Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
BŽŪP
EK raginama greičiau priimti sprendimus dėl šalių strateginių planų
Šią savaitę ES žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje aptarti aktualiausi klausimai (ŽŪM nuotr.)

Briuselis. Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje aptartas ne tik apsirūpinimas maistu, bet ir siūlymas dėl tausiojo augalų apsaugos produktų naudojimo, bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) strateginių planų patvirtinimo eiga.

Kaip praneša Lietuvos žemės ūkio ministerija, BŽŪP strateginių planų patvirtinimas stringa – iki šiol su Europos Komisija (EK) atnaujintus strateginius planus neformaliai suderinti pavyko vos kelioms šalims. Todėl ministrai vieningai ragino EK greičiau priimti sprendimus, nes aiškumo dėl ateities žemdirbiams reikia kuo greičiau. 

Čekijos žemės ūkio ministro Zdeněkʼo Nekulaʼo (Zdeneko Nekulo) teigimu, Europa susiduria su daugybe iššūkių, tad dabar ypač svarbu užtikrinti stabilumą Europos piliečiams, įskaitant ūkininkus.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Šiandien ES žemės ūkio ministrai įsipareigojo stabilizuoti rinkas ir prisidėti prie aprūpinimo maistu. Tikiuosi, pavyks laiku patvirtinti strateginius planus, nes ūkininkams reikia paramos – jie tiekia sveiką ir kokybišką maistą visiems ES piliečiams ir daugeliui kitų šalių“, – sakė Z. Neukula pabrėždamas, kad būtina suderinti visus BŽŪP tikslus: maisto gamybos, biologinės įvairovės, klimato, socialinius ir ekonominius.

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko teigimu, pasiekta riba kai nebėra kur trauktis, po mėnesio prasidės sėja, o kertinių susitarimų nėra.

„Mūsų žemdirbiai laukia aiškių atsakymų, kaip susidėlioti sėjos planus. Labai svarbu iki rugpjūčio priimti bent neformalius sprendimus. Mūsų žemdirbiai ragina atidėti Strateginio plano taikymą vieniems metams ar bent jau reikalavimus, kuriems reikia pasiruošti iš rudens, taikyti tik nuo 2024 metų“, – teigė K. Navickas.

Būtina atsižvelgti į skirtingas šalių situacijas

Aptariant EK reglamentą dėl tausiojo augalų apsaugos produktų naudojimo priminta, kad daugiausia susirūpinimo valstybėms narėms kelia nustatyti nacionaliniai augalų apsaugos produktų mažinimo tikslai. Ministrai vieningai kritikavo pateiktą siūlymą ir pažymėjo, kad siekiant bendro ES tikslo būtina labiau atsižvelgti į skirtingą kiekvieno šalies situaciją.

Šalių atstovai taip pat pabrėžė, kad tvarumo nederėtų siekti apsirūpinimo maistu ar ES žemės ūkio konkurencingumo sąskaita, ypač Rusijos karo prieš Ukrainą sąlygomis.

Lieka neatspindėti esami skirtumai pagal realiai sunaudojamus veikliosios medžiagos kiekius vienam žemės ūkio naudmenų hektarui. Šis rodiklis, o ne išvestiniai skaičiai, anot K. Navicko, yra esminis nustatant nacionalinius įsipareigojimus, jei norima realiai sumažinti naudojamų augalų apsaugos produktų kiekį. Jo teigimu, keliami tikslai turi būti realūs ir pasiekiami, kitaip jie neteks prasmės.

Lietuvoje, kaip ir Šiaurės zonos valstybėse, augalų apsaugos produktų naudojama trečdaliu mažiau nei šiltesnėse zonose. Alternatyvų stygius apriboja galimybes atsisakyti šiuo metu naudojamų produktų arba juos keisti mažiau rizikingais, kurių trūksta ir ES.

Už sveikatą ir maisto saugą atsakinga komisarė Stella Kyriakides akcentavo platesnio užmojo svarbą, siekiant augalų apsaugos produktų naudojimo mažinimo tikslų. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad šį siūlymą toliau nagrinės ES Taryba ir Europos Parlamentas. Susitarti dėl jo nuostatų turės abu teisėkūros parteriai.

Vis dėlto valstybės narės turi galimybę pačios pasirinkti mažinimo tikslus pagal privalomą formulę, kuri leidžia nukrypti nuo ES tikslo atsižvelgiant į atskiros valstybės narės istorinę pažangą, padarytą naudojant atskirus pesticidus.

Dėmesys Ukrainai

Taryboje aptartas ir Ukrainos grūdų transportavimas, galimi būdai sušvelninti esamą situaciją. Daugelis ministrų pabrėžė Ukrainos Juodosios jūros uostų atblokavimo svarbą. 

Analizuodami situaciją ES žemės ūkio rinkose ministrai pažymėjo ir toliau išliekančią išaugusių gamybos sąnaudų problemą. Didelę įtaką tam daro žaliavų trūkumas ir aukštos jų kainos. Tad šalių atstovai ragino EK pateikti papildomus sprendimus – tiek dėl paramos labiausiai nukentėjusiems sektoriams, tiek siekiant paskatinti apsirūpinimą maistu.

Taip pat patvirtintos Tarybos išvados dėl akvakultūros, aptartas numatomas teisės aktų dėl gyvūnų vežimo ES atnaujinimas ir kiti klausimai.

Parengta: pagal ŽŪM ir EK inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos