Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Agropolitika
Seimo komitetas – už 41 Eur suskystintųjų naftos dujų akcizo tarifą Papildyta
Asociatyvi Pixabay (Mimzy) nuotr.

Vilnius. Parlamentinis Biudžeto ir finansų komitetas pritarė, kad nuo sausio padidintas suskystintųjų naftos dujų (SND) akcizo tarifas būtų sumažintas nuo 304 iki 41 Eur/t, kaip ir siūlė Vyriausybė

Tam komitetas pritarė antradienį apsvarstęs Akcizų įstatymo pakeitimus. Už juos balsavo 6 komiteto nariai, prieš nebuvo, 4 susilaikė. 

Komitetas taip pat pritarė, kad būtų atšaukti lengvatinio dyzelino, skirto žemdirbiams, ribojimai – 60 Eur už 1 000 l akcizu apmokestinamą kurą siūloma vėl leisti naudoti žemės ūkio bendrovių ir ūkininkų sunkvežimiuose bei kitose transporto priemonėse. 

Bioversija m7 2024 02 22

Komitetas atmetė kelis parlamentarų pasiūlymus nustatyti mažesnį tarifą. Jis taip pat nepritarė aplinkos ministro Simono Gentvilo siūlymui šiemet taikyti 70,58 Eur akcizą, nuo 2025 metų – 100 Eur, nuo 2026-ųjų – 150 Eur, nuo 2027-ųjų – 230 Eur, o nuo 2028-ųjų – 304 Eur, koks yra ir šiuo metu. 

Komitetas, be kita ko, nepritarė parlamentarų Andriaus Palionio, Valiaus Ąžuolo ir Jono Pinskaus siūlymui nustatyti 13 Eur akcizą. Taip pat nepritarta kitų Seimo narių siūlytiems tarifams – 13,94 ir 23 eurų.

S. Gentvilas sako, kad mažindamas SND akcizą Seimas sumažins ir paskatas taršų kurą keisti į mažiau teršiantį aplinką.   

„Arti nulio turėti akcizo tarifus paskatiname verslą investuoti klaidinga kryptimi“, – posėdyje teigė ministras. 

Pasak jo, finansinės paramos priemonės nepopuliarios, nes akcizas yra „arti nulio“ ir gyventojai bei verslas nenori investuoti ir keisti kuro rūšies. 

Seimo narys Vytautas Mitalas priekaištavo, kad pataisomis ūkininkai spaudžia Vyriausybę: „Ilgalaikiai tikslai pametami vardan trumpalaikių, kad būtų užglaistomi traktorininkų protestai.“

Prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius teigė, kad, norint kompensuoti per didelį šių metų pradžioje taikomą SND akcizą, nepakanka vien tik atidėti CO2 dedamosios mokėjimą jos nemokant 2025 metų pirmąjį pusmetį.

„Jeigu perkeltume tą kompensacijos, kurią Vyriausybė siūlo kitais metais, vertę į šiuos metus, pamatytume, kad pagal Vyriausybės projektą tas vidutinis tarifas visų 12 mėnesių būtų apie 70 Eur/t  – gerokai daugiau, nei siūlo Vyriausybė ir penkis ar daugiau kartų nei yra kaimyninėse valstybėse“, – sakė prezidento atstovas. 

Pasak jo, siekiant teisingai kompensuoti, SND akcizas nuo šių metų kovo turėtų būti gerokai mažesnis nei 41 euras.  

„Siekiant teisingai kompensuoti per aukšto akcizo netekimus, nuo kovo turėtų įsigalioti gerokai mažesnis tarifas nei 41 Eur, tai yra (turėtų būti – BNS) panašus kaip Lenkijoje. Ir tik tada galėtume kalbėti, kad tas tarifas šiais metais yra efektyviai kompensuojamas, priešingu atveju galėtume kalbėti tik apie butaforinę kompensaciją“, – kalbėjo V. Augustinavičius.  

„Įvertinus ir tai, kad finansinė kompensacija per CO2 dedamąją – kitais metais, o per aukštas tarifas žmonėms ir verslui – šiais metais. Valstybė neturi kredituotis iš žmonių”, – pridūrė prezidento patarėjas. 

Dabar numatyta, kad CO2 dedamoji įsigalios nuo kitų metų ir sieks 30,6 Eur bei kasmet vėliau didės po du kartus, kol 2030-aisiais pasieks 183,6 euro.  

Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekspertė Elana Astramovič taip pat siūlė CO2 dedamąją mokėti tik nuo 2026 metų: „Tai būtų kompromisas.“

Komitetas šio CO2 mokesčio tarifo dydžio ir taikymo aplinkybių nesvarstė, pataisos dėl to komitetuose bus aptariamos vėliau, o Seime pats projektas bus svarstomas pavasarį.

Pataisas dėl SND akcizo Seimas svarstys trečiadienį, o ketvirtadienį balsuos dėl jų priėmimo.  

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
Visos apklausos