Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Parama investicijoms į žemės ūkio valdas. Kas naujo?
shutterstock.com nuotr.

Vilnius. Kitąmet parama investicijoms į žemės ūkio valdas bus orientuota į tvarią gamybą diegiant inovacijas, naujas technologijas bei ją skaitmenizuojant.

Aukštesnė kartelė pretendentams

Kas galės pretenduoti į paramą? Esminis skirtumas, jog 2014–2020 m. pretendento valdos ekonominis dydis (išreikštas standartinės produkcijos verte) turėjo būti ne mažesnis kaip 8 000 Eur, o 2023–2027 m. į paramą galės pretenduoti pareiškėjai, kurių valdos ekonominis dydis didesnis kaip 30 tūkst. eurų.

Bioversija 2024 04 26 m7

Prioritetinių sektorių nenustatyta, tačiau bus skatinamos investicijos, susijusios su inovatyvių, pažangių bei skaitmeninių technologijų, orientuotų į gamybos sąnaudų mažinimą ir energijos taupymą, diegimu, didesnės pridėtinės vertės kūrimu ir kt.

Vidutinė paramos suma projektui – 500 tūkst. Eur. Paramos intensyvumas – nuo 20 iki 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Jauniesiems ūkininkams, kurie paramos pagal šią priemonę kreipiasi pirmą kartą paramos intensyvumas gali būti padidintas 20 procentų.

Nauja ir tai, kad bus teikiamos lengvatinės paskolos – didžiausia paskolos suma  200 tūkst. eurų.

Parama tvarioms investicijoms į gyvulininkystę

Kitąmet startuoja visiškai nauja intervencinė priemonė – „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“. Ji turėtų skatinti investicijas į gyvulininkystės sektorių: mėšlo ir srutų tvarkymo sistemų įrengimą ir gerinimą; biodujų jėgainių įrengimą, kuris sudaro sąlygas utilizuoti valdoje susidarančias atliekas (mėšlą ar kitas biologiškai skaidžias atliekas); taip pat ir ūkinių gyvūnų gerovės užtikrinimo technologijas, ūkinių gyvūnų tankumą mažinančių ir laikymo sąlygas gerinančių sprendimų diegimą.

Keliamas reikalavimas, kad investicijos pagerintų paramos gavėjų įprastą ūkyje taikomą praktiką tokiu būdu, jog ji viršytų privalomus standartus, pavyzdžiui, laikyti kiaules bent 20 proc. didesniame plote nei minimalus privalomas plotas, vištas dedekles laikyti laisvai arba ant kraiko, veršelių nelaikyti individualiuose garduose. Investicijos į biodujų jėgainių įrengimą turi būti skirtos gaminti biodujas iš mėšlo, srutų, kitų biologiškai skaidžių medžiagų ir naudoti jas ūkio reikmėms.

Priemone galės pasinaudoti ūkininkai (arba jų grupės), taip pat pripažinti žemės ūkio kooperatyvai. Parama bus teikiama ūkiams, kurių įregistruotos žemės ūkio valdos ekonominis dydis yra didesnis kaip 30 tūkst. eurų.

Vidutinė investicinės paramos suma projektui – 250 tūkst. Eur, paramos intensyvumas – nuo 20 iki 65 proc. Intensyvumas gali būti padidintas iki 80 proc. investicijoms į gyvūnų gerovę kiaulininkystės sektoriuje ir jauniesiems ūkininkams, kurie pirmą kartą kreipiasi paramos pagal šią priemonę.

***

Investicijoms į žemės ūkio valdas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane suplanuota 230 mln. Eur, iš jų 30 mln. Eur paskoloms.

Šaltinis: ŽŪM
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos