Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Agropolitika
Susietosios paramos negauta kas trečiam galvijui

Kaunas. Šiais metais mėsinių galvijų ir pieninių bulių, taip ir pat ir mėsinių avių augintojai dėl biurokratinių trukdžių negavo apie 2,8 mln. eurų susietosios paramos. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė žadėjo ieškoti išeities ir būdų, kaip kompensuoti ūkininkams negautą paramą.

Šią problemą Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) išplėstiniame tarybos posėdyje iškėlė Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) direktorė Vilma Živatkauskienė (nuotr.), nes informacija labai aktuali ir pieno ūkių savininkams - susietosios išmokos mokamos ir už pieninius bulius, ne tik už mėsinius galvijus. Tačiau dalis ūkininkų šių išmokų negavo - jos nebuvo paskaičiuotos iš dalies dėl pačių ūkininkų, iš dalies ir dėl jiems paslaugas teikiančių atsakingų asmenų kaltės.

Pasak LMGAGA direktorės, už pieninius bulius neišmokėta susietoji parama 13 tūkst. gyvulių, už mėsinius galvijus - apie 14 tūkst. Žodžiu, paramos negavo kas trečias galvijas, galintis gauti susietąją išmoką. Pavyzdžiui, Dotnuvos eksperimentinis ūkis susietosios išmokos negavo už 99 galvijus. Pinigų negavo ir dalis mėsinių avių augintojų.

Bioversija m7 2024 02 22

„Laukiame ir tikimės palankaus Žemės ūkio ministerijos sprendimo, nes tos išmokos svarbios ir pieno, ir mėsinių galvijų ūkiams, daugelis verslo planus parengusių ūkininkų į juos buvo įskaičiavę ir susietąsias išmokas. Ir netgi didesnes, nes iš pradžių buvo planuota mokėti po 170 eurų. Bet už mėsinius bulius liko 108, už pieninius bulius - 78 eurai. Tačiau ir tokias išmokas gavo ne visi ūkininkai", - kalbėjo V. Živatkauskienė.

Ministrė V. Baltraitienė pripažino, kad dėl šios problemos yra daug ir „mūsų, ir veterinarijos, ir GPK kaltės, nes laiku nesuvaikščiojo dokumentai." Ūkininkai nebuvo tinkamai informuoti, kad atsirado griežtų reikalavimų - ūkinio gyvūno atvedimo, išvežimo į kitą laikymo vietą ar bandą duomenis laikytojas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas turi įregistruoti Ūkinių gyvūnų registro centrinėje duomenų bazėje arba pranešti teritorinei VMVT. To nepadarė 30 proc. ūkininkų.

„Suprasdami, kad mes pateikėme per mažai informacijos, ieškome būdų kompensuoti tuos 2,8 mln. eurų. Šie pinigai būtų kaip valstybės pagalba, todėl reikia, kad jų užtektų ne tik fiziškai, bet ir toje eilutėje, kuri skirta valstybės pagalbai", - sakė ministrė. Ji pridūrė, kad jeigu dėl šios problemos yra ir Veterinarijos tarnybos kaltės, tegul dalį pinigų duoda ji ar GPK.

Tiesa, ir V. Baltraitienė, ir V. Živatkauskienė sutinka, kad yra ir pačių ūkininkų kaltės, jog gyvulys nebuvo laiku užregistruotas. Tačiau LMGAGA direktorė mano, kad kol sistema neveikia be priekaištų, ūkininkus reikia papildomai informuoti.

MŪ inf. 

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
  Visos apklausos