Briuselis. Didžiąją dalį maisto produktų vartojimo skatinimo priemonės lėšų Europos Komisija ketina skirti vien ekologiškiems produktams. Ekspertai nuogąstauja, kad tai gali iškreipti rinką.
ES žemės ūkio ir maisto produktų vartojimo skatinimo politika yra svarbi priemonė plėsti pardavimus ir skverbtis į tarptautines rinkas.
Pandemijos ir netikrumo dėl ateities perspektyvų laikais ūkininkai dar labiau pasikliauja paramos programomis, kurios skatina žemės ūkio maisto produktų pardavimus. Todėl buvo netikėta, kad Europos Komisija ketina rezervuoti didžiąją dalį turimų lėšų vien ekologiškų produktų vartojimui skatinti.
Europos Komisija informavo Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros (AGRI) komitetą, kad 50 proc. lėšų bus skirta įgyvendinti strategijos „Nuo lauko iki stalo“ tikslus, visų pirma susijusius su ekologiškais produktais.
Tarptautinė tinklinė ekspertų organizacija „Farm Europe“ įspėja, kad toks sprendimas susijęs su dviem rimtomis problemomis.
„Pirma, kadangi ekologinė gamyba sudaro beveik 10 proc. visos žemės ūkio produkcijos vertės, koks tikslas trigubinti jos dalį skatinimo programoje ir tokiu būdu pakenkti daugumai ūkininkų? ES žemės ūkio maisto produktai yra sveiki ir visame pasaulyje pripažįstami kaip aukščiausios kokybės.
Kodėl skirstant skatinimo lėšas reikia diskriminuoti daugumą gamintojų? Maža to, ekologiškų produktų skatinimas ES taip pat padidins ekologiškų produktų importą iš daugelio trečiųjų šalių“, nurodoma „Farm Europe“ pranešime.
„Antra, egzistuoja rimta institucinė problema, kai Komisija pateikia savo pasiūlymus (dėl žaliojo kurso, strategijos „Nuo lauko iki stalo“), kol jų dar nepatvirtino kiti įstatymų leidėjai — Europos Parlamentas ir Taryba. Įstatymų leidėjai priėmė pagrindinį skatinimo reglamentą, nes tai buvo BŽŪP lėšų paskirstymas.
Kokiu pagrindu Komisija iškreipia programą taip, kad ši prisitaikytų prie nepriimtų pasiūlymų? Deja, panašu, kad tai tampa modeliu, nes Komisija taip pat nurodė, kad ji ketina BŽŪP strateginiuose planuose įvesti savas „žaliojo susitarimo“, „Nuo lauko iki stalo“ ir „Biologinės įvairovės“ strategijas, kol jos dar nėra ES teisės aktai“, pažymi „Farm Europe“.
Europos Komisija taip pat atkreipia dėmesį į atnaujintą alkoholinių gėrimų ir raudonos mėsos skatinimo kontrolę. „Farm Europe“ kelia klausimą, kokiu moksliniu pagrindu pagrįstas šis sprendimas?
„Svarbius vyno ir mėsos sektorių segmentus ypač paveikė COVID-19 krizė, todėl 2021 m. skatinimo programoje šie segmentai turėtų atsidurti aukščiau, o ne priešingai. Komisijos 2021 m. skatinimo politikos trūkumai turėtų būti pakeisti ir turėtų būti laikomasi pagrindinių tikslų, nediskriminuojant daugumos gamintojų ir neperžengiant institucinių galių“, nurodoma tarptautinės tinklinės ekspertų organizacijos „Farm Europe“ pranešime.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Nacionaliniuose planuose į ES tikslus neatsižvelgta
2024-10-02 -
Estijos atstovė vadovaus Europos augalų apsaugos organizacijai
2024-10-01 -
Naujasis COPA prezidentas: turi būti pripažinta strateginė žemės ūkio svarba
2024-09-30
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)