


Briuselis. Dešimt Europos Sąjungos (ES) šalių, tarp jų ir Lietuva, Europos Komisijai (EK) parengė neoficialų dokumentą, kuriame nuogąstaujama dėl pesticidų naudojimo mažinimo tikslų ir teigiama, kad vienas sprendimas visoms valstybėms netiks, rašo Euractiv.com.
Dokumentą parengė Lietuva, Austrija, Bulgarija, Estija, Vengrija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija.
„Atsižvelgiant į šio klausimo svarbą, dėl valstybių narių išreikštų abejonių reikia toliau diskutuoti, siekiant užtikrinti, kad ES sprendimas būtų tinkamas“, – teigiama kreipimesi.
Šalys taip pat išreiškė abejonių dėl kai kurių techninių aspektų, pavyzdžiui, kaip apskaičiuojami mažinimo tikslai. Jų teigimu, EK siūlo neproporcingus skaičius ir neatsižvelgia į visus veiksnius, kiekvienos valstybės individualią situaciją.
Reaguodama į šalių nuogąstavimus už sveikatą ir maisto saugą atsakinga EK narė Stella Kyriakides sakė, kad EK, teikdama siūlymą, atsižvelgs į jų prašymus, jau pasiektą pažangą, nacionalinius ypatumus ir skirtingą kiekvienos valstybės atskaitos tašką. Pasak jos, EK nesiūlys visiems vienodo sprendimo.
Portalas manoūkis.lt kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją, kad pakomentuotų situaciją. „Nedelsdami prisijungėme prie Estijos pasiūlytos iniciatyvos, nes Šiaurės Europos šalyse yra mažiau kenkėjų, jų kontrolė veiksmingesnė, tad pesticidų naudojama kur kas mažiau. Todėl neproporcinga visiems taikyti vienodus kriterijus“, – sakė žemės ūkio ministras K. Navickas.
Pasak jo, jei visoms šalims būtų taikomas vienodas reglamentas, kai kurioms iš jų tai reikštų prastesnes sąlygas – augalų apsaugos produktų reikia, siekiant užtikrinti stabilią gamybą ir apsirūpinimo maistu saugumą.
Be to, ne kartą kalbėta apie tai, kad siekis sumažinti naudojamų pesticidų kiekį gali padidinti šešėlinę prekybą.
Šios naujos ES taisyklės dėl tvaraus pesticidų naudojimo yra svarbiausia strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ iniciatyva, pagal kurią nustatytas tikslas iki 2030 m. perpus sumažinti naudojamų pesticidų kiekį.
Publikacijos originalą rasite paspaudę šią nuorodą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Mažesnės išmokos ar stipresnė parama? BŽŪP ateitis paaiškės po savaitės
2025-07-10 -
Anglies kreditai – praeitis? Ateina gamtos kreditų era
2025-07-09 -
Nauji EK klimato tikslai iki 2040 m. tvaresniam agroverslui
2025-07-03
Skaitomiausios naujienos
-
Už netvarkingus riboženklius – baudos
2025-07-04 -
Kanadietiški traktoriai pakeliui į Europos rinką
2025-07-07 -
Daugiamečių pievų atkurti nereikės
2025-07-03
(0)