Vilnius. Valdančiąją daugumą kuriančios trys dešiniosios partijos vakar paskelbė koalicijos sutarties projektą, kuriame yra ir žemės ūkiui aktualių temų.
Bendrai dokumente minima ir kokybiška teisėkūra, ir vertybinė užsienio politika, ir nacionalinis susitarimas dėl švietimo, ir žalioji ekonomika, ir internetinis balsavimas, ir asmenvardžių rašymas lotyniškais rašmenimis, ir viešųjų erdvių dekomunizacija, ir nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimas, ir neutralios partnerystės įteisinimas.
Prioritetų grafoje, be švietimo, ekonomikos ir kitų sričių, taip pat išskirtas žaliasis kursas. „Laikysimės gamtą tausojančios politikos principų, priimsime sprendimus, skatinančius atsakingą vartojimą, įtrauksime visuomenę į gamtosauginę veiklą ir su aplinkosauga susijusių sprendimų priėmimą. Stiprinsime Lietuvos energetinę nepriklausomybę, plėtosime žiedinę ekonomiką“, - rašoma koalicijos sutarties punkte apie Žaliąjį kursą.
Tarp prioritetų - ir atsakinga bei tvari finansų politika. „Koalicijos partneriai sutaria, jog mokesčių sistemos pakeitimai bus svarstomi tik tada, kai koalicijoje bus sutarta dėl viešojo sektoriaus įsipareigojimų masto - viešųjų paslaugų, infrastruktūros, gynybos, žaliojo kurso ir ekonomikos transformacijos srityje, siekiant užtikrinti tvarų sutarto modelio finansavimą. Laikysimės nuostatos, kad darbo mokesčiai neturėtų būti didinami. Sieksime efektyviau valdyti valstybės turtą ir didinti jo teikiamą grąžą“, - skelbiama sutartyje.
Tarp prioritetų atkreipiamas dėmesys ir į regionus: žadama stiprinti savivaldybių savarankiškumą ir savivaldai suteikti daugiau galių jai perleidžiant daugiau šiuo metu centralizuotai atliekamų funkcijų. Įvertinus efektyvumą, numatoma siekti į regionus perkelti dalį valstybinių institucijų ir paslaugų centrų, decentralizuoti valstybės tarnybos darbo vietas. Numatoma skirti daugiau dėmesio papildomų investicijų pritraukimui į regionus.
Atskirame punkte išvardinti klausimai, kurie kaip itin aktualūs buvo įtraukti į kurios nors koaliciją sudarančios partijos (ar dviejų partijų) Seimo rinkimų programą, tačiau nebuvo įtraukti į visų trijų partijų rinkimų programas. Tarp tokių klausimų paminėti ir įstatymų pakeitimai, numatantys verslinės žvejybos vidaus vandenyse uždraudimą.
Numatyta Vyriausybės programos rengimo tvarka
Naujosios koalicijos susitarime numatyta ir Vyriausybės programos rengimo tvarka. O joje, be kitų punktų, planuojama iš naujo nustatyti valstybės institucijų (tarp jų minima ir Nacionalinė žemės tarnyba bei kt.) tikslus, siekiant, kad jos užtikrintų visuomeninę naudą nestabdydamos visuomenei reikalingų privačių iniciatyvų.
Dokumente taip pat rašoma, kad bus stiprinama profesinė savivalda, perduodant jai licencijavimo, atestavimo, kontrolės ir kvalifikacijos kėlimo funkcijas.
Bus įvertintos galimybės keisti įmonių pelno mokestį, atsisakant reinvestuoto pelno apmokestinimo.
Bus numatyta atsisakyti subsidijų ir lengvatų iškastiniam kurui, laikantis ES įsipareigojimų (į šio kuro kategoriją patenka ir žemdirbių naudojamas žymėtasis kuras - red. past.).
Bus suplanuotos priemonės, užtikrinančios rūšių ir buveinių apsaugą, suformuojant „Natura 2000“ teritorijų tinklą, gerinančios gamtos apsaugos kokybę nacionalinėse saugomose teritorijose.
Konservatoriai ir liberalai taip pat sutarė, kad Vyriausybės programoje bus numatytas įsipareigojimas ateityje skirti 3 proc. bendrojo vidaus produkto moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, IT mokymą prilyginti užsienio kalbos dėstymui, didinti neformalaus ugdymo krepšelio prieinamumą.
Taip pat numatyta, kad švietimo darbuotojų darbo užmokestis turi atitikti EBPO šalių geriausią praktiką atitinkantį lygį: mokytojų – mažiausiai 130 proc. vidutinio darbo užmokesčio, akademinių darbuotojų – 150 procentų.
Naujosios, XVIII-osios, Vyriausybės programai parengti sudaroma programos rengimo grupė, į kurią koaliciją sudarančios partijos deleguoja nuolatinius ir kintančius savo atstovus, priklausomai nuo svarstomų politikos sričių turinio. Galutinė Vyriausybės programos projekto redakcija suderinama Prezidentui patvirtinus XVIII Vyriausybės narių kandidatūras.
Sutartyje partneriai pirmiausia įsipareigotų „remti Ingridos Šimonytės vadovaujamą koalicinę Vyriausybę bei veikti pagal šį susitarimą ir Vyriausybės programą“.
Suderintas koalicijos sutarties projektas paviešintas ketvirtadienį po antrojo derybų raundo. Jį pasirašyti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija planuoja pirmadienį.
Po Seimo rinkimų centro dešinės valdančiąją koaliciją formuoja Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija. Naujajame parlamente jie turėtų turėti ne mažiau 74 vietų iš 141.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)