Kaunas. Dėl šiltos žiemos bitės anksti pradėjo auginti perus, suvartojo daug maisto atsargų ir galėjo jo net pritrūkti.
Pavasarinio bičių šeimų apsiskraidymo bitininkai nekantriai laukia kiekvieną pavasarį. Po jo galima susidaryti aiškesnę nuomonę, kaip jaučiasi peržiemojusios bitės. O žiema, pasak bitininkų, buvusi sudėtinga - pirmoji jos pusė buvo šilta, dėl to anksti perus auginti pradėję vabzdžiai suvartojo daug maisto atsargų ir galėjo jo pritrūkti.
Aleksandro Stulginskio universiteto doc. Algirdas Amšiejus sako, jog šį pavasarį bičių šeimų apsiskraidymas ne visuose regionuose vyksta vienodai. Žemaitijoje, Dzūkijoje pavasarinis bičių apsiskraidymas jau įvyko. Masinio apsiskraidymo dar laukiama Vidurio Lietuvoje. Vasario 24-25 dienomis čia apsiskraidė apie 30 proc. bičių.
„Kad įvyktų visavertis bičių apsiskraidymas, oro temperatūra dienos metu turi pakilti iki 10-12 laipsnių šilumos. Saulėtoje vietoje dar šilčiau turėtų būti. Bet ir dalinis apsiskraidymas bitininkams jau yra didelis džiaugsmas, nes bitelėms lengviau", - A. Amšiejus sako, jog būna metų, kuomet pirmasis bičių apsiskraidymas vyksta gerokai vėliau, net balandžio mėnesį, taigi šiuo atžvilgiu pavasario vėluojančiu nepavadinsi.
Maisto atsargos tirpo greitai
Šiemet masinių bičių žūčių nepastebėta, tačiau didelė tikimybė, kad bitės galėjo pritrūkti maisto, ir reikėtų kuo skubiau jas pamaitinti. Anot A. Amšiejaus, taip nutiko, kadangi žiema buvusi išskirtinė ir maisto suvartota daugiau.
Pirmoji žiemos pusė buvusi pakankamai šilta, bitės aviliuose nesusimetė į tikrąjį kamuolį, buvo pernelyg aktyvios, vartojo maistą, neišskyrė reikiamo anglies dvideginio kiekio, net pradėjo auginti perus.
Nuo vasario pradžios užklupus stipriems šalčiams, bitės, auginančios perus, turėjusios aviliuose palaikyti apie 35 laipsnių šilumos temperatūrą. Tam jos išeikvoja daug energijos ir tuo pačiu maisto atsargų.
„Jei bitininkai iš rudens ir nepagailėjo maisto, jei bitelės jo tikrai nepritrūko, jos vis tiek bedirbdamos, perus bešildydamos labai susidėvėjo, nusilpo. Jei tokie šalčiai būtų gruodį, sausį, kuomet dar perų neaugina, jokių problemų nebūtų", - A. Amšiejus primena, kad šiemet ypatingai reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar bičių šeima turi pakankamai maisto atsargų. Ir priduria, jog šį pavasarį bičių maitinimas, galima sakyti, privalomas bitininko darbas.
Cukraus sirupą siūlo atidėti rudeniui
Pavasarinis bičių maistas turėtų būti arba kandi tešla, arba medus. A. Amšiejus šiuo metu nepataria bičių maitinti cukraus sirupu, kadangi po žiemos nusilpusiems vabzdžiams jį sunku perdirbti.
„Bitininkai, kurie pavasarį bitėms duoda cukraus sirupo paskui patys stebisi, kad jos ilgai atsigauti negali. Vieni, žiūrėk, jau pirmąjį medų kopinėja, o kiti skundžiasi, jog šeimos dar nesustiprėję", - jis teigia, jog viena iš priežasčių ir galinti būti netinkamas, bičių sunkiai perdirbamas pavasarinis maistas.
Pasak A. Amšiejaus, didelė tikimybė, kad dažname bityne šio pavasario rykštė yra ir nozematozė - suaugusių bičių liga, kurią sukelia parazitas Nosema apis. Pastebėjus bičių viduriavimo - nozematozės - požymius, privalu imtis būtinų priemonių.
Nuostoliai mažesni nei pernai
Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenės „Midutis" narė bitininkė Vaida Račkauskienė turi 20 bičių šeimų. Ji sako, jog ši žiema jos bitelėms buvusi palankesnė nei pernykštė, nes nuostoliai nėra skausmingi.
„Žuvo dvi atsarginės šeimelės. Galėjo būti, kad per silpnos prieš žiemą buvo, paskui dar prieš atšalimą per anksti perus auginti ėmė, o atšalus orams apsišildyti nesugebėjo ir nebeišgyveno", - svarsto bitininkė. Tuo tarpu pernai iš 16 turimų šeimų po žiemos neišgyveno 4, o tai jau nemenkas praradimas.
Ji sako, kad pavasarinis bičių apsiskraidymas jau įvyko. Jos bitelės iš avilių masiškai lėkė vasario 24 dieną. Vabzdžiai žvalūs, nozematozės požymių savo bityne nepastebėjusi. „Oro temperatūra nelepina, taigi toli neskrenda - išlėkusios iš avilio išsituština ir tuoj vėl sugrįžta", - sako pašnekovė.
V. Račkauskienė teigia iš praktikos įsitikinusi, kad bičių šeimų kokybę lemia bitininko pasiruošimas rudenį. Ir ji niekuomet negaili maisto. Pavasarį peržiūrėjusi visų šeimų maisto atsargas mato, kad rudenį parūpino su kaupu, nes jo ir po tokios sudėtingos žiemos aviliuose netrūksta.
Rudenį dosnus bitininkas - pavasarį stiprios bitės
Šalčininkų rajono bitininkų draugijos pirmininkas Sergej Tevel taip pat praeitą savaitgalį pastebėjo, kad bitelės saulutei pakaitinus suskubo iš avilių. Džiaugiasi bitininkas, kad pirmasis pavasarinis apsiskraidymas nevėlavo.
Iš 80 turimų bičių šeimų peržiem vienos neteko. Taigi nuostoliais S. Tevel nesiskundžia nei pats, nei iš kitų draugijos bitininkų nėra girdėjęs nusiskundimų apie rimtas netektis.
„Galima sakyti, kad peržiemojo visai neblogai, tačiau kiekvienas bitininkas turi individualiai apžiūrėti ir labiausiai atkreipti dėmesį, ar nebadauja jo bitės", - sako pirmininkas. Anot jo, be nuostolių neapsieinama kasmet, tačiau apie masinį bičių žuvimą šiemet draugijos bitininkai nekalba.
„Jei žiemoti paliekama šeima pakankamai stipri, sveika, maistu aprūpinama, ji ir peržiemos normaliai. Jei maisto minimaliai palikta, jau problemos. O ypač skausminga tokią žiemą kaip ši, kuomet bitės taip anksti perus auginti pradėjo ir su maisto trūkumu galėjo susidurti. Bet, kaip taisyklė, dėl bičių žūties dažniausiai būna kaltas bitininkas - kažką ne taip bus padaręs", - pašnekovas įsitikinęs, kad dėl priežasčių, dėl kurių bitininkas nėra kaltas, bitės retai žūstančios.
Pirmininkas tikina, kad jei kam kitam ir nepalanku buvę, bitėms teigiamos įtakos turėję vėsūs praeitos vasaros orai. „Jos mažiau perų augino, kadangi šalta buvo, tačiau ir varikozės atvejų gerokai mažiau, nes erkės dauginasi kaip tik ant perų, kol dar lopšiai neuždengti. Taigi šiemet sveikesnės", - pastebi S. Tevel.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Plečiamas saugomų teritorijų tinklas
2024-11-21 -
Pasodintas pirmas eksperimentinis agromiškininkystės laukas
2024-11-15 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)