Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Premjeras su perdirbėjais: sutarta kelis mėnesius palaikyti pieno ūkius

Vilnius. Pieno gamintojų pajamos artimiausius mėnesius neturėtų sumažėti, sako žemės ūkio ministrė. Pasak Virginijos Baltraitienės, jeigu perdirbėjai smarkiau sumažintų kainas, jas palaikytų valstybė, o būdai, kaip tai padaryti, turėtų paaiškėti per dvi savaites. Perdirbėjai taip pat žada kelis mėnesius išlaikyti gegužės mėnesio pieno supirkimo kainas, kurios jau yra kritinio lygio

Antradienį ministrų kabinetas pasitarime aptarė priemones, padėsiančias spręsti susidariusią krizę šalies pieno sektoriuje. Premjero Algirdo Butkevičiaus teigimu, pieno gamintojams bus teikiama tiek nacionalinė, tiek ir Europos Sąjungos (ES) parama, kuri jau artimiausiu metu padės bent iš dalies likviduoti nuostolius.

„Vyriausybė ieško būdų, kaip sušvelninti ūkininkų patiriamus nuostolius. Noriu patikinti, kad imamės visų priemonių susidariusiai situacijai spręsti tiek nacionaliniu, tiek ir ES lygmeniu. Todėl šiais metais pieną gaminantiems ūkiams iš viso bus skirta 60,5 mln. eurų paramos", - sako premjeras A. Butkevičius.

Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad dėl papildomų paramos galimybių Lietuvos ūkininkams bus toliau aktyviai tariamasi su ES vadovybe. Kovo 31 dieną Lietuvoje lankęsis ir su premjeru A. Butkevičiumi susitikęs ES žemės ūkio komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan) teigė, jog Europos Komisija (EK) yra pasirengusi leisti Lietuvai taikyti maksimaliai lanksčias sąlygas teikiant pagalbą šalies ūkininkams.

„Mes sutariame, kad bendrai, o ne kiekvienas atskirai ieškosime būdų, kaip visam Lietuvos pieno sektoriui išgyventi pasaulinę pieno krizę. Mes kalbėjome dabar, kai bazę imame paskelbtas gegužės mėnesio kainas. Mes savaitę laiko turime derinti. Mes nekalbėjome apie kainų fiksavimą. Mes kalbėjome, kad gegužės mėnesio gamintojų pajamos yra kritinio lygio ir kokios gali būti bendros pastangos tas pajamas išlaikyti" , - teigė D. Trumpa.

Bioversija m7 2024 11 19

„Kainos jau yra fiksuotos gegužės mėnesiui. Gavo pranešimą kiekvienas ūkininkas, kokia bus ta kaina, tai mes ją norim išlaikyti ilgesniam laikotarpiui - bent dviem mėnesiams. (...) Tos jų pajamos bus palaikomos. Jeigu to negalės užtikrinti perdirbėjai, tą darys valstybė. Kainos yra siūlomos pagal tai, kiek yra pagaminama pieno. Mums svarbu išlaikyti ūkius, kurie turi bent 10 karvių", - antradienį Vyriausybėje po susitikimo su pieno perdirbėjais žurnalistams sakė žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė. Anot jos, susitarimas svarbus ūkininkams, turintiems daugiau kaip 10 karvių.

„Mes kalbėjome su premjeru, kad smulkiųjų turėtume spręsti kitais būdais. Ar per socialines išmokas, žiūrėsime ir tarsimės su savivaldybėmis. Šitiems ūkiams yra sudėtinga. Aš visada sakiau, kad jei toks ūkis pats neperdirbs, tai perspektyva yra liūdna", - kalbėjo ministrė.

Vienos didžiausių šalyje pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris" valdybos pirmininkas Dalius Trumpa teigė, jog kartu su Vyriausybe bus bandoma išlaikyti gegužės lygio gamintojų pajamas artimiausius kelis mėnesius.

„Mes sutariame, kad bendrai, o ne kiekvienas atskirai ieškosime būdų, kaip visam Lietuvos pieno sektoriui išgyventi pasaulinę pieno krizę. Mes kalbėjome dabar, kai bazę imame paskelbtas gegužės mėnesio kainas. Mes savaitę laiko turime derinti. Mes nekalbėjome apie kainų fiksavimą. Mes kalbėjome, kad gegužės mėnesio gamintojų pajamos yra kritinio lygio ir kokios gali būti bendros pastangos tas pajamas išlaikyti" , - teigė D. Trumpa.

Kitos didelės pieno perdirbimo įmonės Vilkyškių pieninė vadovas Gintaras Bertašius sakė, jog sprendimai, kaip išlaikyti stabilias pieno gamintojų pajamas, kartu su Žemės ūkio ministerija turėtų būti priimti per dvi savaites.

„Dar nėra galutinio susitarimo. Mes bandome ieškoti sąlyčio taškų, kaip išliktų ūkininkas toje gamybos erdvėje. Tai yra didžiulė krizė, ir be valstybės pagalbos, be mūsų požiūrio perdirbėjų tikrai nieko nebus. Šiandien aptarėme galimus principus, sąlyčio taškus ir mes susitikinėsime artimiausiomis savaitėmis ir skaičiuosime, ką galime padaryti. Yra jau pamąstymų, bet nenoriu detalizuoti", - teigė G. Bertašius.

Jis neatskleidė, kokias kainas Vilkyškių pieninė moka pieno gamintojams, nes tai esą draudžia Konkurencijos įstatymas.

D. Trumpos teigimu, „Rokiškio sūris" gegužę gamintojams, priklausomai nuo pieno kiekio, moka nuo 12 iki 26 centų už kilogramą žaliavinio pieno.

Sudėtinga padėtis pieno sektoriuje kilo dėl pasaulinės pieno krizės ir žaliavinio pieno pertekliaus. Šią situaciją pablogino ir 2014 metų vasarą Rusijos paskelbtas maisto produktų embargas iš ES, be to, didelę įtaką sektoriui padarė pernai pavasarį panaikintos ES taikytos pieno kvotos, kurios reguliavo jo gamybą visoje bendrijoje.

BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.