Vilnius. Kaimo reikalų komitetas trečiadienį nusprendė siūlyti Seimui atmesti Žemės ūkio ministerijos siūlymą sujungti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrą, Valstybės žemės fondą bei Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centrą „Gis-centras“ ir taip suformuoti naują valstybės įmonę Žemės ūkio ir erdvinės informacijos centras.
Pasak žemės ūkio viceministro Petro Narkevičiaus, toks jungimas – Vyriausybės programos dalis ir procesas tęsiasi jau ne vienerius metus. „Siūlomas teisinis reguliavimas nustatys efektyvesnį ir greitesnį informacijos ir duomenų valdymo operatyvumą, optimaliau bus naudojami žmogiškieji, materialiniai, infrastruktūriniai ištekliai“, - parlamentiniame komitete kalbėjo viceministras.
Seimo nariui Algimantui Salamakinui paklausus, kodėl projekto aiškinamajame rašte minimos ir EBPO rekomendacijos, Žemės ūkio ministerijos Strateginių pokyčių valdymo grupės vadovė Virginija Žoštautienė teigė, kad EBPO griežtai pasisakė dėl valstybinės įmonės statuso, tačiau buvo kalbama apie visas tokiu statusu veikiančias įmones, o konkrečių įmonių pertvarka – jau valstybės vidaus sprendimas.
Žemdirbių atstovai kategoriškai prieš nepasisakė, bet teigė, kad dėl tokių sprendimų kartais susidaro nuomonė, jog „darome darbus ir jungiame tik tam, kad kažką daryti“. Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis, teigė, kad jungimui neprieštarauja, bet kyla klausimas apskritai dėl šių įmonių funkcijų ir „ar bus geriau, jei sumesime visų funkcijas į vieną krūvą“. Anot jo, atrodo, kad siūlymas vis dėlto nėra iki galo apgalvotas.
Tuo tarpu Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis svarstė, kad gal neverta lengva ranka atsisakyti valstybinių funkcijų, nes tuomet kyla pavojus, jog kils paslaugų kainos ir našta galiausiai bus perkelta žemdirbiams.
„Tokie sujungimai yra dirbtini, klausimas, ar jie reikalingi? Optimizuoti dalį funkcijų gal ir reikia, bet ne taip iš karto išsukioti rankas, nes tada išsilaksto darbuotojai, kurie galėtų dirbti ar dirba gerai “, - sakė J. Sviderskis.
Žemės ūkio ministerijos Turto ir viešųjų pirkimų skyriaus patarėjas Nerijus Gudelis tikino, kad didžiausias šių trijų įmonių jungimo privalumas – IT kompetencijų konsolidavimas ir specialistų išlaikymas, „sustiprinant įmonės, kaip pagrindinės informacijos tvarkytojos, svorį“.
V. Žoštautienė priminė, kad dabar šių įmonių darbuotojai dirba per kelis pastatus ir, kai kuriais atvejais, ne itin palankiomis sąlygomis. Tad dar vienas pertvarkos tikslas – optimizuoti patalpų naudojimą.
„Skaičiavimais įrodyta, kad racionaliausia penkiose Vilniaus vietose išdėstytas institucijas sukelti į vieną. Buvo preliminariai kalbėta su Turto banku, dalį LRT pastato perduoti patikėjimo teise, o ne nuomoti atskirose vietose, kaip yra dabar“, - kalbėjo V. Žoštautienė, teigdama, kad vien tik atsisakius nuomos būtų sutaupoma apie 30 tūkst. eurų per metus. Anot jos, būtų sutaupyti ir maždaug 35 etatai.
Dėl to, ar verta saugoti ir bandyti išlaikyti specialistus, skeptiškas buvo Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas, priminęs vienos programos kūrimą, kuomet teko ilgai ją taisyti ir tobulinti. Idėjai jungti tris įmones nepritarė ir Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Jonas Talmantas. „Nė vienas skubus sujungimas nedavė mums naudos, reikėjo tvarkyti, taisyti. Reikia platesnės diskusijos su socialiniais partneriais“, - sakė žemdirbių atstovas.
Galiausiai ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andrejus Stančikas reziumavo: galbūt toks jungimas reikalingas, tačiau abejonė išlieka ir siūlymas nėra tinkamai paruoštas.
„Žemės ūkio ministerijai yra nelengvas reformų metas: tai keliasi į Kauną, tai nesikelia. Galbūt šiandien reikėtų susikoncentruoti šioje vietoje, galutinai sudėlioti visus taškus ir normaliai pradėti veikti. Jei vienu metu reformuosime visus sektorius, ar viską suvaldysime? Ar nenukentės paslaugų kokybė?“, - svarstė A. Stančikas.
Komiteto nariai vienbalsiai nusprendė siūlymui nepritarti, galutinį sprendimą dėl to dar turės priimti Seimas.
Praėjusią savaitę Kaimo reikalų komitetas nepritarė ir Valstybinės augalininkystės tarnybos jungimui prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)