Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Aplinka, miškai
Kokiems klimato kaitos pokyčiams ruoštis?
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Bandant įsivertinti klimato kaitos rizikas ir ieškant būdų, kokių veiksmų imtis, norint jų išvengti, svarbu žinoti, kokie laukia klimato pokyčiai.

Aplinkos ministerijos teigimu, kiekviena savivaldybė turi pasirengti planus, kuriuose būtų numatyti konkretūs veiksmai ir priemonės, tačiau nė viena to dar nepadarė.

Pasak Aplinkos ministerijos (AM) Klimato politikos grupės vadovės dr. Juditos Liukaitytės-Kukienės, kad būtų galima planuoti, kokių veiksmų reikia imtis, būtina žinoti klimato kaitos scenarijus kiekvienoje savivaldybėje. Jau yra parengtos bendros klimato prognozės Lietuvai iki 2030, 2050, 2075, 2100 metų. 

Bioversija m7 2024 11 19

Ką rodo klimato kaitos scenarijai? Naujausios prognozės rodo, kad vidutinė metinė temperatūra Lietuvoje iki 2100 m. kils vidutiniškai 3 °C, sparčiausiai po 2050-ųjų.

Labiausiai jaučiamas klimato šiltėjimas bus žiemą ir rugpjūčio mėnesį. Tai veiks ne tik gyventojus, bet ir daugelį ūkio šakų. Daugės erkių ir kitų parazitų, todėl reikės imtis papildomų priemonių nuo jų apsisaugoti.

Didės oro tarša žiedadulkėmis, kadangi nemažai žmonių yra alergiški, teks pasirengti informavimo apie žiedadulkių kiekį sistemas.

Tai, kad žiemos bus šiltesnės, nereiškia, kad nereikės barstyti kelių, šildyti pastatų. Temperatūra, svyruojanti apie 0 °C, atneša daugiausia nuostolių, daugėja susirgimų infekcinėmis kvėpavimo takų ligomis, kenčia infrastruktūra – keliuose atsiranda duobių. Nors gali atrodyti, kad žiemos bus šiltos, svarbu nepamiršti, jog bus ir šaltų dienų, ir staigių atšalimų.  

„Vidutinis šildymo dienų skaičius per metus Lietuvoje mažės, kaip prognozuojama apie 30 dienų iki 2100 m., tačiau vidutinis dienų, kai reikės vėsintis, skaičius didės nuo 78 dienų 2035 m.  iki 111 dienų šimtmečio pabaigoje. Daugės tropinių naktų, kurios yra ypač didelis išbandymas. Vėsinimui reikės daug elektros energijos, didės tinklų apkrovimas“, – sako dr. Judita Liukaitytė-Kukienė.

Kritulių kiekis Lietuvoje didės, ypač Vakarų Lietuvoje, nuo 6 iki 14 procentų. Daugės gausių kritulių laikotarpių, kai mėnesio norma iškrenta per dieną. Tokių dienų pasitaikys dažniau: nuo 14–16 iki 18–20. 

Pasak AM atstovės, šių metų klimatas labai gerai atspindi, kas laukia ateityje. Mat liepą ir birželį išmirkome, rugpjūtį – iškepėme. Per Vėlines gali prireikti guminių, bet tikrai nereikės šiltų batų. 

Parengta: pagal AM inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos