Vilnius. Pluoštinių kanapių auginimą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimai skinasi kelią Seime – trečiadienį pataisoms vienbalsiai pritarė parlamentinis Kaimo reikalų komitetas.
Atsižvelgiant į du – Kazio Starkevičiaus ir Mykolo Majausko bei Virginijos Vingrienės bei Petro Čimbaro – pateiktus pakeitimų projektus, diskusijų metu suformuotas vienas.
Pristatydamas įstatymo projektą Kazys Starkevičius pabrėžė, kad pakeitimai buvo būtini, mat dabar pluoštinių kanapių auginimas ir perdirbimas sunormintas remiantis dar 1961 m. patvirtintos Tarptautinės narkotikų konvencijos nuostatomis.
Rengiant pakeitimus buvo surengti dveji klausymai Kaimo reikalų komitete, pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo perspektyvos aptartos ir konferencijoje su Žemės ūkio, Aplinkos ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, mokslo institucijų ir socialinių partnerių atstovais.
Įstatymu siekiama įvesti teisinį aiškumą ir išplėsti leidžiamų naudoti produktų bei gaminių spektrą. Teigiama, kad pataisos turėtų teigiamų pasekmių verslo sąlygoms ir jo plėtrai, nes Lietuvoje pluoštinių kanapių auginimas yra pakankamai išvystyta žemės ūkio šaka, tačiau galiojantis reguliavimas itin riboja galimą šios pramonės ir susijusių su ja šakų plėtrą.
Įstatymo rengėjai nurodo ir tai, kad pataisų tikslas - sudaryti galimybę panaudoti visas įmanomas pluoštinių kanapių dalis ir iš jų išgaunamas medžiagas vertingų produktų gamybai, sudarant verslui galimybes platesnėms verslo galimybėms. Pakeistu įstatymu būtų įvardyta, kokios pluoštinių kanapių augalų dalys ir kokie produktai gali būti gaminami, aiškiai pažymint išimtį psichotropine laikomo tetrahidrokanabinolio (THC) naudojimą atskiru produktu ar kitų produktų sudėtyje, išskyrus pluoštinėse kanapėse leistinų 0,2 proc. THC likučių pėdsakus jų produkcijoje.
Seimo nario Kazio Starkevičiaus teigimu, šis įstatymo pataisų projektas - išdiskutuotas, tad dabar belieka jam pritarti ir leisti plačiau perdirbti visą pluoštinę kanapę
Komiteto nariams balsuojant už pateiktas pataisas, Seimo narys Algimantas Salamakinas klausė, ar būtinas toks tikslus reglamentavimas, juk „jei noriu produktą gaminti iš agurkų, jūs man nenurodinėsite, kaip gaminti“. Jam ir kitiems Komiteto nariams K. Starkevičius atsakė, jog būtina tikslinti sąvokas, numatyti procedūras tam, kad būtų galimas platesnis šios kultūros – „pluoštinių kanapių, o ne jokių kitų“ – panaudojimas ir perdirbimas.
Po Komiteto posėdžio K. Starkevičius teigė, kad sklandus Komiteto sprendimas rodo, jog daug dėmesio ir laiko aiškinimuisi bei diskusijoms su suinteresuotomis pusėmis buvo skirta klausymų metu. „Prieš tai turėjome du klausymus ir visos suinteresuotos pusės pateikė savo pasiūlymus, dėl kiekvieno diskutavome. Kadangi konvencija yra 1961 m., o gyvenimas tiek pajudėjęs, užsibrėžėme tikslą, kad reikia išvesti iš pilkosios zonos visą vykstantį procesą, kad tai būtų įtvirtinta įstatyme. Šiandien toks tikslas (Kaimo reikalų komitete, - red.) pasiektas, tačiau, aišku posėdžių salėje, mano manymu, bus dar pasiūlymų, nes kai kurie bijo tų tarpinių produktų – ekstraktų, aliejų. Bet nereikia bijoti – mūsų tikslas, kad būtų galima pagal šį įstatymą perdirbti visą pluoštinę kanapę, bet bendras THC kiekis galutiniam produkte neviršytų 0,2 proc.“, - portalui manoūkis.lt kalbėjo K. Starkevičius.
Dėl įstatymo pataisų projekto dabar turės apsispręsti Seimo nariai. Numatoma, kad balsavimas plenarinio posėdžio metu turėtų įvykti dar šį mėnesį.
Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) duomenimis, šiemet šalyje pluoštinių kanapių deklaruota 9182 ha - tai yra beveik devynis kartus daugiau nei 2014 m., kuomet kanapių pasėliai užėmė 1069 ha. Didėjo ir pluoštinių kanapių augintojų skaičius: šiemet 273 augintojai pluoštines kanapes augino 995 laukuose.
Didžiausi plotai buvo apsėti Futura 75 (4732,54 ha), Uso-31 (1713,76 ha), Felina 32 (848,36 ha) ir Finola (796,08 ha) veislių pluoštinėmis kanapėmis. Iš viso šiais metais Lietuvoje auginta 20 pluoštinių kanapių veislių ir iš jų sėjomainos laukų buvo paimta 740 mėginių.
VAT praneša, kad vykdant pluoštinių kanapių auginimo priežiūrą, šiemet nustatyta 15 nusižengimų: dažniausiai nedeklaruotas pasėlis, nepateikiami pranešimai regioniniams skyriams apie numatomas auginti pluoštines kanapes ar nepateikiami pranešimai apie įsigytas ir pasėtas pluoštines kanapes sodininkystės tikslais, taip pat neinformuojama apie sandėlius, kuriuose numatoma laikyti ir iš kurių numatoma tiekti pluoštinių kanapių produktus.
MŪ, VAT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Politikai sutaria – biurokratijos turi mažėti
2024-12-06 -
Kokių grėsmių lietuviai įžvelgia ES ir „Mercosur“ prekybos sutartyje
2024-12-05 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)