Vilnius. Žemės ūkio ministerija pradeda akciją „AuGink savo kraštą", kuria, nepažeidžiant Europos Sąjungos teisės, ketinama skatinti vidaus vartojimą, kviečiama atsigręžti į vietinius gamintojus bei jų produktus. Ministerijos planuose - ir laikinasis įstatymas, kuriuo tikimasi naujai nustatyti santykius tarp atskirų subjektų, numatyti tipines sutartis.
Trečiadienį spaudos konferencijoje žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė priminė, kad prasidėjus Rusijos embargui skaudžiausiai nukentėjo pieno gamintojai. Europos Sąjungos pieno sektoriuje labiausiai sumažėjo Suomijos ir Lietuvos pajamos. Tačiau, ministrės teigimu, skirtumų tarp šalių yra: Lietuvoje pieno supirkimo kainos krito iškart, vos paskelbus embargą, Suomijoje jos nesumažintos iki šiol.
„Nuo šių metų pradžios Suomija ruošiasi mažinti supirkimo kainas. Perdirbėjai supranta situaciją, ją vertina ir visa tai daro iš savo pelno. Galbūt todėl, kad sektoriuje vyrauja kooperatyvai, kuriuos valdo patys žemdirbiai. Pas mus žemdirbys jokios įtakos neturi perdirbimui, o valstybės įtaka minimali", - sakė V. Baltraitienė. Jos teigimu, įstatymai bus parengti neprieštaraujant ES teisės aktams ir laisvajai rinkai, tariamasi su žemdirbiais, atitinkamomis tarnybomis.
Akiratyje - kainodaros sistema ir santykių reguliavimas
Ministrės teigimu, įstatymu norima sureguliuoti kainodaros mechanizmą. „Su tam tikrais teisės aktais mėginame racionalizuoti ir žiūrime, kokia dalis toje kainoje kam tenka: žemdirbių ji yra pati mažiausia, perdirbėjų - didžiausia. (...) Prekybininkų, tarp kitko, dalis yra sumažėjusi. Manome, kad tam tikrais įstatymais galima apriboti tą procentą, koks gali būti kainos struktūroje žemdirbio, perdirbėjo ir pardavėjo", - sakė V. Baltraitienė.
V. Baltraitienė atkreipė dėmesį, kad kooperatyvams priklausantys ūkininkai gauna mažesnę kainą už pieną nei kiti. „Nežinau, kodėl tyli Konkurencijos taryba. Toks pat pienas, toks pats kiekis superkamas iš kooperatyvo mažesne kaina nei iš atskiro ūkininko ar bendrovės. Ar tai nėra bandymas sužlugdyti kooperatyvus, juolab, kad jie savo transportu atveža, pieno kokybė yra gera. (...) Kas gali paneigti, kad tai yra parodymas, jog jeigu būsite kooperuoti... Manome, kad galime tai įstatymu reguliuoti, kad negali kainos skirtis, jeigu vienoda produkcija", - sakė žemės ūkio ministrė.
Ministrės teigimu, svarbu suprasti, kad nei Europos Komisija, nei valstybės biudžetas kiekvieną mėnesį nekompensuos vienam sektoriui praradimus. „Mes norime sureguliuoti, kad viskas vyktų teisingai. Nebus jokiame įstatyme numatyta, kad būtinai mokėti 20 ar 30 centų. Bet negali būti tokių nepagrįstų šokinėjimų, kokių nematome kitose valstybėse...", - aiškino V. Baltraitienė.
Planuojama, kad teisės aktų projektai Seimui turėtų būti pateikti pavasario sesijoje, o pats įstatymas turėtų galioti iki 2016 metų pabaigos.
Ministerijos planams pritaria ir premjeras
Premjeras Algirdas Butkevičius teigia pritariantis žemės ūkio ministrės siūlymui. Jo manymu, pasiteisinus idėjai reguliuoti pieno supirkimo kainų nustatymo principus, numatoma nauja laikinoji tvarka galėtų tapti nuolatine.
Anot A. Butkevičiaus, analizės rodo, jog dabar nuo Rusijos embargo labiausiai nukenčia pieno gamintojai, tad turi būti įvesta tvarka, užkertanti galimybes piktnaudžiauti. „Tam tikra tvarka turi būti įvesta, reguliuojant pieno supirkimo kainas ir užkertant piktnaudžiavimą, superkant pieną iš smulkiųjų ir stambiųjų pieno gamintojų", - tikino premjeras.
Paklaustas, ar kainų reguliavimui prieštarautų Europos Komisija, A. Butkevičius teigė, jog tai yra ne kainų reguliavimas, o kova su piktnaudžiavimu. „Tai yra užkirtimas kelio piktnaudžiavimui. Kaip pavyzdį pasakysiu - jeigu iš smulkiųjų pieno gamintojų superka už labai žemą, o iš stambaus gamintojo - visiškai už kitą kainą. Jeigu yra kažkokie padidinti transporto kaštai, turi būti aiškiai pasakyta, kad kaina bus truputį mažesnė, nes surenkant pieną jų išlaidos auga", - trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė A. Butkevičius.
Startuoja akcija „AuGink savo kraštą"
Kol įstatymai diskusijų ir projektų rengimo stadijoje, kitą savaitę pradedamas nacionalinis projektas „AuGink savo kraštą". Žemės ūkio ministrės teigimu, būtina padaryti viską, kad ypač pieno produktų, taip pat vaisių, daržovių, mėsos gaminių vartojimas augtų visų pirma Lietuvoje.
Naująja akcija, nepažeidžiant ES reglamentų, skatinamas vidaus vartojimas. Tikimasi paskatinti vartotojus rinktis produktus, pagamintus netoliese, taip pat tautinio paveldo ir išskirtinės kokybės produktus. Atkreipiamas dėmesys, kad tai, kas pagaminta savų ūkininkų, šalia namų yra ne tik šviežia, bet ir kokybiška.
Anot V. Baltraitienės, svarbu, kad kiekvienas suvoktų, jog ginti, stiprinti savo kraštą gali kiekvienas ir kiekvieno indėlis yra svarbus „Tai yra tikrasis mūsų kiekvieno patriotizmas. Nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, kaip mes tą kraštą auginam, kaip mes jį stipriname (...) Ne tie patriotai, kurie renginių metu, per šventes audringas kalbas sako ar išeina į gatves. Tikrieji patriotai supranta, kad jie gali prisidėti prie krašto augimo, stiprinimo. Bet reikia mūsų pačių noro", - pristatydama „AuGink savo kraštą" kalbėjo ministrė.
Aktyviai įsitraukti į projektą ketinama pakviesti ne tik visuomenę, bet ir prekybos tinklų bei maitinimo įstaigų atstovus, raginant juos dažniau rinktis vietinės gamybos produkciją, nes, ministerijos teigimu, daugeliu atvejų būtent nuo jų priklauso, kiek lietuviškos produkcijos bus suvartojama.
MŪ, BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)