Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Agropolitika
Kiaulininkystės sektorius pasigenda valstybės pagalbos papildyta

Vilnius / Varšuva. Kiaulininkystės sektoriui išgyvenant krizę, jo atstovai tikina, kad nesulaukę žadėtos valstybės pagalbos 90 proc. kiaulių laikytojų gresia nutraukti veiklą.  

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos teigimu, 2020 m. sektorius nukentėjo nuo COVID-19 krizės – krito kiaulienos vartojimas, Europos Sąjungos rinkoje susidarė jos perteklius, mažėjo kiaulių supirkimo kainos, be to, nuo 2021 m. rugsėjo savikaina išaugo.

Asociacijos skaičiavimais, nuo 2021-ųjų rugsėjo sektorius patyrė apie 18 mln. eurų nuostolių.

Bioversija m7 2024 09 18

„Ūkiai optimizavo išlaidas, sustabdė investicijas, pasiėmė paskolas apyvartinėms išlaidoms, tačiau tai nepadeda išlikti ir artėjame prie pabaigos. Nuo 2021 m. rugsėjo mėnesio parduodami kiaules kiaulių augintojai patiria 40–60 eurų nuostolį nuo kiekvienos parduotos kiaulės“, – pranešime nurodė asociacija. 

Asociacijos teigimu, kiaulienos suvartojimas siekia apie 50 kg vienam gyventojui, tačiau kiaulių mūsų šalyje užauginama vos 50 proc. poreikio. Kiekvieną savaitę jų paskerdžiama apie 18,5 tūkst. ir augintojai patiria apie 0,6–1 mln. eurų nuostolių.

„Prašome Vyriausybės kiaulininkystės sektoriaus problemą spręsti aukščiausiu lygiu. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovybė padėtį žino, reguliariai teikiame informaciją, susitinkame pasitarti, tačiau akivaizdu, kad procesai užtruko“, – teigė asociacija. 

Paramos vis dar nesulaukta

Teigiama, kad sektoriui žadėta apie 12 mln. eurų paramos, tačiau jos vis dar nesulaukta. Anot asociacijos, ŽŪM iš Finansų ministerijos prašo 3,2 mln. eurų paramos.

„Vyksta kažkokie neaiškūs procesai – lapkritį su ministru (ŽŪM – BNS) derėjomės, pažadėta 12 mln. eurų, susitikom sausį – atrodė, kad vėl viskas nuo pradžių ir nauja tema“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė asociacijos direktorius Algis Baravykas.

„Greičiausiai Vyriausybė Žemės ūkio ministerijos nevertina rimtai ir šių iššūkių nesprendžia. Finansus skirsto Finansų ministerija, o jai kiaulininkystė – terra incognita (nežinoma žemė – BNS). Tai nelaikoma verslu“, – pridūrė jis. 

Pasak asociacijos vadovo, nesprendžiant paramos klausimo čia ir dabar, Lietuvos kiaulininkystei ateis pabaiga. „Kiaulininkystės sektoriui ateina pabaiga – resursai baiginėjasi, paskolų limitai išnaudoti. Kaip verstis, neaišku“, – sakė A. Baravykas.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas yra teigęs, kad kiaulininkystės sektoriaus problema žinoma ir ieškoma priemonių, lapkritį EK leido pratęsti laikinosios valstybės pagalbos dėl teikimą nuo COVID-19 nukentėjusiems sektoriams.

ŽŪM sausio viduryje pranešė, kad apie sektoriaus problemas kalbėta, ieškoti sprendimų raginta ir ES Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje. Tuomet komisaras Januszʼas Wojciechowskiʼs (Janušas Vojciechovskis) teigė, kad ES svarstytų konkrečios paramos priemones, jei situacija artimiausiu metu nepagerėtų.

Finansų ministerija: reikia analizuoti situaciją

Žemės ūkio ministerija antradienį portalui manoūkis.lt atsiųstame komentare teigia, kad 2021 m. kiaulininkystės sektoriui skirta 5,7 mln. COVID-19 parama. Šiuo metu prašoma Finansų ministerijos skirti 3,2 mln. Eur paramą už 2021 m. IV ketv. kiaulininkystės sektoriaus patirtus nuostolius.

Tuo tarpu BNS praneša, kad finansų ministrė Gintarė Skaistė antradienį nebuvo linkusi pasakyti, ar Vyriausybė suteiks kiaulininkų prašomą paramą.

„Bet kokios kompensacijos, kurios yra teikiamos, turi būti susijusios su ekstremalios situacijos suvaldymu (...) Jeigu tie nuostoliai yra susiję su COVID-19 situacija, galimybė tam tikras priemones konstruoti būna, tačiau reikia analizuoti konkrečią situaciją – dėl ko susidaro nuostoliai būtent šiam sektoriui“, – žurnalistams sakė finansų ministrė.   

Lenkijos ūkininkams – parama dėl pandemijos

Kaimyninės Lenkijos paršavedžių augintojai gali atsikvėpti kiek lengviau – Europos Komisija (EK) patvirtino 88 mln. eurų (400 mln. zlotų) paramos programą, skirtą kiaulių paršavedžių augintojams remti dėl koronaviruso pandemijos.

Programa patvirtinta pagal Valstybės pagalbos laikinąją sistemą. EK nustatė, kad ji atitinka laikinosios sistemos sąlygas. Parama bus skiriama tiesioginių dotacijų forma. Ją gaus labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės, kiaulių paršavedžių augintojai, praneša ag-press.eu.

Šiuo sprendimu siekiama sumažinti dalį paramos gavėjų nuostolių, kurių jie patyrė dėl koronaviruso pandemijos ir priemonių, įgyvendintų Lenkijos valdžios institucijų, siekiant apriboti viruso plitimą.

Didžiausia parama vienam paramos gavėjui – 290 tūkst. eurų. Ji bus suteikta ne vėliau kaip iki 2022 m. birželio 30 dienos.

Šaltinis: BNS, ag-press.eu, MŪ
    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos