Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Naujiems reikalavimams įvykdyti dedeklių augintojams reikės milijonų
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Paryžius / Vilnius. Paukščių augintojams iššūkiai nesibaigia. Po poros metų jiems vėl teks iš esmės atnaujinti vištų dedeklių laikymo sąlygas, o iš kur reikės paimti tam dešimtis milijonų eurų, niekas nežino.

Naujienų agentūra BNS informuoja, kad Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) mokslininkai paskelbė rekomendaciją, kurioje siūloma nutraukti viščiukų broilerių ir vištų dedeklių auginimo narvuose praktiką ir tokiu būdu pagerinti gyvūnų gerovę. Taip pat pateikta patarimų dėl geresnės viščiukų laikymo įrangos ir sąlygų, patariama mažinti jų tankį, leisti jiems išeiti į lauką ir sumažinti triukšmo lygį.

Tyrimus užsakė Europos Komisija, norėdama užsitikrinti mokslinį pagrindą, kuriuo remtųsi vykdydama šiuo metu atliekamą gyvūnų gerovės teisės aktų peržiūrą ES – naujų reikalavimų įsigaliojimo terminai jau numatyti.

Bioversija m7 2024 03 12

Lietuvos paukštininkystės asociacijos (LPA) direktorius Gytis Kauzonas, komentuodamas naujas EFSA rekomendacijas, kurios leis EK jas įtvirtinti reglamentuose, teigė, kad vištų dedeklių augintojams tai bus dar vienas smūgis – jau paskelbta, kad reikalavimas laikyti dedekles ant kraiko įsigalios nuo 2027 metų. Broilerių auginimas narvuose ES seniai uždraustas, tai šios rekomendacijos jau net neaktualios.

Tačiau dėl vis naujų reikalavimų vištų dedeklių laikymui jau net nežinia, ką galvoti. Iš pradžių teko daug investuoti didinant paprastus narvus, dabar jau siekiama dedekles laikyti tik ant kraiko. Negana to, G. Kauzono teigimu, kai kas Lietuvoje nori net aplenkti naujų reglamentų įsigaliojimo terminus – prekybos tinklai pareiškė, kad nuo 2025-ųjų nepriims narvuose laikomų vištų kiaušinių. Šiuo metu Lietuvoje ant kraiko laikoma tik apie 20 proc. dedeklių.

„Tai reiškia, kad dedeklių augintojams reikės investuoti 60 mln. Eur ir daugiau į naujas laikymo sistemas. Tokių lėšų niekas neturi, o Žemės ūkio ministerijos programos neužtikrina, kad tokie pinigai vištų augintojams būtų tam skiriami. Pagal Strateginį planą geriausiu atveju iki 2027 m. bus skiriama iki 12 mln. Eur, bet dar reikės sugebėti juos gauti. O iš kur paimti likusius 48–50 mln. Eur, neaišku. Taigi, problema labai rimta ir niekas šiandien negali pasiūlyti, kaip ją išspręsti. Diskutuojame su atitinkamomis ministerijomis, bet kol kas niekas negirdi mūsų prašymo skirti paramą visa apimtimi“, – kalbėjo G. Kauzonas.


Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius Gytis Kauzonas, komentuodamas naujas EFSA rekomendacijas, teigė, kad vištų dedeklių augintojams tai bus dar vienas smūgis

Sunku suprasti, kodėl kas kelis metus ateina brangių naujų reikalavimų banga vištų augintojams, kai reikia viską keisti ir iš naujo daryti. „Svarbiausia, kad priežasties, dėl ko tai reikia daryti, nematome. Vištų laikymas ant kraiko nėra kažkuo geresnis – niekas to nesugebėjo įrodyti. Iš kitos pusės, tokiomis laikymo sąlygomis yra didesnė kiaušinių užkrato rizika, mokslas yra sakęs, kad laisvai laikomų vištų kiaušinių mikrobiologinė tarša yra didesnė negu laikomų narvuose. Tad kyla klausimas – kodėl tai daroma, jeigu vištai nėra geriau, o kiaušinio kokybei tik blogiau?“ – svarstė LPA direktorius, pridūręs, kad kartais dėl nežinojimo perlenkiama lazda kalbant apie gyvūnų gerovę.

Yra dar vienas niuansas – ES griežtina vištų laikymo taisykles, kai šiuo metu augintojams reikia konkuruoti su pigesniais įvežamais kiaušiniais ir paukštiena iš Rusijos užpultos Ukrainos.

„Mes visi už Ukrainą, padedame jai, kuo tik galime, bet kodėl tuo pat metu spaudžiame Europos augintojus? Jiems sąlygos tik griežtinamos, nors Ukrainoje visai kitos auginimo technologijos ir vakcinavimo programos, naudojami kai kurie preparatai, kurie ES uždrausti. Tai bent jau tuo laiku, kol padedame Ukrainai, gal reikia nežlugdyti ir ES augintojų, nukelti naujus reikalavimus laikymo sąlygoms vėlesniam laikui, tarkime, iki 2030-ųjų“, – kalbėjo G. Kauzonas.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos