Vilnius. Parlamentinei Etikos ir procedūrų komisijai nusprendus, kad Seimas minimalias pieno supirkimo kainas įteisino pažeisdamas procedūras, penktadienį surengtame neeiliniame posėdyje Seimas atšaukė prieš savaitę skubos tvarka priimtas įstatymo pataisas.
Balsavimui užsiregistravo 89 Seimo nariai. Už pataisų atšaukimą balsavo 62, prieš - 19, susilaikė 8.
Po įstatymo pataisų atšaukimo nuspręsta grįžti į pataisų priėmimo stadiją, Kaimo reikalų komitetą paskirti pagrindiniu ir jam pavesti išnagrinėti pateiktus siūlymus dėl pataisų. Papildomu paskirtas Ekonomikos komitetas.
Premjeras Algirdas Butkevičius pakartojo, kad supirkimo kainos negali būti reguliuojamos jokiais įstatymais. „Mano pozicija dėl kainų reguliavimo nesikeitė, nesikeičia ir nesikeis. Seniai sakiau, kad kainos negali būti reguliuojamos jokiais įstatymais. Nesu planinės ekonomikos šalininkas", - Seime žurnalistams teigė premjeras.
„Darbietis" Kęstutis Daukšys apgailestavo, kad Seimas persigalvojo: „Didieji gamintojai (karvių ūkių turėtojai - BNS) paspaudė tiek konservatorius, tiek socialdemokratus, ir jie iš karto pakeitė savo nuomones".
Pataisų autorius „darbietis" Jonas Kondrotas tokį Seimo sprendimą apibūdino „kiškių nėrimu į krūmus". „Seimo nariai taip gausiai dalyvavo (prieš savaitę priimant pataisas - BNS) ir labai vieningai palaikė prieš žemdirbių streiką, o dabar kažkaip kaip kiškiai į krūmus", - teigė parlamentaras.
Liberalsąjūdietis Eugenijus Gentvilas pataisas vadino „šiurkščiausiu įsikišimu į rinkos santykius". „Šitas įstatymas neturi jokios perspektyvos, ir dėl padėties pieno rinkoje reikia spręsti visai kitais būdais. Tokie reguliavimai, kokie dabar į šį įstatymo projektą yra įtraukti, tikrai atves prie to, kad pieno perdirbėjai pirks pieną Latvijoje, Lenkijoje ar net dar tolesniuose kraštuose, o mūsų smulkieji pieno ūkiai visiškai sunyks", - kalbėjo Seimo narys. Jis piktinosi, kad Lietuva tinkamai nepasiruošė pieno kvotos ES naikinimui.
Tuo tarpu Biudžeto ir finansų komiteto narys Kęstutis Glaveckas pareiškė, kad prekybos tinklai nustato per dideles pelno maržas: „Vertėtų pagalvoti apie apribojimą tos maržos ne įstatymu, bet viršpelnio reguliavimu, nes viršpelnis, kuris yra gaunamas tuo atveju, galėtų būti papildomai apmokestinamas ir tuo būtų sumažinama jų galimybė didinti taip beatodairiškai kainas".
Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius teigė nepritariantis, kad pataisos dėl minimalių pieno supirkimo kainų nustatymo būtų svarstomos „tokia skuba". „Jeigu ir vienam, ir kitam, ir trečiam tas įstatymo projektas netinka, apie tokią skubą negalime kalbėti, turime išanalizuoti. Logiška, kad komitetas susirinks ir išgirs ir mažą, ir didelį, ir priims teisingiausią sprendimą", - žurnalistams teigė S. Bucevičius.
Pasak jo, Seimui apsisprendžiant dėl kainų reguliavimo, reikia atsižvelgti, kokia praktika šiuo klausimu taikoma Europos Sąjungoje. „Jeigu mes prašome iš ES paramos pieno sektoriui, tai tuo įstatymu pažeistume europinę teisę. Tada klausimas - ko mes jų galime prašyti paramos, jeigu pažeidinėjame - geras ar blogas būtų - jų sprendimus. Reikia į teisinį rūbą įvilkti taip, kad nekiltų prieštaravimų teisei", - teigė S. Bucevičius.
Jis pabrėžė remiantis pieno supirkimo kainų reguliavimo idėją ir siūlo sekti kitų ES valstybių pavyzdžiu. „Reguliavimas turi būti, bet klausimas - koks. nes kitos ES narės riša pieno supirkimo kainas prie europinių dydžių, todėl manau, kad mums reikia tai išanalizuoti ir rišti prie kažkokio dydžio - 90 proc. ar 85 proc.", - kalbėjo jis.
Du socialdemokratai, dirbantys Kaimo reikalų komitete, Bronius Pauža ir Edmundas Jonyla jau yra pateikę pataisas, kuriomis siūlo nustatyti, kad minimali pieno supirkimo kaina būtų nustatoma ir ji laikinai siektų ne mažiau kaip 90 proc. Europos Sąjungos šalyse mokamos vidutinės pieno pirkimo kainos.
Seimo praėjusios savaitės sprendimą dėl pieno supirkimo kainų reguliavimo etikos sargams apskundė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas. Priimant pataisas, jis vienintelis per balsavimą susilaikė.
Seimo statutas numato, kad teikiant siūlymą svarstomą projektą priimti ypatingos skubos tvarka, priėmimo procedūra po pateikimo gali būti pradėta ne anksčiau kaip po trijų valandų pertraukos tam, kad parlamentarai spėtų pateikti pataisas. Pieno supirkimo kainą reguliuojančių pataisų atveju šis terminas išlaikytas nebuvo, jos ypatingos skubos tvarka priimtos per pusvalandį.
Seimo praėjusią savaitę priimtos, o šiandien atšaukto pataisos įpareigojo pieno supirkėjus ir perdirbėjus mokėti ne mažiau kaip 165 eurus už toną pieno, o tarpininkus - ne mažiau kaip 130 eurų.
Tačiau šis Seimo sprendimas sulaukė ūkininkų, pieno perdirbėjų, taip pat - ekonomikos ekspertų kritikos.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Įsigyjant žemę nereikės pažymų apie minimalias aplinkosaugos normas
2024-09-05 -
K. Starkevičius: apsirūpinimas maistu yra regiono saugumo sąlyga
2024-09-05 -
ŽŪM: žurnalus šiuo metu reikia pildyti
2024-09-04
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)