Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Aplinka, miškai
Įteisintas naktinių optinių taikiklių naudojimas
Asociatyvi Pixabay (jacqueline macou) nuotr.

Vilnius. Seimas atmetė prezidento Gitano Nausėdos veto ir be pakeitimų priėmė Medžioklės įstatymo pakeitimus dėl naktinių taikiklių naudojimo. Atmesti šalies vadovo veto Seimui pasiūlė Kaimo reikalų komitetas.

Už tokį sprendimą balsavo 75 parlamentarai, prieš buvo 39, dešimt susilaikė. Atmesti veto reikia ne mažiau kaip 71 parlamentaro balso.

„Šiandien diskusija yra apie naujos brangios pramogos įteisinimą, nieko daugiau“, – ragindamas palaikyti veto sakė Andrius Vyšniauskas.

Bioversija m7 2024 11 19

Tuo metu Seime dirbantys medžiotojai teigė, kad pataisa užtikrins laukinių gyvūnų gerovę.

Gruodį Seimas priėmė Medžioklės įstatymo pataisas, kuriomis patvirtinti medžioklėje leidžiamų ir draudžiamų naudoti įrankių sąrašai.

Viename iš sąrašų numatyta, kad medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras galima naudoti naktinius taikiklius. 

Prezidentas šias pataisas vetavo, nes, jo teigimu, naktinių taikiklių naudojimas sudarytų sąlygas nepagrįstam laukinės gyvūnijos skurdinimui. Be to, būtų sunkiai įmanoma užtikrinti tokių įrankių panaudojimo kontrolę, nes aplinkosaugininkai neturėtų galimybių nustatyti, ar žvėris nušautas naudojant naktinį taikiklį, ar be jo. Pasak prezidento, dėl to administracinė ir baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje faktiškai taptų nepritaikoma.

Įstatymo pataisą dėl naktinių taikiklių įteisinimo inicijavo Kaimo reikalų komiteto narys Kęstutis Mažeika. Ketvirtadienį jis teigė, kad prezidento veto rodo nepasitikėjimą medžiotojų bendruomene.

„Gaila, kad prezidentas neišgirdo medžiotojų bendruomenės, jog tas įrankis nėra koks nors stebuklas, nėra panacėja ar baubas, nes yra toks pats kaip ir prožektorius, kuris naudojamas tamsiu paros metu“, – sakė K. Mažeika.

Parlamentaras Audrius Petrošius tvirtino, kad laukinių gyvūnų populiacija Lietuvoje yra smarkiai išaugusi. Jo teigimu, ne vienetais, o kartais padaugėjo automobilių susidūrimo su laukiniais gyvūnais atvejų.

Jis pabrėžė, kad funkciją reguliuoti laukinių gyvūnų populiaciją valstybė yra pavedusi medžiotojams, todėl jai turi būti suteikti ir atitinkami įrankiai.

Naktinių taikiklių įteisinimo šalininkai taip pat sako, kad šių prietaisų naudojimas prisidėtų prie efektyvesnio gyvūnų gerovės principų užtikrinimo – žvėris būtų nušautas vienu šūviu, nesikankintų sužeistas. Jie taip pat tvirtina, kad naktinio matymo priemonių turėjimas padėtų ir krašto gynyboje, ir kovojant su afrikiniu kiaulių maru.

Aplinkosaugininkai teigia, kad toks leidimas sudaro prielaidas brakonieriavimui, nes nėra praktinių galimybių kontroliuoti, kad naktiniai taikikliai būtų naudojami medžiojant tik tuos gyvūnus, kuriuos nurodo šis įstatymas.

Seimo narė Ieva Pakarklytė sakė, kad naktinių prietaisų įteisinimo medžioklėje šalininkų argumentus dėl prisidėjimo prie krašto gynybos ir kovos su afrikinių kiaulių maru ne kartą atmetė tų sričių ekspertai.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė pabrėžė, kad jeigu dabar medžiotojai nešertų šernų, o juos intensyviau medžiotojų, sureguliuotų jų populiaciją turimomis priemonėmis.

Iki šiol medžioklėje leidžiamus ir draudžiamus naudoti įrankius nustatė Medžioklės taisyklės, jas tvirtino aplinkos ministras. Naktiniai taikikliai buvo draudžiamųjų įrankių sąraše. 

Pasak pasiūlymo rengėjų, ribotas naktinio matymo taikiklių naudojimas prisidės prie efektyvesnio gyvūnų gerovės principų užtikrinimo, leis efektyviau kovoti su afrikiniu kiaulių maru.

Parengta: pagal BNS, LRS inf.
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos