Dublinas. Daugiau kaip 10 500 Airijos ūkininkų nuo 2023 m. gali netekti teisės į tiesiogines išmokas, nebent įrodys, kad jie aktyviai ūkininkauja.
Remiantis Žemės ūkio departamento duomenimis, tiek ūkininkų šiuo metu nelaiko gyvulių ir turės įrodyti, kad iš tiesų ūkininkauja, kad galėtų gauti BŽŪP išmokas nuo 2023 metų.
Airija rimtai svarsto galimybę atsisakyti atsietosios nuo gamybos paramos ūkiams, kuri teikiama pagal Bendrosios išmokos schemą (BIS). BIS yra pagrįsta teisių į išmokas skyrimu kiekvienam ūkio subjektui. Šią paramos schemą nuo 2005 m. turėjo taikyti visos iki 2004 m. įstojusios ES šalys narės, o jos tikslas – persiorientuoti nuo rinkos rėmimo prie ūkininkams teikiamos atsietosios nuo gamybos paramos, tokiu būdu ūkininkus geriau orientuojant į rinką ir išvengiant rinkos iškraipymo.
Siekiantiems paramos pagal BIS ūkininkams tereikėjo atitikti kompleksinės paramos reikalavimus, tačiau nebuvo privalu nieko auginti. Kitas dalykas, pagal BIS gautas teises į išmokas ūkininkas galėjo išnuomoti, parduoti ar kitaip perleisti.
Dabar Airijos žemės ūkio departamentas svarsto, kaip paskatinti teisių į išmokas turėtojus parduoti šias teises nuolat dirbantiems aktyviems ūkininkams, užuot jas nuomojus.
Vienas iš sprendimų – vadinamoji schema „Naudok arba prarask“, numatanti laipsnišką teisių į išmokas nuomos atsisakymą, kad teisės būtų perduotos aktyviems ir jaunesniems ūkininkams, ir būtų padarytas galas sofos ūkininkavimo praktikai.
Toks sprendimas padėtų užtikrinti, kad 2022 m. pasibaigus dabartinei BŽŪP programai tiesiogines išmokas gautų tik tikrieji ūkininkai. Pagal vieną iš siūlymų išnuomotų teisių vertė laipsniškai mažėtų per BŽŪP galiojimo laiką. Taip būtų skatinamas teisių į išmokas pardavimas aktyviems ūkininkams (dirbantiems ūkyje visą darbo dieną) ir remiami nuosavybės teisių į ūkininkavimą savininkai.
Kaip rašo independent.ie,šis žingsnis paveiktų daugiau kaip 14 000 ūkininkų, kurie išnuomoja savo teises kitiems ūkininkams; jie netektų beveik 40 mln. eurų nuomos pajamų. Anksčiau šiais metais „Farming Independent“ gauti skaičiai rodo, kad 2015–2020 m. ūkininkų išnuomotų teisių į išmokas vertė sudarė daugiau nei 150 mln. eurų, o 2020 m. – beveik 40 mln. eurų (palyginti su 12,7 mln. eurų 2015 metais). Ūkininkų, nuomojančių teises, skaičius išaugo nuo 2870 (2015 m.) iki 14 348 (2020 metais).
Sofos ūkininkavimo kritikai pabrėžia, kad teisių į išmokas savininkai, kurie nevykdo ūkininkavimo, išnuomoja jas aktyviems ūkininkams, kad pridengtų „nuogą“ žemę arba žemę be teisių. Daugeliu atvejų teisių į išmokas savininkai gauna nuomos mokestį ir dalį mokėjimo pagal pagrindinę mokėjimo schemą (BPS – Basic Payment Scheme). Teisės į išmoką vertė svyruoja nuo 150 iki 700 Eur/ha (atsižvelgiant į žemės vertę).
Aktyvieji ūkininkai reikalauja, kad teisių į išmokas sistema būtų „restruktūrizuota arba pakoreguota“ „žemės naudotojo“ naudai, o ne „žemės savininko“, iki kol 2023 m. prasidės naujoji BŽŪP. Raginimai pakeisti Airijos BŽŪP strateginį planą siekiant išspręsti šias problemas buvo pareikšti įvairiuose BŽŪP susitikimuose.
Airijos ūkininkų asociacija (IFA) kaip vieną iš šešių pagrindinių jos pateiktų BŽŪP strateginio plano tikslų nurodė tinkamą aktyviaus ūkininko apibrėžimą, palaipsniui panaikinant ilgalaikę teisių į išmokas nuomą.
Airijos galvijų ir avių augintojų asociacija (ICSA) ragina nustatyti minimalų gyvulių kiekį, kad būtų galima dalyvauti ekologinėje (arba pasėlių) programoje, ir siūlo teisių į išmokas nuomos panaikinimui taikyti perenamąjį maksimalų penkerių metų laikotarpį.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Bendroji žemės ūkio politika kenkia ES kraštovaizdžiui?
2024-11-22 -
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)