Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
BŽŪP
Glifosato ateitis: pirmoji žinia „už“
Asociatyvi nuotr.

Roma. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) liepos 6-ąją pranešė, kad nenustatė „kritinių probleminių sričių“, dėl kurių būtų negalima pratęsti populiarios veikliosios medžiagos glifosato patvirtinimą Europos Sąjungoje.

Vis dėlto EFSA teigia, kad dar esama „tam tikrų duomenų spragų“.

Dešimtmečius ūkininkų plačiai naudojamiems herbicidams, kurių veiklioji medžiaga glifosatas, ES išduotas leidimas baigiasi šių metų pabaigoje. EFSA nuomonė dėl jo poveikio žmonėms, gyvūnams ir aplinkai yra esminė sprendimo, ar pratęsti šį leidimą, dalis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Glifosatas tapo ginčų objektu nuo tada, kai Pasaulio sveikatos organizacijos vėžio kontrolės agentūra (IARC) 2015 m. padarė išvadą, kad jis gali būti kancerogeniškas žmonėms.

O glifosatą sukūrusi amerikiečių įmonė „Monsanto“ (dabar priklauso įmonei „Bayer“) tvirtino, kad dešimtmečius trukę tyrimai rodo, jog šis herbicidas yra saugus žmonėms.

„Bayer“ sveikina EFSA išvadą, kuri sudaro pagrindą sėkmingam pakartotiniam glifosato patvirtinimui ES.

Vokiečių chemijos gigantas „Bayer“ amerikiečių įmonę „Monsanto“ už 68 mlrd. dolerių įsigijo 2018 m. Ir nuo to laiko išleido milijardus dolerių, kad apmokėtų daugybę JAV teismų ieškinių, tvirtinančių, kad glifosatas ieškovams sukėlė vėžį.

Europos Komisija spręs dėl leidimo naudoti glifosatą atnaujinimo remdamasi EFSA nuomone ir 4 ES šalių grupės ataskaita. Vėliau ES narės balsuos dėl Komisijos pasiūlymo.

Beje, maisto saugos kampanijų grupė „Foodwatch“ pareiškė, kad glifosatas yra tikėtinas kancerogenas, kad mokslo duomenys nėra aiškūs, todėl Europos Komisija turėtų imtis atsargumo priemonių ir nebetvirtinti šio herbicido.

Paskutinį kartą, kai buvo kalbama apie glifosato galiojimo terminą, Europos visuomenė pasidalijo į dvi priešingas stovyklas – viena kovojo už glifosato leidimą, kita – už visišką uždraudimą. Procesas turėjo baigtis pernai, tačiau prieštaringos informacijos kiekis ir visuomenės nuomonė privertė galutinį sprendimą atidėti.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos