Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Taisyklių pakeitimai įnešė sumaišties

Vilnius. Metų pabaigoje Žemės ūkio ministro pasirašytas įsakymas dėl Ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimo kelia aistras ir klausimus.

Pasigirdus svarstymams, esą toks įsakymas yra korupcinis, vakar Seimo narys Edmundas Pupinis išplatino pranešimą, klausdamas ar sąmoningai sudaromos sąlygos gauti išmokas tiems, kurie neturi teisės jų gauti.

„Kaltinimai yra absurdiški, aš tai vertinu kažkieno, pasirašančio anonimu, bandymu susidoroti. Dabar, kai kilo toks ažiotažas, mes tikrai kreipsimės į tarnybas dėl antikorupcinio vertinimo, kai jį gausime, atitinkamai priimsime sprendimą“, – trečiadienį BNS teigė žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.

Bioversija m7 2024 03 29

Žemės ūkio ministras BNS tikino, kad taisyklių neperžiūrės, kol neatsiras „signalų“ iš ne anoniminių ūkininkų. Be to, pasak G. Surplio, Lietuva yra viena iš keturių Europos Sąjungos valstybių, kurioje taikoma nulinė tolerancijos riba chemijai.

„Gamtoje visada būna paklaida ir kartais būna taip, kad ekologinį ūkį apipurškia, arba įvyksta vadinamasis driftas nuo chemizuoto ūkio ir taip gali atpūsti keletą tų cheminės medžiagos elementų, kartais gali kokia klaida pasitaikyti. Iki šiol mes Lietuvoje radę nors vieną miligramą cheminės medžiagos, visą tarkime 100 hektarų tiesiog išbraukiame iš ekologinio ūkio sąrašo“, – aiškino G. Surplys.

Pakeistose taisyklėse - galimybė ūkininkui inicijuoti papildomus tyrimus

Šįryt išplatintame pranešime spaudai žemės ūkio ministerija tvirtina, kad nei anoniminiai pranešimai, nei Seimo nario svarstymai neturi jokio pagrindo, o jose skelbiama informacija neatitinka tikrovės.

Teigiama, kad taisyklių pokyčiai buvo inicijuoti pernai kovą Ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų gamybos taryboje ir tuo metu tarybos nariu nebuvo nė vienas dabartinis ministerijos vadovas.

Anot ŽŪM, ministro įsakymu sankcijos ir poveikio dydžiai ar priemonės diferencijuojamos priklausomai nuo pažeidimo masto, pasikartojamumo bei  pažeidimo pobūdžio.

Pavyzdžiui, pakeitimu nustatytos skirtingos laukus apibūdinančios  pažeidimo sąvokos ir jų statusai, kai laukuose randamos ekologinėje gamyboje naudoti neleistinos sintetinės cheminės medžiagos. Dabar laukams taikomas apibūdinimas ir ūkio subjektams taikomos sankcijos pagal tai, kokios neleistinos ekologinėje gamyboje medžiagos buvo naudotos ir kur jos buvo rastos (produkcijoje ar dirvožemyje).

Tai yra, jei neleistinų ekologinėje gamyboje medžiagų rasta produkcijoje, bet lauke jos nėra – produkcija nesertifikuojama. Jei neleistinų ekologinėje gamyboje medžiagų rasta ir lauke, ir produkcijoje – sertifikatas naikinamas ir laukams, ir produkcijai.

Šios taisyklės suteikia galimybę ūkininkui savo noru ir lėšomis, dalyvaujant VšĮ „Ekoagros“ tikrintojams ar kitiems nešališkiems ekspertams (pvz., antstoliui ar kt.), paimti papildomus produkcijos, augalo dalies ar dirvožemio mėginius, ištirti juos ir įrodyti, kad kiti jo laukai ar laukų dalys yra „švarūs“ – neužteršti. Pavyzdžiui, jei neleistinų ekologinėje gamyboje medžiagų rasta tik auginamuose grikiuose – nesertifikuojami tik grikių laukai.

ŽŪM teigia, kad paramos dydžių pagal 2014-2020 m KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ ir sankcijų dydžių, kurias taiko NMA ūkininkams, radus sintetines chemines medžiagas, šios taisyklės nereglamentuoja. Jos tik suteikia galimybę detaliau pagal pažeidimų mastą ar pobūdį diferencijuoti neatitiktis.

Laukiama ŽŪM išaiškinimo

Tuo tarpu VšĮ „Ekoagros“ atstovai teigia, kad ministro įsakymas ir jame įtvirtinti pakeitimai įnešė nemažai painiavos ir sumaišties. Pasak „Ekoagros“ Kokybės vadovo Tomo Demikio, pirmoji problema, kad pakeitus Ekologinio žemės ūkio taisykles ir joms veikiant atgaline data, liko nepakeistos reglamentuojančios paramos skyrimą taisyklės. Jau vien tai kelia problemų ir klausimų.

Taip pat pakeistose Ekologinio žemės ūkio taisyklėse aptartos ne visos situacijos, nes kalbama apie chemines medžiagas sandėlyje ir naudojamas laukuose, tačiau, pavyzdžiui, biocidų ar ploviklių likučiai neaptarti.

T. Demikis teigia, kad jau ir prieš tai buvo išreikšta pastaba dėl to, kad numatyta galimybė ūkiui įrodinėti savo iniciatyva, bet neapibrėžtas laikas. „Jei mes, sakykime, dabar praėjusio rudens grikių produkcijoje nustatėme pesticidų likučių. Tai ūkis pagal tas taisykles įgauna teisę įrodinėti. Bet kiek laiko? Po metų? Po žiemos jis gali paimti tą lauką ir įrodinėti? Ar vasaros gale gali tai įrodyti? Nėra apibrėžta net laike“, - „Mano ūkiui“ ketvirtadienį komentavo „Ekoagros“ atstovas.

Jo teigimu, jei anksčiau būdavo rasta cheminių medžiagų, tas laukas buvo sertifikuojamas su atitinkama fraze išraše (pereinamųjų metų laikotarpio statusu). „Dabar pasakyta, kad jis nesertifikuojamas. Situacija kaip ir blogėja. Ir tas taikoma atbuline data. Ir tą esame užklausę, kodėl yra bloginamos sąlygos iš esmės, nes pagal teisės aktus negali bloginti atbuline data. Laukiame, kada išaiškės, kaip reikia dirbti“, - kalbėjo T. Demikis.

Susiklosčiusi situacija ne tik kelia daug klausimų, bet ir stabdo darbą. Anot „Ekoagros“ atstovo, dabar lyg ir reikėtų peradministruoti visas bylas, kur buvo rasta pesticidų likučių. Tačiau dalis jų yra apskųsta tiek teismuose, tiek ginčų komisijoje. „Ginčų komisija jau vieną posėdį atidėjo, nes negali nagrinėti: nėra ministerijos išaiškinimo, ką daryti su apskųstais sprendimais. Mūsų nuomone, tokia situacija yra sudėtinga. Iš esmės esame pristabdę visą procesą“, - teigė T. Demikis. VšĮ „Ekoagros“ sausio 18 d. yra išsiuntusi raštą ministerijai ir laukia išaiškinimo bei atsakymų, kaip reiktų dirbti toliau.

ŽŪM, BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos