Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Pasėlių deklaravimas: klausimai nesibaigia
Asociatyvi Freepik nuotr.

Kaunas. Atsiradus galimybei pildyti pasėlių deklaravimo paraiškų duomenis, Žemės ūkio ministerija surengė pirmąją nuotolinę konsultaciją. Prisijungusiųjų netrūko, tad akivaizdu – žemdirbiams kyla klausimų.

Juos kartu su kitais Ministerijos atstovais konsultavęs viceministras Egidijus Giedraitis sakė šiemet besitikintis sklandesnio deklaravimo nei pernai. Mat, pasak jo, dabar pakeitimų nedaug ir dauguma jų palankūs ūkininkams.

Žadama palengvinimų dėl pagriovių

Per konsultaciją Šalčininkų r. ūkininkė Ana Dudinskė teiravosi, kodėl šiemet privaloma deklaruoti 3 m pločio pagriovius ir neužtenka jų tiesiog turėti.

Bioversija m7 2024 11 19

Pakruojo r. ūkininkas Gedas Špakauskas sakė, kad dėl pagriovių ūkininkai dabar jaučiasi tarsi be rankų. Anot jo, verčiant deklaruoti pagriovius, gali sugriūti deklaravimas.

„Turiu prie kviečių lauko griovį, kuris 5 metrus yra apaugęs įvairiausiais krūmais, niekada nedeklaruotas, niekada neapsėtas, tai kodėl dabar privalau deklaruoti, jei nenoriu jo nei prižiūrėti, nei išmokos? Kodėl verčiama? Tai turi būti išaiškinta. Juk yra įvairių situacijų: susiaurėja juosta ar praplatėja, dalis žemės yra valstybinė, dalis – nuosavos. (...) Jeigu versite deklaruoti, tai šiemet deklaravimas tikrai sugrius“, – rėžė G. Špakauskas.

ŽŪM Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyr. patarėjas Tadas Švilpauskas paaiškino, kad pagriovius privaloma deklaruoti visiems, nes savo noru tai vargu ar kas nors darys.

Jeigu leisime laisvai pasirinkti, deklaruoti griovius ar ne, tai žinome, kad jie nebus deklaruojami. (...) Turime pavyzdžių dėl kraštovaizdžio elementų – jie deklaruojami laisvu noru, bet niekas jų deklaruoti nenori“, – tikino ŽŪM specialistas.

Tiesa, jis prasitarė, kad dabar rengiamas GAAB 4 reikalavimo pakeitimas, kurį žemdirbiai jau greitu metu turėtų išvysti. Esą numatyta palengvinimų.

„Bet galima galvoti apie kažkokias palengvinančias sąlygas, ką ir matysime tame pakeitimo projekte. Galbūt ne prie visų laukų juos (pagriovius – red. past.) reikės deklaruoti. Prie pupinių ir žolinių laukų nereikės deklaruoti. Galbūt nereikės prie nutolusių laukų deklaruoti. (...) Tų pokyčių bus, manome, kad pasieksime kompromisą“, – įtikinėjo T. Švilpauskas.

Viceministras pabrėžė, kad tiems, kurie nedalyvaus kraštovaizdžio elementų priežiūros veikloje, neteks tų pagriovių tvarkyti, tik deklaruoti. Tik prižiūrintieji kraštovaizdžio elementus pagriovius turės tvarkyti, šienauti, nes už tai gauna papildomą išmoką – 150 Eur/ha.

„Dažniausiai nebūna praktikoje taip, kad turi kažką deklaruoti, bet gali ten nieko nedaryti. Tad ūkininkai bijo, nes galvoja, kad jiems reikės šienauti ar dar ką daryti. Ir tai nėra iki galo aišku. Trūksta informacijos, turite visais kanalais siųsti žinutes, kad tikrai nereikės prižiūrėti ir pan.“ – sureplikavo G. Špakauskas.

Ūkininkas neabejoja – tai taps problema, nes pagriovius šiemet privalės deklaruoti visi, net smulkūs ūkininkai, kurie ne visada domisi deklaravimo naujovėmis.

Perteklinis reikalavimas sužymėti tarpinių augalų rūšis

Šiemet deklaracijose reikia pažymėti augalų, kurie sudarys tarpinius pasėlius, rūšis. Tačiau dauguma žemdirbių iki šiol tiksliai nežino, ką sės, mat gali negauti norimų augalų sėklos ar pasikeisti aplinkybės. Ką tokiu atveju daryti? Ar grės sankcijos?

Anot ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus patarėjos Rolanos Miknevičienės, prireikus deklaraciją galima patikslinti iki rugsėjo 15 dienos. Ir jokių sankcijų už tai ūkininkai nesulauks.

