Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Vėjo energetikos plėtotojai laimėjo pirmąją bylą

Vilnius, sausio 21 d. Teismas įpareigojo Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) skirti europinę paramą įmonei „Kriaunų malūnas plius", kuri kaime planuoja statyti vėjo jėgainę. Tai pirmoji byla, kurią vėjo energetikos verslas laimėjo prieš Žemės ūkio ministeriją.

„Teismas pirmą kartą patenkino tokio pobūdžio ieškinį. Jų Vilniaus apygardos teisme yra daugiau kaip pusšimtis, o keleto anksčiau išnagrinėtų bylų baigtys nebuvo palankios ieškovams - skundai atmesti", - sakė Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovė Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė.

„Kriaunų malūnas plius" ketina įgyvendinti apie 1 mln. litų vertės jėgainės projektą ir prašė ŽŪM jam skirti iki 690,6 tūkst. litų Europos Sąjungos (ES) paramos. Paraiška buvo atmesta teigiant, kad verslo plane nepagrįsti ekonominio gyvybingumo penkeriems metams rodikliai. Vilniaus apygardos administracinis teismas nusprendė, kad parama turi būti skirta.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Teisėjų kolegijos nuomone, šis reikalavimas yra nelogiškas, prieštaringas, nes reikalaujama įrodyti tai, ko neįmanoma įrodyti", - sakė S.Jacinevičienė-Baltaduonė.

Anot jos, nagrinėdama „Kriaunų malūno plius" prašymą skirti ES paramą, Nacionalinė mokėjimo agentūra tris kartus jai pritarė, tačiau jis buvo atmestas galutiniame etape.

Pasak „Kriaunų malūno plius", teismo sprendimas gali tapti precedentu, į kurį turėtų atsižvelgti ir teisėjai, nagrinėsiantys apie 100 analogiškų bylų dėl to paties ministerijos sprendimo.

„Kriaunų malūno plius" atstovas Ričardas Pagirys pranešime spaudai teigė, jog šis sprendimas leidžia tikėtis, kad bus įsisavinta daugiau nei 200 mln. litų ES paramos, skirtos žaliosios energetikos projektų vystymui.

„Šis teismo sprendimas suteikia didelės vilties, kad bus laimėtos ir kitos bylos. Europos Sąjungos lėšas įsisavinusi Lietuva padidintų energijos, gaminamos saulės, vėjo ar vandens jėgainėse, kiekį ir taip žengtų didelį žingsnį link strateginio tikslo 2020 metais 23 proc. elektros energijos gaminti iš atsinaujinančių energijos šaltinių", - sakė R. Pagirys.

2009-ųjų metų rugpjūtį ŽŪM saulės, vėjo ir vandens jėgainių statybą ir renovaciją priskyrė prie remtinos veiklos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemones "Parama verslo kūrimui ir plėtrai" ir "Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos".

Pernai spalį ŽŪM ir NMA atmetė beveik 200 projektų, pagal kuriuos buvo planuojama statyti arba renovuoti vėjo, vandens ar saulės jėgaines Lietuvos kaimo vietovėse. Projektų atmetimas motyvuotas tuo, jog negalima prognozuoti elektros energijos supirkimo kainų penkerių metų laikotarpiui, todėl neįmanoma nustatyti projektų ekonominio gyvybingumo.

Vilniaus apygardos teismo sprendimas per 14 dienų gali būti apskųstas aukštesnės instancijos teismui.

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos