Vilnius/Briuselis. Briuselyje nuspręsta, kad, skirstant paramą nukentėjusiems nuo Rusijos embargo, didžiausią paramos dalį - 82 mln. eurų - gaus obuolių ir kriaušių augintojai, o visų kitų vaisų ir daržovių augintojams atiteks 43 mln. eurų. Dėl paramos pieno sektoriui turėtų paaiškėti ateinantį ketvirtadienį.
Kaip jau skelbta, Europos Sąjunga dėl Rusijos embargo nukentėjusiems vaisių ir daržovių augintojams skyrė 125 mln. eurų (431,6 mln. litų). Dėl paramos paskirstymo konkrečių šakų augintojams nuspręsta penktadienį Europos Komisijos žemės ūkio rinkų organizavimo vadybos komitete.
Parama bus teikiama už produkto pašalinimą iš rinkos, už nenuimtą derlių ar nesunokusio derliaus nuėmimą. Už 1 kilogramą morkų pašalinimą iš rinkos bus mokama 8,5 euro cento (0,29 Lt), agurkų - 16 euro centų (0,55 Lt), kopūstų - 4 (0,14 Lt), pomidorų - 7,25 euro cento (0,25 Lt). Jei ūkininkai nuspręs nenuimti derliaus, parama bus mokama už hektarą.
Parama bus teikiama tol, kol bus išnaudotos visos šiai programai skirtos lėšos.
Baltijos šalių žemdirbiai prašo didesnės paramos
Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemės ūkio organizacijos ketina nusiųsti Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisarui Dacianui Ciolosui (Dačianui Čiolosui) atvirą laišką, kuriuo bus prašoma suteikti nuostolius dėl Rusijos paskelbto embargo skaičiuojančioms Baltijos valstybėms buferinės zonos statusą. Tai nuspręsta šių organizacijų atstovų susitikime Rygoje.
Baltijos šalių žemės ūkio organizacijos ketina prašyti Europos Komisijos skirti didesnę nei kitoms ES narėms paramą nuostoliams dėl Rusijos embargo žemės ūkio produkcijai kompensavimo. Prašymas argumentuojamas tuo, kad Baltijos šalys nuostolius dėl tokių Rusijos veiksmų skaičiuos greičiau ir jie bus didesni nei kitų ES šalių.
Be to, laiške planuojama prašyti finansinės paramos naujų eksporto rinkų paieškai, leidimo intervencijoms į pieno rinką ir pieno produktų intervencinių kainų didinimo, baudų už kvotas viršijančią pieno gamybą panaikinimo.
Pieno sektorius gali tikėtis paramos sandėliavimui
ES šalys šią savaitę planuoja aptarti situaciją pieno ir mėsos po rinkoje, kuri susidarė dėl Rusijos embargo. Europos Komisijos atstovas neatmetė, kad paramos gali sulaukti ir pieno sektorius. Apie tai kalbėjosi ES šalių ir Europos Komisijos ekspertai, susirinkę penktadienį Briuselyje.
„Komisija patvirtino, kad analizuoja duomenis ir imsis tolesnių žingsnių, siekdama paremti gamintojus, ypač tam tikrų pieno produktų, kurių patiriamos pasekmės dėl Rusijos embargo yra akivaizdžios", - sakė Europos Komisijos atstovas Rodžeris Vaitas (Roger Waite).
Jis pridūrė, kad situaciją pieno ir mėsos sektoriuose bus aptariama ekspertų posėdyje šį ketvirtadienį.
Pasak ES šaltinių, su rimtomis problemomis dėl Rusijos embargo įvedimo, be kita ko, susiduria pieno sektorius Suomijoje ir Baltijos šalyse. EK gali leisti teikti paramą šiam sektoriui, padengdama trijų mėnesių sąnaudas, susijusias su produktų, pašalintų iš rinkos, saugojimu.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)