G. Špakauskas tokio reikalavimo pertekliškumą bandė įrodyti pateikdamas pavyzdį: „Savo laukuose dariau daug bandymų, sėjau įvairiausių pasėlių mišinių, priklausomai nuo sąlygų, lauko, sėjomainos. Tai įsivaizduokite, deklaravime turėsiu dar vieną atskirą deklaravimą. Taigi čia absurdas.“

Kad šis reikalavimas perteklinis, pritarė ir žemės ūkio įmonės „Alfa agro“ vadovas Virginijus Beinoras: „Ateityje tikrins robotai, nepamirškite. Žmogus nebevažiuos į vietą. (...) Kas tada jums patikrins tuos augalus? Absoliučiai perteklinis reikalavimas.“

Tiesa, ŽŪM atstovai aiškino, kad ūkininkai deklaracijose gali pažymėti nors ir visus sąraše esančius augalus, jeigu dabar sunku numatyti, kokie jie bus.

Vis dėlto G. Špakauskui toks siūlymas pasirodė nelogiškas – kam tai daryti, jeigu paskui laukuose tų visų pažymėtų augalų tikrintojai neras ir už tai galimai grės sankcijos?

Vis dėlto, viceministro tikinimu, jeigu bus 2 reikiami augalai tarpiniuose per žiemą, o posėliuose ir įsėliuose – 1 augalas ir jis tikrai vyraus, sankcijų nebus ir dėl to abejoti nereikėtų.

Tą patį kartojo ir NMA Kontrolės departamento Tiesioginės paramos kontrolės skyriaus vedėjas Aušrius Kučinskas: „Pagal taisykles yra svarbu bent 2 augalai, tai ar ten bus 2, 3 ar 4, čia nėra problemos.“

Pasitaiko klaidų ir neaiškumų

V. Beinoras klausė, ar yra galimybė perkelti daugiamečių žolių juostą į kitą vietą. Mat pernai ji buvo šlapiame kampe, šiemet ten jau sausa ir būtų galima įdirbti žemę. Tačiau viceministras atsakė neigiamai – juosta 3 metus turi likti toje pačioje vietoje.

Anot V. Beinoro, reikalavimuose to nėra aiškiai nurodyta. „Pagal daugiamečių žolių juostas parašyta, kad pririštas plotas, bet nekalbama apie lauką. O tą patį plotą išlaikyti galiu, tik kitoje vietoje. Tad visada sakykite, kad laukas, dar geriau – lauko plotas. To net taisyklėse neįvardyta. (...) Toks variantas labai neaiškus“, – kritikos pažėrė V. Beinoras.

Neaiškumų kyla ir dėl GAAB 8 reikalavimo, kuriam įgyvendinti šiemet užteks 4 proc. savo deklaruojamos ariamos žemės skirti tarpiniams pasėliams.

Anot Anykščių rajono ūkininkų sąjungos pirmininko Vytauto Šeštoko, daugumai ūkininkų neaišku, kad deklaracijoje automatiškai visi tarpiniai pasėliai (tiek per žiemą, tiek įsėlis, tiek posėlis) priskiriami GAAB 8 užskaitai.

Viceministro tikinimu, tai kaip tik gerai ir patogu – juk nieko papildomai daryti daugiau nereikia.

Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovė Raminta Vitkauskienė pabrėžė, kad įsėlį ir posėlį atskirai reikia pažymėti tik tiems, kurie ekologinėje sistemoje nedalyvauja. Joje dalyvaujantiesiems viskas užsiskaito automatiškai.

O štai Utenos r. ūkininkė Brigita Mosiejauskė, pildydama deklaracijos duomenis, susidūrė su klaida.

„Nors pasirodė informacija, kad ekologiniai ūkiai galės dalyvauti sertifikuotos sėklos naudojimo programoje, tačiau įsijungusi sistemą ir sužymėjusi visus laukus, kuriuose pasėta sertifikuota sėkla, pastebėjau, jog aš tuose laukuose nebeūkininkauju ekologiškai.

Kai pažymėjau varnelę ant sertifikuotos sėklos, automatiškai nusiėmė varnelė nuo ekologijos“, – problemą, su kuria susidūrė, nupasakojo ūkininkė.

Vis dėlto ŽŪDC atstovė R. Vitkauskienė patikino, kad tai buvo sistemos klaida ir ji jau ištaisyta. Tad žemdirbiai su ja daugiau susidurti neturėtų.

O jeigu ūkininkams kils dar daugiau neaiškumų, klausimus galės užduoti Žemės ūkio ministerijai, kuri ketvirtadieniais žada dar daugiau konsultacijų.

Autorius: Eulalija Jonuškienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos