Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
BŽŪP
BŽŪP ateitis: dirbti padeda robotai ir technologijos

Lisabona/Briuselis. Pasėlių būklės stebėjimo programėlės, debesijos technologijomis grindžiamos paslaugos, išmaniaisiais įrenginiais teikiamos konsultacijos ūkininkams - tai tik keletas įdomesnių agrarinio sektoriaus pokyčių, apie kuriuos kalbėta Žemės ūkio inovacijų aukščiausiojo lygio susitikime (Agri Innovation Summit 2017) Portugalijoje.

Daugeliui su žemės ūkiu tiesiogiai nesusijusių asmenų ūkininkavimas gali atrodyti nedaug techniškai pažengusi profesija. Jiems ūkininkavimas vis dar asocijuojasi su žemę dirbančiais artojais, o žinios apie žemės ūkio techniką prasideda ir baigiasi traktoriumi. Tačiau realybė toli gražu nėra tokia, o žemės ūkio ir maisto sektorius yra kaip ir bet kuri kita sritis, kurioje siekiama pasinaudoti šiuolaikinių technologijų teikiama nauda.

Technologijos skatina tvarų ūkininkavimą

Išmanusis ūkininkavimas yra tapęs daugelio žemės ūkio naujovių akcentu, o technologijos padeda daugiau ir tvariau gaminti. Paprasčiau tariant, išmanusis ūkininkavimas reiškia, kad gamybai pagerinti (pavyzdžiui, pasėlių kontrolei, priežiūrai) ir derliui didinti naudojamos tokios technologijos, kaip antai palydovinės padėties nustatymo sistemos.

Jutiklių teikiamos informacijos stebėjimas, duomenų kaupimas ir analizė gali pagerinti drėkinimo sistemų valdymą ir racionalų vandens išteklių naudojimą daug vandens sugeriančių augalų auginimui, taip skatinant tvarų ūkininkavimą.

Tačiau tyrimai neapsiriboja palydovais ir jutikliais. Šiuolaikinį pasaulį judėti skatina visų pirma labai didelis duomenų srautas, tad kokybiškų, išsamių ir įvairių duomenų trūkumas gali tapti kliūti diegti naujoves agrariniame sektoriuje. Todėl įgyvendinus ES finansuojamą „Foodie" projektą sukurta debesų platforma, skirta tiek erdviniams, tiek neerdviniams žemės ūkio duomenims, tuo pačiu siekiant pašalinti kliūtis išmaniajam ūkininkavimui.

Bioversija m7 2024 11 19

www.foodie-project.eu nuotr.

„Foodie“ platformos kūrėjai apjungė daugybės įvairių šaltinių, skirtingų formatų ir sistemų duomenis, kad jie būtų prieinami įvairiems žemės ūkio sektoriaus subjektams ir padėtų jiems kasdieniame darbe.

Daliai visuomenės kelia nerimą fantastiniai filmai apie pasaulį, kurį užvaldo robotai, tačiau realybė yra labiau pozityvi. Nors mažai tikėtina, kad robotai perims pasaulį, tačiau robotai, padedantys ūkininkams kasdieniame darbe, jau dirba. ES finansuojamas „Sweeper“ projektas kuria robotą-pipirų rinkėją, skirtą dirbti karštoje ir drėgnoje šiltnamių aplinkoje, nes ūkininkams sunku rasti darbininkų, kurie galėtų ištverti tokiomis sąlygomis.

sweeper-robot.eu nuotr.

Nors ūkininkavimo sėkmę didžiąja dalimi nulemia žinios ir patirtis (pavyzdžiui, žinoti, kada derlius yra tinkamas nuimti), tam prikeikia daug laiko ir darbo (nuolat tikrinti pasėlius ir rankiniu būdu nustatyti jų brandą). Mokslininkų dėka, šį darbą galės atlikti robotai. Tai ES finansuojamo projekto „Vinerobot" idėja - „nepilotuojamas antžeminis transportas", aprūpintas jutikliais, kurie leidžia važiuojant per vynuogynus nustatyti, ar vynuogių derlius jau sunoko.



Inovacijų plėtra žemės ūkyje

Naujovės nesibaigia palydovais ir robotais - yra daugybė kitų būdų, kaip skaitmeninės technologijos padeda plėtoti vieną iš pagrindinių žmonijos verslų. Žinių ir inovacijų skatinimas žemės ūkyje, miškininkystėje ir kaimo vietovėse yra ES kaimo plėtros programų prioritetų dalis, tačiau programos taip pat pabrėžia Korko kaimo plėtros ateities deklaraciją. Joje siekiama užtikrinti, kad patys įvairiausi kaimo verslai, įskaitant ūkininkus ir miškininkus, galėtų naudotis tinkamomis technologijomis, naujomis valdymo priemonėmis, užtikrinančiomis ekonominę, socialinę ir aplinkosauginę naudą.

Šiuolaikinių technologijų diegimas žemės ūkyje ir kaime pabrėžia tai, kad viena iš penkių Europos Komisijos inovacijų partnerysčių, sukurta kaip veiksmingas būdas pagreitinti mokslinių tyrimų ir inovacijų plėtrą svarbiausiuose sektoriuose, yra skirta tvariam žemės ūkiui (EIP-AGRI).

Inovatyvių žemės ūkio ir maisto sektoriaus įmonių, kurių dauguma buvo pristatytos Lisabonos agroinovacijų aukščiausiojo lygio susitikime, yra aiškus požymis, kad ES parama padeda ūkiams pamatyti naujas ateities galimybes.

EK, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos