Vilnius. Žemės ūkio ministerijos ir Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos pasirašytas memorandumas leidžia tikėtis, kad rengiamas Vietovių, kuriose esama gamtinių ar kitokių specifinių kliūčių, žemėlapis atspindės faktinę nederlingų vietovių situaciją regionuose.
Nuo 2018 metų teks praktiškai įgyvendinti ES priimtą vieningą metodiką, pagal kurią nustatoma, kokios vietovės yra nepalankios ūkininkauti. Iki tol kiekviena valstybė narė galėjo vadovautis savo nustatytais šių vietovių atrankos kriterijais.
Memorandumu siekiama, kad į mažiau ūkininkauti palankių vietovių žemėlapį būtų įtrauktos seniūnijos, kurių vidutinis žemės našumo balas mažesnis nei 32. Tai Alytaus rajono Nemunaičio ir Raitininkų seniūnijos, Druskininkų savivaldybės Leipalingio, Elektrėnų saviv. Beižionių, Pastrėvio, Semeliškių ir Vievio, Jonavos r. Ruklos, Kalvarijos saviv. Liubavo, Lazdijų r. Kučiūnų, Lazdijų, Noragėlių, Seirijų, Šlavantų, Šventežerio, Prienų r. Stakliškių, Širvintų r. Kernavės, Trakų r. Lentvario, Senųjų Trakų, Trakų ir Vilkaviškio rajono Gražiškių bei Vištyčio seniūnijos.
Lietuvoje, sudarant naująjį žemėlapį, taikomi 5 biofizikiniai kriterijai iš 8 galimų: klimatas (žema temperatūra), dirvožemio tekstūra, dirvožemio drenažas, paviršiaus nuolydis ir dirvožemio cheminės savybės. Vadovaujantis metodika, yra laikoma, jog vietovėje esama didelių gamtinių kliūčių, jei ne mažiau kaip 60 proc. žemės ūkio paskirties žemės ploto seniūnijoje atitinka bent vieną iš pirmiau įvardytų kriterijų. Vietovės turi atitikti ne tik biofizikinius, bet ir ekonominius kriterijus.
Nepalankiose ūkininkauti vietovėse įsikūrę ūkininkai be tiesioginių išmokų papildomai gauna kompensacines išmokas už deklaruotą plotą ir pagal Kaimo plėtros programą. Visgi, ES patvirtinus naujus kriterijus, žemėlapyje nebeliktų kai kurių seniūnijų. Tai reiškia, kad jos daugiau negalėtų pasinaudoti šia parama. Memorandumo organizatoriai siekia, kad 22 seniūnijos išsaugotų savo statusą ir būtų įtrauktos į naująjį žemėlapį, argumentuojant, kad jose žemės našumo balas yra žemesnis nei šalies vidurkis. Tiesa, šiam pasiūlymui dar turi pritarti Europos Komisija.
Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos pirmininko Juozo Baublio teigimu, tai naujas žingsnis ginant nederlingiausių seniūnijų interesus. Asociacija įsipareigojo teikti Žemės ūkio ministerijai reikiamus paaiškinimus dėl vietovių, kuriose esama gamtinių ar kitokių kliūčių, žemėlapio rengimo metu kylančių klausimų, dalyvauti ministerijos organizuojamose diskusijose.
ŽŪM, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)