Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Žemdirbiai renka parašus dėl išmokų suvienodinimo

Kaunas. Žemdirbių organizacijos, priklausančios Lietuvos žemės ūkio ir maisto tarybai, inicijavo peticiją, kad nuo 2021 m. tiesioginės išmokos žemdirbiams būtų ne mažesnės kaip 2020 metų ES išmokų vidurkis, o išmokos už žalinimą bei kitų naujų aplinkosauginių elementų taikymą būtų vienodos visoje ES.

Lietuvos žemės ūkio ir maisto tarybos pranešime pažymima, kad žemdirbiai nesulaukia žadėto ūkininkavimo sąlygų visoje ES suvienodinimo. „Nei 2014 metais, pasibaigus nuo įstojimo į ES pereinamajam 10 metų laikotarpiui, nei pastaruoju 2014-2020 metų finansiniu laikotarpiu teisėto suvienodinimo nesulaukėme. Pasirodžius pirmosioms būsimos Bendrosios žemės ūkio politikos gairėms, aiškėja, kad sąžiningo ir Lietuvos žemės ūkio nediskriminuojančio išmokų suvienodinimo galime nesulaukti ir po 2020-ųjų metų. Nors lygiai tiek pat prisidedame prie aukštų ES aplinkosauginių, maisto saugos, gyvūnų gerovės standartų, klimato kaitos švelninimo priemonių įgyvendinimo. Mūsų žemdirbiai vis dar yra stipriai diskriminuojami skirstant ES Bendrosios žemės ūkio politikos įgyvendinimui skirtas lėšas", rašoma pranešime.

Praėjus 13 metų nuo įstojimo į ES konstatuojama, kad, nepaisant reikšmingo Lietuvos žemės ūkio produktyvumo augimo, atsilikimas nuo ES vidurkio ne mažėja, bet didėja. Lietuvos agrarinis sektorius 2004 m. pagal bendrosios produkcijos gamybą vienam hektarui žemės naudmenų atsiliko nuo kitų 1282 eurais, o 2015 metais šis atotrūkis buvo 1324 eurų.

Bioversija m7 2024 11 19

Nepaisant neesminių skirtumų, visų ES valstybių narių ūkininkai susiduria su labai panašiais iššūkiais ir įsipareigojimais. Tai vienoda našta, gulanti ant kiekvieno žemdirbio, besidarbuojančio savo laukuose ar fermose, pečių. Ir „už tą patį darbą toje pačioje vietoje visiems turi būti mokama tiek pat."

Lietuvos žemės ūkio ir maisto tarybos narės - Ūkininkų sąjunga, Žemės ūkio bendrovių asociacija, Šeimos ūkininkų sąjunga, Pieno gamintojų asociacija, Grūdų augintojų asociacija - akcentuoja, kad bendrijoje, kurioje visi lygūs, negali būti antrarūšių ūkininkų.

Šios organizacijos ragina visus, neabejingus Lietuvos žemės ūkio sektoriaus ateičiai ir pritariančius, kad tiesioginės išmokos, pradedant 2021 metais, Lietuvos žemdirbiams būtų mokamos ne mažesnės kaip 2020 metų ES tiesioginių išmokų vidurkis ir, kad išmokos už žalinimą bei visų kitų naujai taikomų aplinkosauginių BŽŪP elementų taikymą būtų vienodos visoje ES, pasirašyti peticiją. Ją ketinama įteikti Europos Parlamento Peticijų komitetui.

MŪ inf.

PETICIJOS PARAŠŲ RINKIMO ANKETA

Peticiją galima pasirašyti:

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijoje

Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungoje

Lietuvos pieno gamintojų asociacijoje

Lietuvos grūdų augintojų asociacijoje

Lietuvos ūkininkų sąjungoje ir šios sąjungos rajoniniuose skyriuose

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos