Kaunas. Atrodo, kad Lietuva toliau liks viena iš keturių Europos Sąjungos valstybių, kuriose nėra taikomi lengvatiniai tarifai maisto produktams.
Prieš kurį laiką šalies parlamente jau sklandė idėja sumažinti PVM tarifą vaisiams ir daržovėms nuo 21 iki 9 proc., bet šis siūlymas nesulaukė palaikymo.
Praėjusią savaitę Kaune lankęsis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sakė, kad pasisakytų už lengvatinį PVM vaisiams ir daržovėms, jei būtų tikras, kad dėl to naudą pajustų vartotojai.
Lietuva lieka viena iš keturių Europos Sąjungos valstybių, kuriose maisto produktams nėra taikomas lengvatinis PVM tarifas. 2017 metų duomenimis, standartinį (21 proc.) PVM maistui taikė tik kelios ES šalys – Danija, Bulgarija, Lietuva, Estija ir Latvija.
Pernai Latvijos nebeliko šiame sąraše. Latvijoje lengvatinis PVM tarifas vaisiams ir daržovėms taikomas nuo 2018 metų sausio 1 dienos ir galios iki 2020 metų pabaigos. Jau pernai gegužę skelbta, kad pirkimai iš vietinių tiekėjų išaugo 15 proc., nes kainos sumažėjo. Vien per penkis mėnesiu prekyba vaisiais ir daržovėmis išaugo 13 mln. eurų.
Prieš priimant pataisą dėl PVM sumažinimo, Latvijoje tikėtasi, kad vaisių ir daržovių kainos pirkėjams sumažės nuo 1,9 iki 3,5 proc. Latvijos statistikos valdybos duomenimis, daržovių ir vaisių kainos nukrito tik 1-2 proc.
Latvijos žiniasklaida ne kartą minėjo, kad nepaisant lengvatos, parduotuvėse vaisiai kainuoja brangiau nei Lietuvoje. BNN agentūra pranešė, kad praėjusių metų pabaigoje bulvės kainavo 0,27 EUR/kg Taline, 0,25 EUR/kg Vilniuje ir 0,36 EUR/kg Rygoje. Obuoliai „Jonagold“ Vilniuje kainavo 0,90 EUR/kg, Taline - 1,39 EUR/kg, o Rygoje - 1,23 EUR/kg.
Per praėjusius metus Latvijoje registruotų PVM mokėtojų skaičius vaisių ir daržovių sektoriuje padidėjo 12 mokesčių mokėtojų (nuo 405 iki 417), vaisių ir daržovių perdirbimo pramonėje – 9 mokesčių mokėtojais (nuo 69 iki 78). Tačiau biudžete PVM pajamos sumažėjo 3,8 mln. Eurų.
Žemės ūkio išteklių ir ekonomikos instituto Žemės ūkio rinkos skatinimo centro vadovas Inguna Gulbe panešime spaudai teigė, kad vaisių ir daržovių kainos nesumažėjo labiau dėl to, kad daržovių ir vaisių pramonėje praėjusiais metais darbo užmokestis padidėjo beveik 10 proc., tai yra susiję su vidutinio darbo užmokesčio padidėjimu visoje šalyje. Anot jo, kainoms įtaką daro ir tai, kad Lietuvoje yra pigesnis dyzelinis kuras, kuris sudaro nemažą išlaidų dalį, ir didesnė konkurencija mūsų šalyje, kuri verčia prekybininkus mažinti kainas.
Latvijos žemės ūkio ministras Kasparas Gerhardas neseniai pareiškė, kad kitąmet lengvatinis PVM tarifas bus nustatytas dar kelioms šviežio maisto produktų grupėms – mėsai, žuviai, kiaušiniams ir pienui.
Kaip parodė Latvijos ūkininkų apklausa, praėjusiais metais geriausias dalykas jų veikloje buvo dėl potvynių patirtos žalos atlyginimas. Antrąją vietą ūkininkai skyrė PVM sumažinimui vaisiams ir daržovėms.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ketina tikrinti, ar per Lietuvą nevežami grūdai iš okupuotų Ukrainos teritorijų
2024-12-23 -
Prognozės nedžiugina – prastos būklės tiltų tik daugės
2024-12-20 -
Seimas pritarė žemės įsigijimo ir susijusių asmenų sąvokos pakeitimams
2024-12-19
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)