Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Vyriausybė: ES neteisėtai pritaikė moduliaciją žemės ūkio išmokoms

Vilnius. Lietuvos Vyriausybė mano, kad Europos Sąjunga neteisėtai pritaikė moduliaciją tiesioginėms žemės ūkio išmokoms šalies žemdirbiams. Ministrų kabinetas trečiadienį pasitarime turėtų pritarti tokiai pozicijai, kuri bus teikiama Europos Sąjungos Teisingumo Teismui (ESTT).

Į ESTT šiemet kreipėsi Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT), prašydamas priimti prejudicinį sprendimą moduliacijos klausimais.

Žemės ūkio ministerijos Teisėkūros ir atstovavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Renatas Makelis BNS teigė, kad Vyriausybei pritarimas reikštų, kad ji išsakytų savo nuomonę visais prejudiciniais klausimais: „Vyriausybė pateiktų savo nuomonę šitais klausimais".

Bioversija m7 2024 11 19

Pasak nutarimo projekto, Lietuva mano, jog moduliacija taikyta neteisėtai, nes tiesioginių žemės ūkio išmokų lygis senosiose valstybėse ir Lietuvoje nebuvo suvienodintas.

Lietuvos teismas nagrinėja 135 pareiškėjų - žemės ūkio bendrovių bei ūkininkų - skundus dėl Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) sprendimų, kuriais buvo pritaikyta tiesioginių išmokų moduliacija ir už 2012 metus sumažintos papildomos nacionalinės tiesioginės išmokos.

Vyriausybės nuomonė ESTT bus teikiama dėl dviejų - Broniaus Jakučio ir Kretingos kooperatinės žemės ūkio bendrijos - skundų. ŽŪM Teisėkūros ir atstovavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Renatas Makelis paaiškino, kad šios bylos atveju priimti sprendimai galios ir kitiems pareiškėjams.

Ūkininkai prašo įpareigoti NMA priimti sprendimus, patvirtinančius tiesioginės paramos dydį, netaikant moduliacijos, ir priteisti jiems iš valstybės negautas pajamas.

Lietuvos teismas sustabdė bylos nagrinėjimą, kol bus gautas ES Teisingumo Teismo sprendimas.

Lietuva pernai EK sprendimą apskundė Europos Sąjungos bendrajam teismui - jo prašoma panaikinti EK 2013 metų liepos 19 dienos sprendimą, kuriuo numatyta Lietuvos žemdirbiams skirti pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą už 2013 metus, tačiau taip pat išmokoms pritaikyti moduliaciją.

Moduliacija numato, kad žemdirbiams, kurių bendra Europos Sąjungos ir nacionalinių išmokų už pieną, galvijus, žemės naudmenas bei kitos paramos suma viršija 5 tūkst. eurų (apie 17,3 tūkst. litų), šią sumą viršijanti paramos suma mažinama 10 proc., sumažinant nacionalinę išmoką.

BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.