Vilnius. Užimtumo tarnybos duomenimis, šiuo metu bedarbiais registruoti 4 395 ūkininkai, kurių ūkis mažesnis nei 4 EDV. Tokios galimybės smulkiems ūkininkams, neturintiems jokių kitų pajamų, atsirado nuo metų pradžios įsigaliojus Užimtumo įstatymo pakeitimams.
Įstatymo pataisos leidžia bedarbiais registruotis neseniai netekus samdomo darbo ir gyvenantiems tik iš ūkio pajamų bei seniai neturintiems kitų pajamų ir besiverčiantiems tik žemdirbyste.
Per pastaruosius 30 mėnesių dirbę ir mokėję mokesčius bent 12 mėnesių, gali gauti bedarbio pašalpą, o neturintys pakankamo stažo, pašalpos negauna, jiems suteikiamas tik bedarbio statusas, leidžiantis pretenduoti į tam tikras kitas lengvatas.
Vis dėlto pandemijos ir karantino sąlygomis tokie žemdirbiai negali pretenduoti į 257 eurų valstybės subsidijas. Jas gauti turi teisę tie, kurių ūkis yra lygus ar didesnis 4 EDV.
Trečiadienį vykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje parlamentaras Juozas Baublys atkreipė dėmesį, kad, jo nuomone, šiuo metu „labiausiai kenčia smulkūs ūkiai“.
„Tiems ūkininkams, kurių apyvartos siekia 100 tūkst. eurų ar 200 tūkst. eurų arba turi šimtus hektarų dirbamos žemės, gaunamos subsidijos ne taip aktualu, kaip tiems, kurie turi 10 ha – jie sudėtingesnėje situacijoje“, – per posėdį kalbėjo J. Baublys.
Tuo tarpu žemės ūkio ministro patarėja Giedrė Pupšytė teigia, kad svarstant, kam skirti subsidijas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija argumentavo, jog išmokos gali būti skiriamos turintiems didesnį nei 4 EDV ūkį, nes turintys mažesnį gali pretenduoti į bedarbio pašalpą.
4 EDV nesiekiančiame ūkyje gali būti iki 11 melžiamų karvių arba auginama iki 17 ha kviečių, jų pajamos per metus negali viršyti 8,7 tūkst. eurų, o pelnas – 4,8 tūkst. eurų.
Valstybės subsidija dabar mokama visiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie atitinka tam tikras sąlygas bei smulkiems ūkininkams, kurių ūkis didesnis negu 4 EDV.
„Sodros“ duomenimis, 2018 metais buvo beveik 152 tūkst. asmenų, kurių ūkiams apskaičiuotas mažesnis nei 4 EDV, pusė jų buvo pensininkai.
MŪ, BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)