


Briuselis. Vienam jaunam Europos Sąjungos ūkininkui - 35 metų ar jaunesniam - tenka devyni vyresni kaip 55 metų ūkininkai. Kartų atsinaujinimas ES žemės ūkyje yra didesnė problema nei ūkininkų vidutinio amžiaus mažinimas. Jaunimo deficitas neišvengiamai ves prie technologinio atsilikimo, nes technikos įvaldymui ir technologijų plėtrai reikia kvalifikuotų specialistų.
Kartų problemą ES žemės ūkyje akcentavo žemės ūkio komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan), susitikęs su ES vietos ir regionų politikų asamblėjos dalyviais. Asamblėjoje vyko diskusijos dėl Bendrosios žemės ūkio politikos ateities.
„Ūkių skaičius Europos Sąjungoje per 2007-2013 m. laikotarpį sumažėjo 20 proc. Tai rodo, kad būtina modernizuoti ir tobulinti ES agrarinį sektorių. Tam, kad ateities kartoms būtų patrauklu ūkininkauti, ir kad užtikrintume mūsų bendruomenių pragyvenimo išteklius, turime sukurti tikrai tvarią ir gerai finansuojamą Bendrąją žemės ūkio politiką. Turime remti agrarines bendruomenės, nuolat atnaujindami savo pastangas sukurti inovatyvią Europos kaimo darbotvarkę", - sakė Europos regionų komiteto vadovas Markas Markula (Markku Markkula).
ES vietos ir regionų politikų asamblėjos dalyviai priėmė suderintą nuomonę dėl Europos jaunųjų ūkininkų rėmimo, kurioje pabrėžiama, kad jauni žmonės tolsta nuo žemės ūkio ir kaimo. Apie 72 proc. ES piliečių gyvena miestuose, o iki 2020 m. miesto gyventojų skaičius kai kuriose ES šalyse gali išaugti iki 90 proc.
„Visi sutinkame, kad kaimo bendruomenės yra labai svarbios, bet mūsų pastangos jas išlaikyti yra nepakankamos. Mums reikia sveiko agrarinio sektoriaus, kad užtikrintume sveiką kaimo ekonomiką, o tai reiškia naujas jaunųjų ūkininkų finansinės paramos sistemos reformas. Subsidijų sistema turėtų tenkinti tiek patyrusius, tiek naujus ūkininkus, rėmimas neturi būti siejamas su žemės nuosavybe. Dabartinė sistema palanki esamiems ūkininkams, todėl jaunimui patekti į šį sektorių sudėtinga. Mums reikia daugiau investuoti į jaunimo įgūdžius, kad jauni ūkininkai įgautų patirties techniniais, teisiniais ir finansiniais klausimais", - kalbėjo Europos regionų komiteto narys britas Arnoldas Hačas (Arnold Hatch).
Jis pabrėžė, kad BŽŪP nuostatos turi būti lankstesnės pripažįstant svarbų jaunųjų ūkininkų vaidmenį teisinėje ir ekonominėje situacijoje (pavyzdžiui, teisių į išmokas perėmimas iš vyresnio amžiaus ūkininkų, kurie pradėjo žemės ūkio veiklos perdavimą), atkreipiant dėmesį į jaunuosius ūkininkus, pradedančius savo karjerą kartu su vyresnio amžiaus šeimos nariais ar kitais žemės ūkio verslininkais.
ES Regionų komiteto narys prancūzas Gijomas Krosas (Guillaume Cros) pažymėjo, kad vietos ir regionų sprendimų priėmėjai susirūpinę didėsiančiu kaimo vietovių atsilikimu nuo miestų ateityje. Jis paragino Europos Komisiją didinti struktūrinių fondų finansinę paramą kaimo plėtrai, kuri, jo teigimu, 2014-2020 metais, palyginti su 2007-2013 m., sumažėjo nuo 32,6 iki 21,3 proc.
Europos regionų komiteto debatai surengti netrūkus po to, kai Europos Komisijos paskelbė pradedanti trijų mėnesių viešąsias konsultacijas dėl Bendrosios žemės ūkio politikos ateities.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
ES siūlo naujoves reglamentuojant naujų genomikos technologijų taikymą
2025-03-17 -
Ministrai palaiko ES žemės ūkio viziją, bet nerimauja dėl finansavimo
2025-02-24 -
ES žemės ūkio vizija: daugiau paskatų, mažiau biurokratijos
2025-02-20
Skaitomiausios naujienos
-
Siūlo drausti derlingoje žemėje statyti saulės elektrines
2025-03-19 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31
(0)