Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Konkurencijos taryba: Pieno įstatymo pataisos ribotų konkurenciją
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Vadinamojo Pieno įstatymo projektas gali riboti konkurenciją pieno sektoriuje ir prieštarauti Europos Sąjungos bei nacionalinių teisės aktų reikalavimams, išvadoje teigia Konkurencijos taryba.

Žemės ūkio ministerijos parengtas Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo projektas buvo pateiktas derintis su visuomene, socialiniais partneriais ir institucijomis.

Įstatymo projekte numatoma, kad sutartyje tarp gamintojų ir supirkėjų turės būti nurodyta pieno supirkimo kaina, apskaičiuojama pagal žemės ūkio ministro nustatomus ir skelbiamus rodiklius.

Bioversija 2024 04 15 m7

Konkurencijos tarybos nuomone, tokia sistema kelia riziką, kad gali būti paviešinti įmonių komerciškai jautrūs duomenys. Be to, pieno supirkimo kainos turėtų būti nustatomos laisvų derybų būdu, o įstatymo projekte numatytas kainų reguliavimas nėra tinkama priemonė siekiant spręsti derybinių galių disbalanso problemą.

Taip pat teigiama, kad įstatymo projekte numatyta pareiga pieno supirkėjams viešai skelbti jų taikomus priemokų ir priedų dydžius, galėtų palengvinti galimybes konkurentams suderinti veiksmus bei apriboti konkurenciją ir taip koncentruotoje pieno supirkimo rinkoje.

„Informacija, susijusi su individualia ūkio subjektų taikoma kainodara, yra strategiškai jautri informacija. Dėl tokios informacijos viešo atskleidimo rinkoje gali būti dirbtinai padidintas skaidrumas, ūkio subjektai turėtų galimybę sužinoti komerciškai jautrią savo konkurentų informaciją, dėl ko galėtų sumažėti konkurentų elgesio rinkoje nepriklausomumas ir jų paskatos konkuruoti“, – teigiama Konkurencijos tarybos vertinime.

Projekte numatytas ir reikalavimas įvertinti pieno sudėtį ir kokybę tik valstybinėje akredituotoje laboratorijoje. Konkurencijos tarybos manymu, dėl išimtinių teisių suteikimo vienai įmonei gali didėti teikiamų paslaugų kainos, prastėti paslaugų kokybė, mažėti inovacijų lygis, kilti kitos rizikos.

Išvadoje atkreiptas dėmesys, kad neatlikta projekto poveikio konkurencijai analizė ir neįvertintas planuojamų įtvirtinti ribojimų būtinumas, proporcingumas.

Žemės ūkio ministerijai rekomenduojama kuo mažiau varžyti ūkinės veiklos laisvę ir skatinti pieno gamintojų kooperaciją. Konkurencijos tarybos manymu, būtent tokios priemonės ilguoju laikotarpiu duotų didžiausią naudą tiek pieno gamintojams, tiek vartotojams. 

Vadinamojo Pieno įstatymo pataisos parengtos ištikus pieno krizei. Įstatymo projektas kovo pabaigoje pristatytas Pieno taryboje. Tuomet žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas komentavo, kad įstatymo projektu siekiama apginti ūkininkus, parduodančius pieną per kooperatyvus, ir turėti aiškias, skaidrias priedų ir priemokų sudarymo sąlygas. Jau tada prognozuota, kad pastabų įstatymo projektui nestigs ir po jų reikės derinti dar kartą.

Parengta: Konkurencijos tarybos inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos