Bioversija A1 2025 03 18 Basf m1 2025 04 01
BŽŪP
ES siūlo naujoves reglamentuojant naujų genomikos technologijų taikymą
Asociatyvi Freepik (kjpargeter) nuotr.

Vilnius. Europos Sąjungos Tarybos Nuolatinių atstovų komitetas nusprendė pradėti derybas su Europos Parlamentu dėl naujo reglamento, numatančio reikalavimus tam tikromis naujomis genomikos technologijomis gautiems augalams ir iš jų gaminamam maistui bei pašarams.

Įgyvendinus šį pasiūlymą, ES žemės ūkio ir maisto produktų sektorius prisidėtų prie Europos žaliojo kurso, strategijų biologinės įvairovės ir „Nuo ūkio iki stalo“ strategijų, inovacijų ir tvarumo tikslų įgyvendinimo, padidėtų sektoriaus konkurencingumas ir būtų išlaikytas aukštas žmonių sveikatos ir aplinkos apsaugos lygis.

Nuo 2001 m. ES priėmus teisės aktus dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvo padaryta didelė pažanga kuriant naujas genomines technologijas (NGT), kurios leido tiksliau ir greičiau pakeisti augalų genetines savybes lyginant su tradiciniais veisimo metodais.

Bioversija m7 2025 03 18

Be to, taikant tam tikrus naujus metodus neįvedama svetima DNR, t. y., augalai negali perduoti jos kitiems augalams, o iš jų gauti produktai tam tikrais atvejais nesiskiria nuo gautų įprastais metodais.

Naujame pasiūlyme išskiriamos dvi NGT augalų kategorijos. Pirmoji kategorija – tai augalai, kurie po vertinimo pagal pasiūlyme nustatytus lygiavertiškumo kriterijus gali būti prilyginti tradiciniams, kurie galėtų atsirasti natūraliai arba būti išvesti ir tradiciniais metodais. Antroji kategorija – visi kiti NGT augalai, kurie nepatenka į pirmąją.

Siūloma, kad antrosios kategorijos NGT augalams bei produktams ir toliau būtų taikomi atsekamumo ir ženklinimo reikalavimai, kaip ir įprastiems GMO, su galimybe pridėti faktinę informaciją apie numatomą genetinės modifikacijos tikslą. Be to, pasiūlyme neleidžiama naudoti NGT augalų ekologinėje gamyboje.

Parengtame projekte numatoma, kad ES valstybės narės galėtų nuspręsti uždrausti savo teritorijoje auginti 2 kategorijos NGT augalus. Iš tokių augalų pagamintų gaminių etiketėse turėtų būti nurodoma, kokias modifikuotas savybes turi šis gaminys.

Daugiau informacijos apie šį siūlymą galima rasti čia.

Galutiniam šio pasiūlymo tekstui turės pritarti Europos Parlamentas ir Taryba, o naujas reglamentas būtų taikomas praėjus 24 mėn. po jo patvirtinimo.

Šaltinis: AM pranešimas žiniasklaidai
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar dėl gresiančių gyvulių ligų stiprinate biologinę saugą ūkyje?
Visos apklausos