Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Kokiomis priemonėmis bus gelbėjamas pieno sektorius?

Vilnius. Žemės ūkio ministras Andrius Palionis kartu su premjeru Sauliumi Skverneliu ir pieno sektoriaus atstovais ketvirtadienį aptarė pieno sektoriaus iššūkius, susijusius su COVID-19 viruso sukeltomis pasekmėmis.

Pokalbyje dalyvavę pieno sektoriaus atstovai neslėpė nerimo dėl sektoriaus ateities. Pieno gamintojai pabrėžė, kad mažėjant pieno supirkimo kainai gresia pieno ūkių mažėjimas, o perdirbėjai nerimauja dėl pagrindinėse rinkose sumažėjusios paklausos kritusio eksporto. Dalis rinkų, pavyzdžiui, Italija, JAV, visiškai užvėrė duris.

Žemės ūkio ministro teigimu, situacija pieno sektoriuje visada buvo kupina iššūkių, o pandemijos akivaizdoje ji tampa grėsminga. „Visų mūsų tikslas bendras – rasti sprendimus šioje situacijoje, kad pieno sektorius išliktų ir būtų konkurencingas pandemijai pasibaigus“, - sakė A. Palionis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Apie pieno sektoriui ir kitoms žemės ūkio šakoms kylančias problemas nuolat diskutuojama ne tik su šalies žemdirbiais, bet ir su kitų ES valstybių ministrais, nes iššūkiai, su kuriais susiduria kitos valstybės, A. Palionio teigimu, tikrai panašūs.

Kovo 25 d. ministras įspėjo Europos Komisiją pasiruošti reaguoti į esamus ir galimus žemės ūkio rinkos sutrikimus. Prieš savaitę jis oficialiu raštu kreipėsi į EK, kad būtų aktyvuota viena iš žemės ūkio rinkos apsaugos priemonių - privatus lieso pieno miltelių, sviesto, įvairių sūrių saugojimas - bei atitinkama priemonė būtų sukurta paukštienos sektoriui.

„Vakar vakare iš Europos komisaro gavau atsakymą dėl tam tikrų Kaimo plėtros programos palengvinimų, bet šiuo metu svarbesnis klausimas dėl privataus saugojimo. Tad šiandien ryte susiskambinau su komisaru Janušu Vojciechovskiu ir dar kartą paraginau neatidėliotinai imtis visų reikiamų priemonių problemoms spręsti“, - kalbėjo A. Palionis.

Teigima, kad komisaras sutiko su ministro nuomone, jog privatus saugojimas yra pigesnė ir efektyvesnė priemonė nei intervenciniai pirkimai, ir šį argumentą pažadėjo perduoti savo kolegoms, su kuriais iki kitos savaitės trečiadienio išnagrinės įvairias pagalbos Lietuvai ir kitoms šalims narėms galimybes.

Pokalbyje aptarta ir mažinamų pieno supirkimo kainų problemą. Ministro teigimu, jis nuolat gauna pranešimus apie perdirbėjų veiksmus mažinant pieno supirkimo kainas. „Nemanau, kad sąžininga spręsti pandemijos sukeltas problemas žemdirbių sąskaita, juk mūsų šalies žemdirbiai ir taip gauna vienas mažiausių pieno supirkimo kainų viso Europos Sąjungoje. Šiandien turime būti itin vieningi“, - sakė žemės ūkio ministras.

Susitikime buvo pasidalyta įvairiais siūlymais ir būdais, kaip būtų galima švelninti krizės padarinius. Visus pieno sektoriaus atstovų siūlomus krizės švelninimo būdus (įšaldyti pieno supirkimo kainas, kompensuoti prarastas pajamas ir pan.) Žemės ūkio ministerija ketina apibendrinti ir pateikti svarstyti Vyriausybei. Daliai išsakytų sprendimo būdų reikia EK pritarimo, todėl  ir toliau bus aktyviai kalbama su komisaru dėl priemonių žemės ūkiui.

Žemės ūkio ministras priminė, kad gamintojams ir ūkininkams gali padėti visi – pirkdami vietos produkciją. Jis  dar sykį pakvietė pirkėjus rinktis lietuvišką prekę. Anot ministro, toks žingsnis leistų gamintojams ir perdirbėjams išlaikyti gamybinius pajėgumus bei išsaugoti darbo vietas. Jis taip pat paprašė prekybininkų parduotuvių lentynas dar daugiau užpildyti  lietuviškomis prekėmis ir tokiu būdu padėti Lietuvos pramonei ir gamintojams.

ŽŪM, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos