Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Aplinka, miškai
Ūkininkai negaili kritikos saugomų teritorijų žemėlapiams
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Žemdirbių atstovai teigia, kad elektroniniai žemėlapiai, kuriuose nustatomos saugomos teritorijos, netikslūs, sudaryti remiantis senais duomenimis, apie juos kai kurie net nežino. 

Aplinkos ministerijos (AM) Gamtos apsaugos politikos grupės vadovo Algirdo Klimavičiaus teigimu, patvirtinus natūralių pievų, ganyklų, pelkių ir šaltinynų vietoves, saugomų teritorijų plotai padidėtų nuo 18,25 iki 19,52 proc. šalies teritorijos. 

„Saugomų teritorijų dinamika labai nedidelė, jų plotai kinta nežymiai. Kai kada ne tik ribos keičiamos didėjimo kryptimi, bet ir atsitraukiama nuo tam tikrų plotų, jeigu nepasiteisina jų saugojimas“, – trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komitete teigė A. Klimavičius.  

Bioversija 2024 04 26 m7

„Kur ta dinamika galėtų realizuotis netolimoje ateityje didesniu mastu? Jeigu būtų patvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, taip pat pelkių ir šaltinynų specialiųjų sąlygų elektroniniai žemėlapiai, Lietuvos teritorijoje atsirastų atitinkamai 0,53 proc. ir 0,74 proc. daugiau saugomų teritorijų“, – pridūrė jis. 

Pasak jo, greitai patvirtinti naujas saugomas teritorijas trukdo tai, kad jų savininkų yra šimtai tūkstančių ir juos reikia informuoti apie valstybės planus. A. Klimavičius pabrėžė, kad AM nesutinka, jog jų reikėtų atsiklausti prieš tvirtinant e. žemėlapius.     

„Jeigu bus klausiama žmogaus, ar sutinka, niekas nesutiks. Vienas iš tūkstančio galbūt duos sutikimą. Tada negalėtume patvirtinti nei vandens telkinių apsaugos zonų, nei natūralių pievų, nei pelkių  ar šaltinynų žemėlapių, nes visi žmonės tuoj sukurtų individualių šeimos planų, kad specialiųjų sąlygų patvirtinimas trukdys vystyti jų sumanymus“, – komitete aiškino AM atstovas. 

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas įsitikinęs, kad žemėlapiai netikslūs.  

„Didelė dalis įbraižytų pievų nėra natūralios. Gal kažkada buvo, gal ir niekada nebuvo. Vieno rajono analizė rodo, kad neatitikimai siekia 30–40 proc.“, – komitete kalbėjo grūdininkų atstovas. 

Be to, A. Macijauskas abejoja, ar bus sulaukta savininkų pretenzijų, nes jie nežino apie tokius žemėlapius, daug jų nesidomi savo žeme, nes ji išnuomota ūkininkams. Pasak jo, pievos į žemėlapius įtrauktos jas nustačius nuotoliu ir remiantis 5–6 metų senumo nuotraukomis. Negana to, ūkininkai anksčiau teigė, kad dėl saugomų teritorijų su jais nesitarta.

A. Klimavičiaus teigimu, AM siekia, kad savininkai negalėtų blokuoti diskusijų apie saugomų teritorijų plėtrą. 

„Neturime intencijų ignoruoti žemės ar miško savininkus, esame nusiteikę derinti sprendimus, vienintelio dalyko norėtume išvengti, kad savininkai negalėtų blokuoti diskusijų apie saugomų teritorijų steigimą ar nesteigimą, su kuo esame susidūrę“, – kalbėjo jis.  

Aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus pripažino, kad klaidų pasitaiko, bet jos bus taisomos: „Situacija ir ateityje gali kisti.“

Jis taip pat pripažino, kad ūkininkai, kaip ir kitose šalyse, siekdami, kad jų žemės plotai nepatektų į valstybės saugomų teritorijų žemėlapius, bandys išnaikinti pievas, ganyklas, pelkes ar šaltinynus.

Laisvės frakcijos narys Kasparas Adomaitis suabejojo galimybe sekti pievų, ganyklų, pelkių ir šaltinynų būklę: „Galime ant popieriaus išplėsti tas saugomas teritorijas, bet kaip sužiūrėsime, kas ten vyksta, nežinau.“ 

K. Adomaitis taip pat teigė girdįs daug kritikos dėl kompensacijų žmonėms, kai jų žemė bus įregistruota kaip saugoma teritorija. 

Dabar Lietuvoje yra 1,191 mln. ha saugomų teritorijų: 37,7 proc. sudaro regioniniai parkai,  21,3 proc. – biosferos stebėsenos teritorijos, 12,1 proc. – nacionaliniai parkai, 12,3 proc. – valstybiniai draustiniai, o 1,6 proc. – rezervatai.   

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos