Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
LŽŪBA pritaria maisto ir veterinarijos tarnybos pertvarkai

Vilnius. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidiumas vieningai sutarė pritariantis planuojamai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pertvarkai. Ja siekiama keisti įstaigos struktūrą ir efektyviau organizuoti darbą.

Pertvarką prezidiumo nariams pristatė VMVT l.e.p. direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius, teigdamas, kad to kryptingai siekiama buvo kurį laiką. „Link struktūros pakeitimo ėjome ne vienerius metus, to esmė – efektyviai susitvarkyti kontrolę, kad inspektoriai į ūkio subjektus eitų rečiau, bet dirbtų kokybiškiau“, - sakė M. Staškevičius.

Anot jo, buvo peržiūrėta kokybės sistema, rizikos vertinimas ir jau nuo šių metų gerokai sumažėjo inspektavimo objektų – maždaug 35 proc. tikrinama mažiau. „Nebus problemų, nebus skundų – į tokias įmones bei subjektus ir eisime kuo rečiau“, - kalbėjo VMVT atstovas. Pasak jo, kuris laikas buvo svarstoma apie veiklos efektyvumo didinimą, bet atsiradus viešojo sektoriaus pertvarkymo gairėms, teko keisti ir įstaigos struktūrą: visoje šalyje bus maždaug dešimt departamentų, kurie turės savo skyrius. Jų iš viso bus 33.

Bioversija m7 2024 11 19

Departamentas planuos savo skyrių darbą, kontrolę, patikrinimus. „Šioje vietoje bus mažiau korupcinių apraiškų, daug didesnis efektyvumas, tobulėjimas. Sulyginsime tam tikrų teritorijų patikrinimo krūvius: buvo labai nevienodas teritorinių tarnybų krūvis. Vienur ūkių mažiau, kitur – daug, vadinasi, inspektorius turi bėgti, tas patikrinimas nėra objektyvus, nėra tikslus, mažiau suteikiama konsultacijų“, - sakė M. Staškevičius. Dabar krūvio valdymas paliekamas departamentams, jie galės disponuoti kelių rajonų inspektoriais, bus išvengiama nuolatinio tų pačių inspektorių lankymosi tuose pačiuose objektuose.

VMVT l.e.p. direktoriaus pavaduotojo Manto Staškevičiaus teigimu, norima užtikrinti inspektorių rotaciją, kad jie būtų ne vienos srities ekspertais ir eiti ne uždarymų, baudimų, bet konsultavimo keliu

„Bus tikrai daug skaidriau. Kai į tą patį subjektą ateina kiti inspektoriai, jie turbūt tą sistemą mato visai kitaip. Atleidimų mes neplanuojame ir jų nebus. Tai bus tiesiog perplanavimas, kad į subjektus eitume kuo rečiau, bet tas patikrinimas būtų objektyvus ir tikslinis“, - tikino VMVT atstovas, akcentuodamas, kad norima užtikrinti didesnę rotaciją. Pavyzdžiui, Vilniaus ar Ukmergės specialistai galės važiuoti į Trakus ir atvirkščiai.

Vietoje teritorinių tarnybų naujai įkurti skyriai atliks tas pačias funkcijas, tik jų veikla bus diferencijuota: didesnioji maisto kontrolės dalis atiteks departamentams, o skundai, ūkių patikros, vias gyvulininkystės sektorius liks kaip ir buvo, tad vartotojas gaus tą pačią paslaugą, tik, tikimasi, daug kokybiškesnę. Visus darbus planuos departamentai, baus irgi nebe skyrių vadovai, o departamentas.

Kol kas panašią sistemą buvo bandoma reguliuoti įsakymais, rezultatai buvo pakankamai geri, tad, anot M. Staškevičiaus, atėjo laikas struktūriniams pokyčiams.

Į pristatytus VMVT pokyčius iškart sureagavo posėdyje dalyvavusi Kupiškio krašto ūkininkė Adelė Danutė Adamonienė, sakydama, kad ūkininko darbo esmė – kokybiškas pienas, kokybiški rodikliai, o ne stresavimas, kad galbūt kažko neužpildei. „Rajonuose yra labai didelis veterinarijos gydytojų trūkumas, gerai, kad keičiate sistemą (...) Rajonuose reikia žmonių, kurie realiai padėtų, tad labai gražiai skamba tas žodis „konsultuos“, - kalbėjo ūkininkė.

LŽŪBA prezidiumo nariai taip pat svarstė, kad šios pertvarkos reikėjo jau anksčiau, nes taip bus sutramdyta galbūt kai kur buvusi savivalė. Bendru sutarimu buvo nuspręsta palaikyti VMVT pertvarką.

M. Staškevičius tiek LŽŪBA prezidiumui, tiek posėdyje dalyvavusiems gyvulininkystės bei veislininkystės asociacijų ir kitų įstaigų atstovams kalbėjo ir apie tai, kad VMVT, kaip kontroliuojanti institucija, pastaruoju metu perima nemažai kontrolės funkcijų ir iš kitų įstaigų.

„Perėmėme žuvininkystę, dabar – veislininkystę, ateityje, galbūt, ir augalininkystę. Bet kuriuo atveju bandome tęsti, kas daryta, tada bendradarbiauti su asociacijomis ir atlikti keitimus. Faktas, kad mes vieni to nepadarysime. Jei perimame kokią funkciją, visada prašome asociacijų ir kitų teikti savo pastabas. Tikrai rengsime susitikimus ir bandysime keisti tai, ką mes galime padaryti. Šiuo atveju gavome kraitį ir bandysime dirbti, kad visiems būtų naudinga“, - apie perimtą veislininkystės kontrolę kalbėjo M. Staškevičius.

Asociacijos bus pripažįstamos kaip ir anksčiau. VMVT yra sudariusi mokslininkų komisiją, ji svarstys pateiktus dokumentus, skirtumas toks, kad dabar asociacijos bus pripažįstamos ne ministro, o VMVT direktoriaus įsakymų. Analogiškai bus ir su veisimo programomis.

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius LŽŪBA prezidiumo nariams pristatė galvijų priverstinio skerdimo problemas

Posėdyje kalbėta ir apie galvijų priverstinio skerdimo problemas. Tiek VMVT atstovai, tiek LŽŪBA prezidiumo nariai, tiek Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius sutarė, kad atsiranda „pilkųjų zonų“, kurias būtina spręsti tuojau pat. Sutarta artimiausiu metu suinteresuotoms šalims sėsti apskritojo stalo diskusijai ir ieškoti optimaliausių sprendimo kelių.

LŽŪBA prezidiumo posėdyje taip pat aptartos ir galvijų veislininkystės problemos, BŽŪP formavimo aktualijos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
    Visos apklausos