Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Išmokos smulkiesiems: kada ir kiek

Vilnius. Anksčiau Seimui nutarus, kad švelninant karantino padarinius bus mokamos išmokos smulkiesiems ūkininkams, Vyriausybė parengė tokios pagalbos priemonių planą. Kam, kiek ir kada bus mokama?

Kaip praneša Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), smulkieji ūkininkai, kurių ūkis iki 4 EDV, jau gali kreiptis vienkartinės arba periodinės išmokos už karantino laikotarpį. Prašymus bus galima pildyti iki pat gruodžio 11 dienos.

Dėl išmokų kreiptis reikia į savivaldybės administraciją pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, o išmokėtos jos bus iki šių metų pabaigos. Išmokėjimu rūpinsis „Sodra“.

Bioversija 2024 07 09 m7

Išmokas gali gauti smulkieji ūkininkai, kurių ūkio dydis mažesnis nei 4 EDV, priklausomai nuo to, ar dirba pagal darbo sutartį, gali gauti vienkartinę arba periodinę išmoką. Atsižvelgiant į tai, kad karantinas labiau paveikė dirbančius asmenis, periodinė išmoka skiriama smulkiesiems ūkininkams, kurie papildomai dirba ir karantino laikotarpiu uždirbo ne daugiau kaip minimalią algą (607 eurus bruto per mėnesį). Kadangi papildomai pagal darbo sutartis nedirbantiems smulkiems ūkininkams pokyčių dėl karantino buvo mažiau, jie gali gauti vienkartinę išmoką.

Vienkartinė išmoka. Ją gali gauti individualią žemės ūkio veiklą vykdantis asmuo, jeigu:

 • Per karantiną turėjo ūkį, kuris pagal 2019 metų duomenis yra mažesnis nei 4 EDV.
 • Už 2019 metus yra deklaravęs žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus (išskyrus deklaravusius vien tik ganyklas, pievas arba daugiametes žoles). Jeigu žemės ūkio naudmenos už 2019 metus nebuvo deklaruotos, tuomet 2019 metais turėjo auginti ne mažiau kaip vieną sąlyginį gyvūną.
 • Karantino laikotarpiu buvo deklaravęs gyvenamąją vietą kaimo vietovėje, kurioje gyventojų skaičius kovo 16 dieną neviršijo 6 tūkst. gyventojų.
 • Karantino laikotarpiu nedirbo pagal darbo sutartį arba neturėjo darbo santykiams prilygintų santykių.
 • Karantino laikotarpiu negavo nedarbo socialinio draudimo išmokos.
 • Negavo fiksuotos išmokos dirbantiems savarankiškai.

Vienkartinė išmoka mokama vieną kartą už visą karantino laikotarpį ir siekia 200 eurų.

Periodinė išmoka. Ją gali gauti individualią žemės ūkio veiklą vykdantis asmuo, jeigu:

 • Per karantiną turėjo ūkį, kuris pagal 2019 metų duomenis yra mažesnis nei 4 EDV.
 • Už 2019 metus yra deklaravęs žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus (išskyrus deklaravusius vien tik ganyklas, pievas arba daugiametes žoles). Jeigu žemės ūkio naudmenos už 2019 metus nebuvo deklaruotos,  tuomet 2019 metais turėjo auginti ne mažiau kaip vieną sąlyginį gyvūną.
 • Karantino laikotarpiu buvo deklaravęs gyvenamąją vietą kaimo vietovėje, kurioje gyventojų skaičius  kovo 16 dieną  neviršijo 6 tūkst. gyventojų.
 • Negavo fiksuotos išmokos dirbantiems savarankiškai.
 • Karantino laikotarpiu dirbo pagal darbo sutartį arba turėjo darbo santykiams prilygintų teisinių santykių, tačiau priskaičiuotas darbo užmokestis per karantiną buvo ne didesnis kaip minimali mėnesinė alga (607 eurai „ant popieriaus“ per mėnesį).

Periodinė išmoka už vieną pilną karantino mėnesį taip pat siekia 200 eurų. Kadangi karantinas truko nuo kovo 16 iki birželio 16 dienos, smulkieji ūkininkai gali gauti po 200 eurų už balandį ir gegužę bei po maždaug pusę šios sumos – už kovą ir birželį.

Jei ūkininkas atitiko sąlygas visą karantino laikotarpį, iš viso kaip periodinę išmoką jis gaus apie 600 eurų. Jeigu kai kuriais karantino mėnesiais asmuo uždirbo daugiau nei minimalų atlyginimą, periodinę išmoką jis vis tiek gaus, tačiau tik už tuos mėnesius, kai atlyginimas buvo mažesnis nei minimalus atlyginimas. Už karantiną susikaupusi periodinių išmokų suma bus išmokėta vienkartiniu mokėjimu.

Tuo atveju, jei dėl kurios nors iš išmokų kreipęsis asmuo miršta iki jos išmokėjimo, ji gali būti išmokama artimajam, kuris paveldi mirusiojo turtą. Dėl to, pateikiant laisvos formos prašymą ir paveldėjimo teisės liudijimą, reikėtų kreiptis į „Sodrą“.

Paraiškos – iki gruodžio 11 d.

Nesvarbu, į kurią išmoką smulkusis ūkininkas pretenduoja – į vienkartinę ar periodinę – kreiptis reikia į savo savivaldybės administraciją ir užpildyti nustatytos formos prašymą. Kai kuriais atvejais prašymą pildyti bus galima ir seniūnijose – tai priklauso nuo kiekvienos savivaldybės sprendimo.

Prašymą galima pateikti atvykus į savivaldybės administraciją (turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą), siunčiant registruotu paštu (pridėti notariškai patvirtintą asmens tapatybės dokumento kopiją) arba elektroniniais ryšiais (pavyzdžiui, el. paštu, pasirašius kvalifikuotu elektroniniu parašu).

Dėl išmokos į savivaldybę gali kreiptis ir smulkiojo ūkininko atstovas, tačiau tokiu atveju būtina pateikti ir atstovavimą patvirtinančius dokumentus.

Prašymą pateikti reikia iki gruodžio 11 dienos. Kiekvienas prašymą teikęs asmuo gaus pranešimą, ar jam paskirta išmoka. Pildant prašymą ūkininkas galės pasirinkti, kokiu būdu ūkininkas norės būti informuotas apie sprendimą dėl išmokos paskyrimo.

Kadangi užpildytus prašymus savivaldybės „Sodrai“ teiks keliais etapais, sprendimą dėl išmokos paskyrimo ūkininkas sužinos po kurio laiko. Pavyzdžiui, rugpjūtį–rugsėjį pateiktų prašymų sąrašus savivaldybės „Sodrai“ perduos spalio pradžioje, tuomet bus tikrinama, ar pareiškėjas atitinka reikiamus kriterijus.

Rugpjūtį–rugsėjį pildę prašymus apie sprendimus bus pradėti informuoti spalį, o pirmosios išmokos turėtų pasiekti spalio pabaigoje–lapkričio pradžioje. Prašymus teikusiems vėliau, išmokos atitinkamai bus mokamos nuo lapkričio iki gruodžio pabaigos.

Vienkartinės ir periodinės išmokos mokamos iš valstybės biudžeto. Joms numatyta skirti 19,2 mln. Eur.

ŽŪM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos