Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Vos išpurškus chemikalus teks jungtis prie interneto?

Kaunas. Naujas augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos pakeitimas, kai per dvi paras po pesticidų išpurškimo privaloma prisijungus per elektroninę bankininkystę tai pažymėti PPIS sistemoje, suglumino ūkininkus. Ar visi sugebės tą padaryti!

Lapkričio 19 d. l.e.p. žemės ūkio ministras Andrius Palionis pasirašė įsakymą Nr. 3D-799, kuriuo keičiamos Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklės (toliau - Taisyklės), patvirtintos 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 3D-564.

Pakeistame Taisyklių 92 punkte išdėstytas naujas reikalavimas, pagal kurį „Augalų apsaugos produktų profesionalusis naudotojas ne vėliau kaip per 48 valandas nuo profesionaliajam naudojimui skirtų augalų apsaugos produktų panaudojimo privalo pats, prisijungęs prie PPIS (Paraiškų priėmimo informacinė sistema - red. past.) per elektroninę bankininkystę arba padedamas seniūnijos darbuotojo, atsakingo už pasėlių deklaravimą, užpildyti augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalą“.

Bioversija m7 2024 03 12

Šis pakeitimas sukėlė žemdirbių nerimą ir pasipiktinimą, nes jį įgyvendinti realybėje gali būti labai sudėtinga.

Ne visi ūkininkai sugebės įvykdyti naująjį reikalavimą

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) nuomone, tai akivaizdus pavyzdys, koks didelis yra atotrūkis tarp teisės aktų rengėjų ir dirbančiųjų žemės ūkyje.

„Atėmus alternatyvą pildyti popierinį ar elektroninį augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalą ir reikalaujant, kad jie per elektroninę bankininkystę naudotų tik PPIS, ūkininkai yra prievarta įstumiami į situaciją, kuomet niekaip negalės laiku įvykdyti įsakyme numatytų reikalavimų“, - teigia LŪS.

Pasak ūkininkų atstovų, realybė Lietuvos kaime tokia, kad dar daug žemdirbių nėra įgudę jungtis prie PPIS, nėra taip paprasta kiekvienam surasti ir tiksliai, neklystant sužymėti laukus, reikia išmanymo, ką žymėti ir kaip žymėti. O ir internetinis ar mobilus ryšys kaimo vietovėse nėra toks geras, kaip kad įsivaizduoja gyvenantys mieste.

LŪS pažymi, kad patyrę ūkininkai ne pirmus metus skundžiasi, kad jungdamiesi prie PPIS pranešimams prieš žydinčių augalų purškimus nuolat susiduria su sistemos nesklandumais. Sistema nuo didelio naudotojų srauto stringa, todėl norint nenusižengti ir tilpti į griežtai reglamentuotą laiko tarpą, jungiamasi nakties valandomis, kurios turi būti skirtos poilsiui. Ir tai yra nenormalu, bet tokiais sprendimais dar labiau skatinama ši praktika.

Be to, pažangiausieji ūkininkai augalų apsaugos ir trąšų sunaudojimo valdymui naudoja gerokai tobulesnes IT sistemas, kurių duomenys, deja, net negali būti importuojami į sistemą dėl PPIS ribotumo, nes neturi integracijos su mobiliomis aplikacijomis – ūkininkui reikia atskirai ranka iš naujo suvedinėti duomenis. Taip darbymečiu bus gaištamas ir taip brangus laikas.

Be to, matome, jog įsakymo rengėjai visiškai neįvertino, kad laikotarpis, kada prasideda intensyvus augalų apsaugos produktų naudojimas, sutampa su žemės ūkio naudmenų deklaravimolaikotarpiu. Todėl siūlymas kreiptis pagalbos dėl žurnalų pildymo į seniūnijos darbuotojus yra visiškai neapgalvotas.

