Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Lietuvos pieno gamintojai pirmadienį protestuos Briuselyje

Vilnius. Lietuvos pieno gamintojai pirmadienį Briuselyje rengia protesto akciją - jie pasisako prieš intervencinių pieno miltų pardavimą rinkoje, nes tai galėtų sumažinti žaliavino pieno ir jo produktų kainas. Tačiau Lietuvos žemės ūkio ministras mano, kad Europos Komisija (EK) elgiasi labai atsargiai ir pavojaus rinkai nėra.

„Europos Komisija, vykdydama intervencinius pirkimus, supirko didelius kiekius pieno miltelių. Jie juos laikė, o dabar išmeta į rinką, todėl dabar miltelių kainos pradėjo kristi. Taip pat grietinėlės ir kitų produktų kainos krenta. Mes nerimaujame, kad jei visi kiekiai bus patiekti į rinką, tai kris kainos", - BNS sakė Pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis (nuotr.).

Jo teigimu, 16 pieno gamintojų pirmadienį protestuos ES Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdžio metu - jiems norima pasakyti, kad pieno miltelių pardavimas gali turėti drastiškų pasekmių neseniai krizę išgyvenusiai pieno rinkai.

Bioversija m7 2024 11 19

„Tie intervenciniai pieno miltai turėtų būti ne parduodami rinkoje, o atiduodami pašarams arba labdarai skurstančioms šalims", - teigė J. Vilionis.

Savo ruožtu žemės ūkio ministras Bronius Markauskas BNS tvirtino, kad EK pieno miltus bando parduoti labai atsargiai ir nedideliais kiekiais, todėl rizika pieno produktų kainoms yra maža.

„Šiuo metu turimo intervencinių pieno miltų kiekio mes ilgai negalėtume laikyti sandėliuose ir turime juos ištuštinti. Jeigu vėl kiltų pieno krizė, o sandėliai būtų užimti, tai mes negalėtume vykdyti intervencinių pirkimų. Europos Komisija elgiasi tvariai ir dabar pardavimuose siūlomi kiekiai yra žvalgybiniai, tačiau atsiradus paklausai, manau, būtų galima parduoti daugiau pieno miltų", - teigė B. Markauskas.

Anot jo, jeigu pieno miltai būtų parduodami milžiniškais kiekiais, tai galėtų turėti neigiamos įtakos pieno ir produktų kainoms.

„Europos Komisija dabar elgiasi teisingai, ir nemanau, kad ji galėtų staiga pradėti pardavinėti didelius pieno miltų kiekius. Lietuvos ir kitų šalių pieno gamintojai tiesiog išreiškia savo susirūpinimą protestuodami, ir Europos Komisija tai mato", - BNS sakė ministras.

EK pieno miltus intervenciniu būdu pradėjo supirkti 2014 metų rugsėjį, kai dėl Rusijos embargo ES šalys į šią rinką nebegali įvežti pieno produktų. EK vykdo dvi intervencinio supirkimo schemas: viešą, kai superka iš perdirbėjų pieno miltus (pernai spalį sandėliuose buvo maždaug 350 tūkst. tonų pieno miltų) ir privatų, kai moka tam tikrą mokestį pieno gamintojams, kad jie neparduotų sutarto miltų kiekio atviroje rinkoje (73 tūkst. tonų).

Gruodį EK buvo surengusi pirmąjį viešąjį intervencinių pieno miltų pardavimą - iš pasiūlytų 22 tūkst. tonų buvo nupirkta tik 40 tonų, nes likusiam kiekiui buvo siūlytos per mažos kainos, ir EK nusprendė pieno miltų į rinką mažomis kainomis neparduoti. Sausį vyko du pardavimai, bet sandorių nesudaryta, nes pirkėjų siūlomos kainos buvo mažesnės nei vidutinė kaina rinkoje.

BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.