Vilnius. Kitąmet parama investicijoms į žemės ūkio valdas bus orientuota į tvarią gamybą diegiant inovacijas, naujas technologijas bei ją skaitmenizuojant.
Aukštesnė kartelė pretendentams
Kas galės pretenduoti į paramą? Esminis skirtumas, jog 2014–2020 m. pretendento valdos ekonominis dydis (išreikštas standartinės produkcijos verte) turėjo būti ne mažesnis kaip 8 000 Eur, o 2023–2027 m. į paramą galės pretenduoti pareiškėjai, kurių valdos ekonominis dydis didesnis kaip 30 tūkst. eurų.
Prioritetinių sektorių nenustatyta, tačiau bus skatinamos investicijos, susijusios su inovatyvių, pažangių bei skaitmeninių technologijų, orientuotų į gamybos sąnaudų mažinimą ir energijos taupymą, diegimu, didesnės pridėtinės vertės kūrimu ir kt.
Vidutinė paramos suma projektui – 500 tūkst. Eur. Paramos intensyvumas – nuo 20 iki 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Jauniesiems ūkininkams, kurie paramos pagal šią priemonę kreipiasi pirmą kartą paramos intensyvumas gali būti padidintas 20 procentų.
Nauja ir tai, kad bus teikiamos lengvatinės paskolos – didžiausia paskolos suma 200 tūkst. eurų.
Parama tvarioms investicijoms į gyvulininkystę
Kitąmet startuoja visiškai nauja intervencinė priemonė – „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“. Ji turėtų skatinti investicijas į gyvulininkystės sektorių: mėšlo ir srutų tvarkymo sistemų įrengimą ir gerinimą; biodujų jėgainių įrengimą, kuris sudaro sąlygas utilizuoti valdoje susidarančias atliekas (mėšlą ar kitas biologiškai skaidžias atliekas); taip pat ir ūkinių gyvūnų gerovės užtikrinimo technologijas, ūkinių gyvūnų tankumą mažinančių ir laikymo sąlygas gerinančių sprendimų diegimą.
Keliamas reikalavimas, kad investicijos pagerintų paramos gavėjų įprastą ūkyje taikomą praktiką tokiu būdu, jog ji viršytų privalomus standartus, pavyzdžiui, laikyti kiaules bent 20 proc. didesniame plote nei minimalus privalomas plotas, vištas dedekles laikyti laisvai arba ant kraiko, veršelių nelaikyti individualiuose garduose. Investicijos į biodujų jėgainių įrengimą turi būti skirtos gaminti biodujas iš mėšlo, srutų, kitų biologiškai skaidžių medžiagų ir naudoti jas ūkio reikmėms.
Priemone galės pasinaudoti ūkininkai (arba jų grupės), taip pat pripažinti žemės ūkio kooperatyvai. Parama bus teikiama ūkiams, kurių įregistruotos žemės ūkio valdos ekonominis dydis yra didesnis kaip 30 tūkst. eurų.
Vidutinė investicinės paramos suma projektui – 250 tūkst. Eur, paramos intensyvumas – nuo 20 iki 65 proc. Intensyvumas gali būti padidintas iki 80 proc. investicijoms į gyvūnų gerovę kiaulininkystės sektoriuje ir jauniesiems ūkininkams, kurie pirmą kartą kreipiasi paramos pagal šią priemonę.
***
Investicijoms į žemės ūkio valdas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane suplanuota 230 mln. Eur, iš jų 30 mln. Eur paskoloms.
Taip pat šia tema skaitykite
-
I. Hofmanas: mintys dėl ministro posto kol kas dviprasmiškos
2024-11-26 -
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)