Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
Siūloma griežčiau kontroliuoti „sofos“ ūkininkus

Vilnius. Kai kuriems Seimo nariams ir žemės ūkio ministrui susiginčijus, kokius žemės plotus turi tiesiogines ES išmokas gaunantys vadinamieji „sofos“ ūkininkai, Andrius Palionis pažadėjo dar griežčiau juos kontroliuoti.

Tokių priemonių norima imtis, nes jie dažnai turimos žemės tinkamai netvarko ir neprižiūri. „Norisi, kad tie „sofos“ ūkininkai toliau nebujotų ir tą žemę valstybė galėtų perduoti žemę dirbančiam žmogui“, – šią savaitę Seime tvirtino A. Palionis.    

Kita vertus, pasak ministro, negaudami išmokų, tokie ūkininkai žemę išnuomotų ir ji būtų įdirbta, tačiau Lietuva turi įsipareigojimą 3 proc. iš 100 ha žemės paversti daugiametėmis pievomis.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak jo, „sofos“ ūkininkais vadinami tie, kurie deklaruoja daugiametes pievas – jų plotai, pasak A. Palionio, siekia 67 tūkst. hektarų, iš jų apie 54 tūkst. ha yra iki trijų hektarų.

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Kazys Starkevičius pareiškė, kad „sofos“ ūkininkai dabar turi kur kas daugiau mulčiuojamų pievų – Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šis skaičius yra virš 230 tūkst. ha, jiems išmokama apie 40-50 mln. eurų tiesioginių išmokų.  

„Tie pinigai neinvestuojami – techniką pasamdo, kartą per metus numulčiuoja, bet nei šienas pagaminamas, ne parduodamas, tik CO2 gaminamas, o sugrįžta nebent vienas-du eurai. Kiti pravalgomi, panaudojami kitų poreikių tenkinimui. Nesukuria jokios pridėtinės vertės, o tik dar didina CO2, nes žolė pūdama“, – BNS teigė K. Starkevičius.

A. Palionio teigimu, bus griežtinama šių ūkininkų kontrolė, nors ir dabar ji yra griežta.

Pasak ministro, Nacionalinė žemės tarnyba jau dabar neleidžia turintiems laikinas žemės nuomos sutartis pakeisti jas į ilgalaikes: „Jiems automatu neleidžia perrašyti. Yra atranka.“.

Žemės ūkio ministerijos atstovas Tadas Švilpauskas BNS pranešė, kad dabar Lietuvoje aktyvia žemės ūkio veikla neužsiimančių ūkininkų valdomų plotų nėra daug – 67,1 tūkst. ha, arba 2,3 proc. nuo bendro deklaruojamo ploto.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovas Sigitas Puodžiukas anksčiau teigė, kad 2019 metais 55 tūkst. pareiškėjų turėjo 236 tūkst. ha pievų, bet neturėjo nė vieno gyvulio.

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos