Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
Tūkstančiai smulkiųjų ūkininkų prašyti išmokų neskuba

Vilnius. „Sodra“ pranešė, kad jau moka specialias karantino padariniams švelninti numatytas  išmokas smulkiesiems ūkininkams, tačiau dėl šios paramos prašymus kol kas pateikė tik kiek daugiau nei trečdalis pretendentų jas gauti.

Anksčiau Seimui nutarus, kad švelninant karantino padarinius bus mokamos išmokos smulkiesiems ūkininkams, Vyriausybė parengė tokios pagalbos priemonių planą. Kaip jau seniau yra pranešusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), smulkieji ūkininkai, kurių ūkis iki 4 EDV, gali kreiptis vienkartinės arba periodinės išmokos už karantino laikotarpį.

Nesvarbu, į kurią išmoką smulkusis ūkininkas pretenduoja – į vienkartinę ar periodinę – kreiptis reikia į savo savivaldybės administraciją ir užpildyti nustatytos formos prašymą. Kai kuriais atvejais prašymą pildyti galima ir seniūnijose – tai priklauso nuo kiekvienos savivaldybės sprendimo.

Bioversija 2024 04 26 m7

Prašymus buvo galima pildyti nuo rugpjūčio. ŽŪM tuomet buvo išplatinusi informaciją, kad rugpjūtį–rugsėjį pildę prašymus apie sprendimus skirti išmoką bus pradėti informuoti spalį, o pirmosios išmokos turėtų pasiekti spalio pabaigoje–lapkričio pradžioje. Prašymus teikusiems vėliau, išmokos atitinkamai bus mokamos nuo lapkričio iki gruodžio pabaigos.

Kreipiasi neaktyviai

„Sodrai“ antradienį išplatino pranešimą, kad iki šiol prašymus mokėti išmoką yra pateikę apie 33 tūkst. smulkiųjų ūkininkų, nors, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, pretendentų ją gauti yra per 80 tūkst.

„Primename smulkiesiems ūkininkams, kad norėdami gauti išmoką, jie pagal deklaruotą gyvenamąją vietą savo savivaldybei ar seniūnijai turi pateikti prašymą išmokai gauti. Prašymų forma yra standartinė, juos administruoja savivaldybės. Kad išmoka būtų paskirta, prašymą reikia pateikti iki gruodžio 11 dienos.

Iš savivaldybių gavę prašymus mes taip pat įvertiname žmogaus pirmojo karantino laikotarpiu (nuo kovo 16 d. iki birželio 16 d.) turėtas pajamas bei gautas išmokas ir priimame sprendimą mokėti išmoką“, – sako „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis.

„Sodra“ informuoja, kad vienkartinės arba periodinės išmokos už karantino laikotarpį gali kreiptis visi smulkieji ūkininkai, taip pat ir sulaukę pensinio amžiaus, kurių žemės ūkio valdos ar ekonominis ūkio dydis pernai buvo iki 4 EDV, bet to, jie yra deklaravę žemės ūkio naudmenas (išskyrus deklaravusius vien tik ganyklas, pievas arba daugiametes žoles) už 2019 m. arba turėjo ne mažiau kaip vieną sąlyginį gyvūną.

Taip pat jie minėtu laikotarpiu gyvenamąją vietą turėjo būti deklaravę kaimo vietovėje, kurios gyventojų skaičius neviršija 6 tūkst.

Išmokėjo 6 mln. eurų

Pasak „Sodros“ informacijos, ji smulkiesiems ūkininkams jau išmokėjo apie 6 milijonus eurų išmokų.

Tauragės, Kretingos, Jurbarko, Šalčininkų rajone ir Druskininkuose prašymus yra pateikę daugiau nei pusė šiose teritorijose ūkininkaujančių pretendentų gauti išmokas.

Vangiausi – tik mažiau nei ketvirtadalis Trakų, Širvintų, Jonavos, Molėtų, Kaišiadorių, Panevėžio, Kauno, Raseinių rajonuose, Elektrėnuose ūkininkaujančių pretendentų gauti išmokas, yra pateikę prašymus.

„Sodra“ informuoja, kad smulkieji ūkininkai, kurių ūkio dydis mažesnis nei 4 EDV, priklausomai nuo to, ar dirba dar ir pagal darbo sutartį, gali gauti vienkartinę arba periodinę išmoką.

Pirmojo karantino laikotarpiu nedirbusiems ir nedarbo išmokos bei išmokos savarankiškai dirbusiam asmeniui negavusiems smulkiems ūkininkams vienkartinė išmoka siekia 200 eurų.

Periodinė išmoka skiriama smulkiesiems ūkininkams, kurie papildomai dirba ir karantino laikotarpiu per mėnesį uždirbo ne daugiau kaip minimalią algą. Už kiekvieną karantino mėnesį, kai žmogaus darbo užmokestis nesiekė minimalios mėnesio algos, mokama 200 eurų išmoka. Jeigu karantinas truko dalį mėnesio – išmoka proporcingai mažesnė. Visa susikaupusi suma išmokama vienu kartu.

Planuojama, kad visos išmokos laiku besikreipusiems smulkiesiems ūkininkams bus išmokėtos iki šių metų pabaigos. Jos mokamos iš valstybės biudžeto, iš viso numatyta 19,2 mln. Eur. Kiekvieną prašymą pateikusį gyventoją „Sodra“ informuos, ar jam paskirta išmoka.

MŪ, SODROS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos