Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Ko imsis ŽŪM, pieno supirkimo kainoms toliau mažėjant?

Vilnius. Pieno perdirbėjams ir supirkėjams gegužę 4–5 centais mažinant žaliavinio pieno kainas, vis daugiau karvių augintojų praneša vasaros pabaigoje arba rudenį išsiparduosiantys bandas, todėl bus skubinama priimti naują Pieno įstatymą, numatantį viešinti pieno supirkimo kainodarą ir didinti konkurenciją, teigia žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas.

„Taip ir yra. Gauname pirmųjų indikacijų apie tai, kad pieno kainos yra mušamos – tai teigia ūkininkai. Kad įmonės informuoja ūkininkus, siunčia žinutes, pateikinėja sutartis, jog nuo gegužės 1-osios tam tikrais atvejais mažinama kaina nuo 4 iki 5 centų“, – BNS teigė P. Astrauskas.    

Vidutinių pieno ūkių asociacijos pirmininkė Renata Vilimienė BNS teigė, kad pirmieji apie nuo gegužės 1-osios krintančias pieno supirkimo kainas prabilo smulkieji karvių augintojai. 

Bioversija m7 2024 03 12

„Iš „Žemaitijos pieno“ ypač daug žmonių gavo pranešimus. Vienas ūkis, po tris tonas pieno pristatantis per dieną, aiškino gavęs pranešimą, kad nuo gegužės 23,5 cento (už litrą mokama kaina – BNS), o buvo 25 ar 26 centai“, – teigė asociacijos vadovė, ketinanti parduoti turimas 25 karves. 

„Mes iš pat pradžių sakėme, kad nereikia mums jokių paramų, nes jos per brangiai kainuoja. (...) Pieno supirkėjai atvirai sako – paramą gavote, ko pykstate? Nėra jokios užslėptos minties, tiesiai šviesiai į akis sako“, – pridūrė ji.   

P. Astrauskas teigia nežinantis tokio kainų mažėjimo priežasčių.

„Sunku paaiškinti, kodėl taip vyksta, nes atlikus analizes, pasižiūrėjus, kaip atrodo ES vidutinė pieno ir jo produktų kaina, nematome jokių indikacijų, kurios galėtų reikšmingai daryti įtaką pieno kainos kritimui Lietuvoje ir dar taip stipriai. Vienas ar du centai yra didelė suma pagal pagaminamo pieno kiekį – Lietuva pagamina 120 tūkst. t pieno per mėnesį, bet 4–5 centai – tikrai didelis mastas“, – BNS aiškino viceministras. 

„Siekiame ūkininkams padėti, tam tikroms krizės apraiškoms suvaldyti valstybė skiria paramą, tačiau pagrindinė jos nauda nukeliauja ne ūkininkui, (...) realiai jokia pagalba arba nauda jo net nepasiekia ilgalaikėje perspektyvoje. Tai mus liūdina ir požymiai kelia nerimą“, – pridūrė P. Astrauskas.  

Viceministras sako, kad pastarojo meto kainų kritimas bus svarus argumentas, įrodantis, kad sektoriuje neveikia normalūs derybiniai svertai ir pieno perdirbėjai nustato kainas, kokias nori, neatsižvelgdami į rinkos padėtį.  

Žemės ūkio ministerija anksčiau skyrė 8 mln. Eur paramos pieno ūkiams – pinigai bus pradėta mokėti nuo birželio. Be to, iš Europos Komisijos tikimasi gauti dar iki 18,6 mln. Eur paramos.

P. Astrauskas neslepia, kad perdirbėjai pieno kainas centu kitu vėl gali sumažinti, jeigu Briuselis Lietuvos ūkininkams skirs lėšų. 

„Tokias prielaidas tikrai galima daryti. Matant iš istorinių atvejų, kad kai buvo mokėtos paramos, tam tikri pieno perdirbėjai geba pasinaudoti tos pagalbos teikiama nauda“, – tvirtino viceministras.  

Pasak jo, Vyriausybėje Pieno įstatymo projektas turėtų būti svarstomas kitą savaitę. Jame numatyta pareiga pieno supirkėjams viešai skelbti priemokų ir priedų dydžius, o tai padidintų konkurenciją.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos