Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
BŽŪP
Ragina Briuselį paskelbti žaliųjų strategijų poveikio vertinimą

Briuselis. Europos Komisijos sprendimai dėl žaliojo kurso stokoja teisėtumo, nes Komisija nepaskelbė šių planų galimo poveikio, atkreipia dėmesį tinklinė ekspertų organizacija „Farm Europe“.  

Komisijai taip pat trūksta politinio teisėtumo reikalauti atidėti 10 proc. žemės ūkio paskirties žemės, sumažinti 20 proc. cheminių trąšų ir 50 proc. cheminių pesticidų naudojimą, padidinti 25 proc. ekologinės gamybos dalį, sumažinti 50 proc. antimikrobinių vaistų gyvuliams naudojimą. Šių reikalavimų teisėtumas abejotinas, nes Komisija neatliko išankstinio šių toli siekiančių pasiūlymų poveikio vertinimo ir nepaskelbė jų poveikio tyrimų iki šiol.

Ekspertų organizacija „Farm Europe“ primena, kad remiantis vieninteliu JAV Žemės ūkio departamento paskelbtu poveikio vertinimu, nustatytų tikslų siekimas būtų katastrofa žemės ūkio sektoriui, ES vartotojams ir maisto saugumui (tai sumažintų ES žemės ūkio gamybą 12 proc., padidintų kainas 17 proc., sumažintų eksportą 20 proc., padidintų importą 2 proc., sumažintų bendras ūkio pajamas 16 proc. ir padidintų 153 JAV doleriais per metus vienam gyventojui tenkančias išlaidas maistui. 

Bioversija 2024 07 09 m7

„Šią savaitę paskelbtame informaciniame biuletenyje „Bendradarbiavimas su Parlamentu ir Taryba, kad BŽŪP reforma atitiktų Europos žaliąjį kursą“ Europos Komisija bando perrašyti naujausios BŽŪP reformos istoriją. Komisija kritikuoja Europos Parlamento ir Tarybos pozicijas, nes jos reikalauja lankstumo įgyvendinant ekologines schemas, o tai, Komisijos manymu, galėtų sumažinti klimato ir aplinkosaugos išteklius“, nurodoma „Farm Europe“ pranešime. 

Ekspertai pabrėžia - panašu, jog Komisija pamiršo, kad ji siūlė visišką lankstumą įgyvendinant ekologines schemas, neriboti jokių išteklių. Dabartiniai Komisijos žingsniai gali sumažinti išteklius klimatui bei aplinkai, todėl bus neįmanoma pasiekti Bendrijos tikslų. 

Komisija nepasiūlė stebėti nei vieno rezultatyvumo rodiklio, visi siūlomi tikslai buvo tik statistiniai duomenys. Komisija paliko valstybėms narėms kurti nacionalinę ir regioninę politiką, įskaitant pagrindinius sąlygų reikalavimus. 

„Atrodo, kad Komisija bando perrašyti istoriją tam, kad surastų naują teisėtą pagrindą nustatyti savo „Žaliojo kurso“ tikslus bei suderinti BŽŪP su „Nuo lauko iki stalo“ ir „Biologinės įvairovės“ strategijomis. Komisija argumentuoja, kad visi sutarė dėl „Žaliojo kurso“ tikslų, bet tam tikri įstatymų leidėjo pozicijų aspektai neatitinka bendro tikslo, todėl Komisija turi teisę „patikrinti strateginių planų suderinamumą su „Žaliojo kurso“ tikslais“. 

Anot „Farm Europe“, Komisijos pozicijoje matomi du rimti teisėtumo klausimai. Pirma, šiame etape pritariama tik bendriesiems „Žaliojo kurso“ tikslams sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Nebuvo susitarta dėl Komisijos „Nuo lauko iki stalo“ ir „Biologinės įvairovės“ strategijų tikslų. Net nėra teisėkūros pasiūlymo. Taigi Komisijai trūksta institucinio teisėtumo bandant juos primesti per BŽŪP strateginių planų patvirtinimą. 

Atėjo laikas, kad Komisija paskelbtų poveikio vertinimą, nepriklausomą nuo politinio spaudimo, ir nedelsdama paskelbtų „Nuo lauko iki stalo“ ir „Biologinės įvairovės“ strategijų poveikio žemės ūkiui vertinimo tyrimą, kaip ji nurodė savo 2030 m. klimato plano poveikio vertinime. 

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos