Vilnius. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nesutinka, kad žemdirbiai galėtų žemės įsigijimo išlaidas atskaityti iš žemės ūkio veiklos pajamų. Komitetas trečiadienį nepritarė tai numatančiai Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisai.
Pataisos autoriai siūlė leisti iš apmokestinamųjų žemės ūkio individualios veiklos pajamų kasmet atskaityti 1/20 dirbamos žemės įsigijimo išlaidų. Pasak parlamentaro „valstiečio“ Mindaugo Puidoko, toks siūlymas teikiamas reaguojant į kintančią mokesčių ūkininkams aplinką.
„Keičiasi mokestinė situacija su žemės ūkiu, anksčiau buvo 5 proc. pelno mokestis žemės ūkyje, o dabar bus 15 procentų. Suvienodinus pelno mokestį visoms veikloms, atsirado poreikis įtraukti žemės įsigijimo vertę į išlaidas. Tą būtų galima atlikti per 20 metų, valstybei kažkokios kitos naštos ar problemos neatsiranda. Jeigu ūkininkas žemę parduoda, jis turėtų susimokėti gyventojų pajamų mokestį", - sakė M. Puidokas.
Pasak jo, tikslinga prilyginti žemę gamybos priemonei, turint omenyje, kad analogiška praktika taikoma ir kitose verslo rūšyse. Seimo nario teigimu, pataisos siūlomos remiantis Estijos pavyzdžiu.
Tuo metu konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad toks siūlymas „prasilenkia su bet kokia finansine ir ekonomine logika, o tokios praktikos Europos Sąjungoje nėra".
Pasak jo, siekdami žemės įsigijimo išlaidų atskaitymo iš dirbamos žemės pajamų, valdantieji „valstiečiai" nori užsitikrinti, kad ūkininkai nemokėtų jokio pelno mokesčio.
„Įtvirtinus galimybę atskaityti įsigyjamos žemės kainą, nemokėtų jokio pelno mokesčio, nes galėtų žemės įsigijimo kainas galėtų įtraukti ir susimažinti apmokestinamą pelną", - prognozavo M. Majauskas. Jo teigimu, žemė nėra nudėvima ir amortizuojama. „Žemės daugiau nepagaminsi - yra tiek, kiek yra, jos negalima nudėvėti", - pabrėžė M. Majauskas.
Pataisų iniciatoriai argumentuoja, kad šiuo metu žemės įsigijimo kaina gali būti atskaitoma tik iš žemės pardavimo pajamų. Pasak jų, dabar mokesčių tikslais besinuomojantys žemę asmenys iš dalies laimi (palyginti su nuosavą žemę dirbančiaisiais), kadangi sumokėtus nuompinigius galima atskaityti iš pajamų.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)