Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Vyriausybė pritarė neteisėtų vandens gręžinių legalizavimui

Vilnius. Vyriausybė trečiadienio posėdyje pritarė įvairių parlamentinių frakcijų iniciatyvoms sutvarkyti neregistruotus požeminio vandens gręžinius, siūlydama juos įteisinti. Skaičiuojama, kad naudojamų, tačiau neįregistruotų ar nelegaliai įrengtų gręžinių gali būti apie 30 tūkst.

Svarstant įstatymų projektus, premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė, kad taip vis dėlto sprendžiamos pasekmės, o ne užkertamas kelias priežastims. „Klausimas, ar neturėtų vis dėlto pagalvoti ministerija taip pat ir apie tai, kaip galėtų tų nelegalių gręžinių paklausą ir pasiūlą mažinti, nes paskui tokias amnestijas turėsime periodiškai daryti ir tai nėra gerai“, - posėdyje kalbėjo premjerė.

Siūlydama Vyriausybei pritarti įstatymų projektams, ji dar kartą Aplinkos ministerijos prašė „pagalvoti dėl kitų priemonių, kurios leistų spręsti ilgalaikiškesnius dalykus“.

Bioversija m7 2024 11 19

Įstatymo projektais numatyta, kad iki 2027 metų spalio metų pabaigos savivaldybė arba jos kontroliuojama vandens tiekimo įmonė turės perimti iš bendruomenių ar kitų asmenų geriamojo vandens tiekimo infrastruktūrą. Anksčiau buvo siūlyta tai padaryti iki 2023 m. pabaigos.

Jei gręžinių savininkai juos įteisintų iki 2024 metų, susimokėjus vienkartinę įmoką už galimai anksčiau sunaudotą ir nedeklaruotą vandenį, numatoma jų nebausti. 

Siūloma tobulinant įstatymo projektą atleisti nuo vienkartinės įmokos tuos, kurie naudojo nelegalių gręžinių vandenį, tačiau už jį mokėjo.

Vienkartinė įmoka už iki 10 kubų per parą išgauto vandens siektų 500 eurų, už 10-100 kubų – 1 tūkst. eurų, o daugiau kaip 100 kubų – 5 tūkst. eurų. 

Įstatymo projekte taip pat siūloma sukurti tokį teisinį mechanizmą, kuris numatytų, jog asmeniui sumokėjus vienkartinę įmoką už praėjusius tris metus, iš jo nebūtų reikalaujama sumokėti atitinkamą aplinkosauginį mokestį. Tokio mokesčio nebūtų galima ir perskaičiuoti.

Patikslintas Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymas taip pat sumažintų požeminio vandens (išskyrus mineralinį) ištekliams nustatytą mokesčio koeficientą nuo 10 iki 2. Be to, savivaldai siūloma perimti bešeimininkius gręžinius, kai jie bus įteisinti.

Taip pat siūloma, kad penktadalis vienkartinės įmokos būtų įskaitoma ir į savivaldybių biudžetą, šias lėšas panaudojant sprendžiant aplinkosaugos klausimus.

Vyriausybė siūlo Seimui įstatymus tobulinti pagal pateiktas pastabas. Jeigu Gręžinių įteisinimo laikinasis įstatymas būtų priimtas Seimo rudens sesijoje, jis įsigaliotų jau nuo š. m. lapkričio 1 d.

MŪ, BNS, AM inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos