Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
BŽŪP
Griežtesnė tvarka drausmins prekybos tinklus

Strasbūras. Europos Parlamentas patvirtino teisės aktą, kuris padės apsaugoti ūkininkus ir maisto tiekėjus nuo stambesnių prekybininkų piktnaudžiavimo.

Europos Komisijos skaičiavimais, žemės ūkio ir maisto perdirbimo srityje veikiančios mažos ir vidutinės įmonės Europos Sąjungoje per metus praranda 1–2 proc. apyvartos dėl nesąžiningos prekybos. Naujos taisyklės bus taikomos mažmenininkams, maisto perdirbėjams, didmenininkams, kooperatyvams ir gamintojų organizacijoms, taip pat pavieniams gamintojams.

Jos apims maisto, žemės ūkio produktus bei susijusias paslaugas. Tiekėjai suskirstyti į penkias grupes pagal jų metinę apyvartą: iki 2, 10, 50, 150 ir 350 mln. eurų. Taisyklės galios jų santykiams su stambesniais už juos supirkėjais.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Į neleistinos praktikos sąrašą pateko:

  • pavėluoti mokėjimai tiekėjams už pristatytus produktus (vėliau kaip po 30 dienų už gedžiuosius produktus ir 60 dienų už kitus);
  • per vėlai atšaukiami ar keičiami užsakymai (likus mažiau kaip 1 mėn. iki numatyto pristatymo);
  • tiekėjui keliamas reikalavimas sumokėti už produkto gedimą ar praradimą, kuris atsiranda supirkėjo patalpose ar nuosavybėje;
  • supirkėjo atsisakymas sudaryti rašytinę sutartį;
  • vienašališkas arba atgaline data supirkėjo atliekamas sutarčių sąlygų keitimas;
  • supirkėjo bandymas iš tiekėjo gauti naudos nesuteikiant tinkamos kompensacijos;
  • vienašališkai supirkėjo atidedami ar sumažinami mokėjimai, sustabdyta prekyba, akcijų netaikymas ir pan. siekiant gauti geresnes pristatymo sąlygas arba nubausti tiekėją;
  • siekis įpareigoti tiekėją sumokėti už prekių saugojimą, manipuliavimą prekėmis ar klientų skundų nagrinėjimą;
  • piktnaudžiavimas konfidencialia informacija.

Be to, draudžiama grąžinti tiekėjui neparduotus produktus už juos nesumokėjus, apmokestinti tiekėją už produktų saugojimą bei rodymą, taip pat versti tiekėjus mokėti už produktų reklamą ar nuolaidas, nebent tai nurodyta išankstinėje sutartyje.

Šiam teisės aktui pritarė 589 europarlamentarai, nepritarė 72, susilaikė 9. Šioje srityje ES lygmens teisės aktas bus taikomas pirmą kartą. Dėl jo jau susitarta su ES Taryba. Valstybės turės numatyti skundų teikimo tvarką ir už nustatytus pažeidimus taikyti nuobaudas.

„Dovydas pagaliau nugalėjo Galijotą. Ūkininkai, maisto gamintojai ir vartotojai bus geriau apsaugoti nuo nesąžiningų stambių prekybininkų veiksmų. Sąžiningumas, sveikesni maisto produktai ir socialinės teisės šiandien nugalėjo“, – komentavo Europos Parlamento narys pranešėjas Paolas de Kastras (Paolo De Castro).

EP, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos