Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Pieno sektoriaus reformai įžiebta žalia šviesa

Briuselis, vasario 22 d. Europos Parlamentas (EP) balsavimu patvirtino pieno sektoriaus reformos projektą, kurį pernai pateikė Europos Komisija. Reforma turėtų užtikrinti geresnes kainas gamintojams, sustiprinti jų derybines galias santykiuose su perdirbėjais ir paruošti ūkininkus pieno gamybos kvotų mechanizmo panaikinimui nuo 2015 metų.

Vasario 15 dieną EP plenariniame posėdyje už pakeitimus balsavo 547 EP nariai, prieš buvo 97 europarlamentarai. Naujos taisyklės skatins kurti gamintojų organizacijas pieno sektoriuje, kurios galės atstovauti ūkininkams derybose su perdirbėjais dėl supirkimo kainų.

Dalis pakeitimų yra palankūs ES sūrių gamintojams, kurie gamina produkciją, pažymėtą Saugomos kilmės vietos ir Saugomos geografinės nuorodos ženklais. Planuojamos priemonės turės sustiprinti jų pozicijas rinkose.

Bioversija m7 2024 11 19

Reforma taip pat numato, kad valstybės narės pačios spręs, ar nustatyti privalomą reikalavimą perdirbėjams sudaryti rašytines pieno žaliavos tiekimo (supirkimo) sutartis su gamintojais (ūkininkais). Tokios rašytinės sutartys turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėnesius. Kai kurie parlamentarai kritikavo šią nuostatą, teigdami, kad sutartys taikomos tik perdirbėjams, bet netaikomos mažmenininkams.

Reforma leidžia valstybėms narėms taikyti ir papildomas priemones pieno gamintojų apsaugai. Ekspertų manymu, visi šie pakeitimai neturės didesnės reikšmės Danijai, Nyderlandams ar Vokietijai, nes šiose šalyse perdirbėjų ir gamintojų santykiai yra gana stiprūs.

Pakeitimai kur kas reikšmingesni toms šalims, kuriose pieno gamintojų organizacijos dar nėra stiprios, pavyzdžiui, Bulgarijai, Rumunijai ar net Prancūzijai.

Daug ginčų kelia tai, kad taisyklės užkerta kelią kooperatyvams dalyvauti kolektyvinėse derybose, atstovaujant savo narių interesams. Daugelyje ES šalių daugiau kaip 50 proc. pieno gamintojų yra susibūrę į kooperatyvus. Be to, numatyta, kad gamintojų organizacija galės atstovauti ūkininkams derybose tik tuo atveju, jei jai tenka ne daugiau kaip 33 proc. žaliavinio pieno rinkos toje šalyje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.