Basf a1 17 10 23 Basf m1 17 10 23
Agropolitika
Pieninių avių ir mėsinių ožkų augintojai pasirodė neverti paramos

Vilnius. Žemės ūkio ministerija, siekdama suteikti finansinę paramą mėsinių galvijų ir mėsinių avių ūkiams, parengė išmokų už mėsinius galvijus ir mėsines avis mokėjimo taisykles. Tačiau paramos užribyje liko pieninių avių ir mėsinių ožkų augintojai.

Žemės ūkio ministerija, norėdama paskatinti gyvulininkystės plėtrą, padidinti mėsinių gyvulių gamybos lygį, pasirūpino skirti išmokas pagal specialiąją paramos schemą jautienos ir avienos sektoriams. Šios išmokos apskaičiuotos taikant progresinę išmokų skalę, t. y. kuo mažiau gyvulių, tuo didesnė išmoka. Už mėsinius galvijus bus mokama: laikantiems 1-5 galvijus - 109,83 EUR, 6-50 - 105,93 EUR, 51-100 - 97,91 EUR, 101-150 - 94,05 EUR; 151 ir daugiau - 86,48 EUR.

Laikantiems 1-50 mėsinių avių bus skirta 11,14 EUR išmoka, 51-100 - 7,80 EUR, 101-150 - 7,22 EUR, 151 ir daugiau - 6,30 EUR.

Bioversija 23 09 01 m7

Lietuvos avių augintojų asociacijos tarybos narė, ūkininkė Kristina Milišiūnienė (nuotr.) labiausiai pasigedo paramos pieninių avių ir mėsinių ožkų augintojams. Pagal susietosios paramos mokėjimo 2015-2020 m. taisykles išmokas gaus mėsinius galvijus, mėsines avis, pieninių veislių bulius ir pienines ožkas auginantys ūkininkai, o išmokos pagal specialiąją paramos schemą skirtos jautienos (mėsiniams galvijams) ir avienos (mėsinėms avims) sektoriams.

„Keista, kad jokia parama neskirta pieninėms avims ir mėsinėms ožkoms, kurių augintojų Lietuvoje nėra daug ir jų pajamos yra nedidelės. Žiūrint iš kitos pusės, specialioji parama yra apskaičiuota taikant progresinę išmokų skalę, tai yra, norint paremti smulkiuosius ūkininkus, todėl jiems skiriamos didesnės išmokos. O būtent pieninės avys, kaip ir mėsinės ožkos, ir laikomos smulkiuose ūkiuose, tačiau jų augintojai negauna paramos, nors pagal logiką ji turėjo jiems būti skirta", - kalbėjo K. Milišiūnienė.

Pieninių avių, įskaitant ir dekoratyvines, Lietuvoje yra apie tūkstantį, ir jos negauna jokių išmokų. Pasak K. Milišiūnienės, kai avių augintojai bandė aiškintis, kodėl nuskriausti smulkūs pieninių avių augintojai, jiems buvo paaiškinta, kad tiesiog pasirinkti būtent tokie paramos skyrimo prioritetai.

„Bet juk bendrame išmokų krepšelyje nelabai kas būtų pasikeitę, jeigu ta parama būtų skirta dar tūkstančiui gyvulių. Jiems skirta suma visame išmokų katile net nepasijaustų, o augintojams tai būtų reikšmingas paskatinimas. Juk atsiranda smulkių augintojų, kurie pradeda avis auginti, sūrius gaminti. Ši parama turėjo ir juos pasiekti, juolab kad pieninėje avininkystėje yra gerokai daugiau darbo, - neabejoja K. Milišiūnienė. - Nuoširdžiai gaila smulkiųjų augintojų. Gerai, jeigu kuris nors iš jų dar turi 12 ėriavedžių, tai gaus bent tiesiogines išmokas. Tačiau jeigu jų bandoje yra mažiau, ūkininkas negauna absoliučiai jokios paramos."

Išmokos pagal specialiąją paramos schemą jautienos ir avienos sektoriams bus pradedamos mokėti nuo 2015 m. kovo 1 d. ir išmokėtos iki birželio 30 d. Tiesioginės išmokos už mėsinius galvijus ir mėsines avis mokamos vieną kartą per metus iš Europos žemės ūkio garantijų fondo lėšų. Iš viso tiesioginėms išmokoms už 2014 metais išlaikytus mėsinius gyvulius numatyta skirti 13,2 mln. eurų: 11,9 mln. - už mėsinius galvijus, 1,3 mln. - už mėsines avis.

Mėsinių gyvulių laikytojai, kurie atitiks reikalavimus gauti bet kurias kitas papildomas nacionalines tiesiogines išmokas už galvijus ir (ar) avis, turės teisę pretenduoti į kitas išmokas pagal kelias paramos schemas.

2014 metais buvo laikoma 112,457  tūkst. mėsinių galvijų ir 134,318  tūkst. mėsinių avių.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ar tenkina išmokų avansai?
  Visos apklausos