Vilnius / Telšių r. Aplinkos ir žemės ūkio ministrai pasirašė įsakymo „Dėl mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pataisas, kurios numato naują tręšimo mėšlu ir srutomis tvarką. Tad telšiškiai pranešė, kad atsisako savo rytoj planuotos akcijos sostinėje.
Dėl šios tvarkos po antradienį įvykusių derybų susitarė abiejų ministerijų ir ūkininkams atstovaujančių organizacijų atstovai.
„Laukus tręšti mėšlu ir srutomis bus draudžiama nuo lapkričio 15 d. iki kovo 20 d., tačiau naujoje tvarkoje numatyta išimčių. Jos įteisintos dėl skirtingų gamtinių sąlygų minėtais laikotarpiais“, – sako aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.
Nuo lapkričio 15 d. iki lapkričio 30 d. bus galima tręšti tik daugiametes pievas, ganyklas, ariamąją žemę su augaline danga (apsėtą, apsodintą augalais), kurios nuolydis ne didesnis kaip 5 procentai.
Bus draudžiama skystąjį mėšlą ir srutas skleisti arčiau kaip 5 m iki vandens telkinio kranto linijos, o į dirvą patenkančio azoto kiekis negaės viršyti 40 kg hektarui.
Nuo kovo 1 d. iki kovo 20 d. tręšimui galioja tos pačios sąlygos, tačiau netaikomas reikalavimas, kad azoto kiekis negali viršyti 40 kg hektarui.
Kaip ir anksčiau, visu laikotarpiu draudžiama mėšlą ir srutas įterpti į įšalusią, įmirkusią, užtvindytą, apsnigtą žemę.
Naujoje tvarkoje nebelieka nuostatos, kad Žemės ūkio ministerija gali paskelbti ankstesnę tręšimo laikotarpio pradžią visoje Lietuvoje arba atskiruose regionuose, jei 4 paras iš eilės vidutinė oro temperatūra būna ne žemesnė kaip 5 °C.
Telšiškiai į Vilnių nebevyks
Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė portalui manoūkis.lt patvirtino, kad rytoj į Vilnių su mėšlakratėmis bei srutvežiais ūkininkai nevyks, nes abiejų ministrų parašai jau atsirado ant reikiamų dokumentų. Tad šį rezultatą Telšių r. žemdirbiai iškovojo visiems Lietuvos ūkininkams, kuriems tręšimas mėšlu ir srutomis – aktualus klausimas.
„Tikrai atšaukiame akciją. Pokalbis konstruktyvus, pavyko. Aišku, turėjome trupučiuką nusileisti, bet viskas gerai. (...) Aš visada už tai, kad reikia kalbėtis ir tartis iš anksto. Gal jie tai suprato sausį per mūsų galingą protestą. Manau, jie tada gavo spaudimo“, – svarstė Z. Dargienė.
Ji juokais teigė, kad prie Aplinkos ministerijos iš karučių sklindančio mėšlo kvapo vakar užteko, jog mėšlo klausimas pagaliau būtų išspręstas.
Vis dėlto ji abejoja, ar dabar toks rezultatas džiugintų, jei nebūtų paskelbta apie planus tęsti mėšlo iššūkio akcijos.
Tiesa, Z. Dargienė jau vakar vykdama derėtis su ministerijų atstovais sulaukė skambučių ir prašymų prie Žemės ūkio ministerijos mėšlo nevežti.
„Džiugu, kad neprireikė kardinalių priemonių, nors vyrai buvo tikrai pasiruošę (vykti į sostinę – red. past.). Nuo pačio ryto jie nerimo, bet aplinkos viceministrė ragino traktorius gesinti“, – kalbėjo Telšių r. ūkininkų sąjungos pirmininkė.
„Kas be ko, mes tikrai galime susivienyti. Tikiuosi, kad ir ateityje to užteks einant derėtis. Nes su tais raštais – kaip su žirniais į sieną. Mes jų prirašėme tikrai daug, bet kai nesulauki reakcijos, tai ir imiesi kitokių priemonių“, – aiškino Telšių r. ūkininkų lyderė.
Ji taip pat džiaugėsi, kad Aplinkos ministerija atvira derėtis toliau ir dėl kitų klausimų – 5 proc. nuolydžio, rietuvių, Tręšimo plano, dėl kurio pažadėta palengvinimų.
Taip pat šia tema skaitykite
-
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20 -
S. Gentvilas: „Iki 2050 m. Lietuva pasiruošusi tapti neutrali klimatui“
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)