Seniūnijos darbuotojai tuo metu ypatingai užimti, dirba ribotais grafikais, ne visi turi kompetencijos kaip teisingai užpildyti žurnalus. Jau nekalbant apie laiką, kurį ūkininkai sugaiš stovėdami prie seniūnijų susidariusiose eilėse, kai darbymečiu laikas žemdirbiui ypatingai svarbus kaip ir darbui tinkamos oro sąlygos. Be to, dažnas dirba net ne viename lauke! Kita vertus, purškimai vyksta ir savaitgaliais, tad pagalbos iš seniūnijos darbuotojo tomis dienomis ūkininkai apskritai net negali tikėtis“, - apie galimus nesklandumus dėl minėtų taisyklių pakeitimo aiškina LŪS.

Kreipėsi į žemės ūkio ministrą  

Todėl lapkričio 25 d. LŪS raštu kreipėsi į l.e.p. žemės ūkio ministrą Andrių Palionį, l.e.p. aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką ir naująjį Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininką Viktorą Pranckietį, reikalaudama atšaukti minėtų Taisyklių 92 punktą ir tik išdiskutavus su Lietuvos ūkininkų sąjunga parengti naują jo redakciją.

Ne dėl savo kaltės ūkininkai paverčiami įsakymų laužytojais. Vietoj to, kad jiems padėtų, ūkiai stumiami į aklavietę, kur gąsdinama sankcijomis, baudomis ir pan. Užsimojus skirti prievoles, ūkininkams turi būti duodamos ir alternatyvios bei daugumai prieinamos priemonės įsakymui vykdyti“, - teigia LŪS.

Tikslas - skaitmenizuoti žemės ūkio veiklos žurnalus

Portalui manoūkis.lt pasidomėjus minėtų Taisyklių pakeitimo priežastimis ir galimybėmis priimtą reikalavimą pakoreguoti, gavome tokį ŽŪM parengtą atsakymą:

„Duomenų perkėlimas į elektroninę erdvę yra neišvengiamas procesas visose veiklos srityse, taip pat ir žemės ūkyje. Žemės ūkio ministerijos tikslas yra skaitmenizuoti žemės ūkio veiklos žurnalus, kuriuos žemdirbiai privalo pildyti. Vienas tokių žurnalų - augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalas.

Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklių pakeitimai įsigalios nuo kitų metų balandžio 5 d., tad laiko pasiruošti žemdirbiams tikrai yra.

Augalų apsaugos produktų (AAP) naudojimo apskaitos žurnalo pildymo pareiga profesionaliems  šių produktų naudotojams nėra naujas reikalavimas - ji buvo nustatyta ir galiojanti. Augintojai turėjo pildyti šį žurnalą popieriuje, Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje arba per elektroninę bankininkystę. Žurnalas turėjo būti užpildytas ne vėliau kaip per 24 valandas nuo profesionaliajam naudojimui skirtų AAP panaudojimo.

Pakeitus taisykles, atsisakoma popierinio duomenų pildymo, tačiau naujų pareigų ar papildomos administracinės naštos minėtiesiems profesionaliems naudotojams nenustatoma. Be to, sudaroma galimybė žurnalą užpildyti ne per 24 val., kaip buvo iki šiol, o per 48 val.

Jeigu pats AAP profesionalusis naudotojas negali suvesti duomenų į Paraiškų priėmimo informacinę sistemą arba pateikti jų elektronine forma, yra palikta galimybė kreiptis į seniūnijos darbuotoją, atsakingą už pasėlių deklaravimą.

Atkreiptinas dėmesys, kad informacijos teikimas apie AAP naudojimą per elektroninę bankininkystę arba per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą nėra naujiena, nes AAP naudotojai jau ne vienerius metus turi elektroniniu būdu suvesti duomenis apie planuojamus žydinčių augalų purškimus, kad bitininkai galėtų pasiruošti ir apsaugoti bites“, - rašoma ŽŪM pateiktame atsakyme.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos