Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Agropolitika
Keičiama žemės paėmimo visuomenės poreikiams tvarka

Vilnius. Vyriausybė siūlo keisti žemės paėmimo visuomenės poreikiams tvarką, siekiant sklandesnio ypatingos valstybinės reikšmės projektų įgyvendinimo ir teisingo atlyginimo žemės savininkams.

Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė įstatymų pakeitimams, kuriuos inicijavo Susisiekimo ministerija.  

Pristatydamas siūlymą laikinai susiekimo ministro pareigas einantis Jaroslavas Narkevičius teigė, kad vykdant strateginius projektus reikia pagalvoti ir apie žmones. „Siekiant efektyviai, sparčiai ir tvarkingai realizuoti strateginius projektus mes turime galvoti ir apie žmonių interesų tenkinimą, o konkrečiai, kad su jais būtų tinkamai ir dorai atsiskaityta už ne jų valia paimtą žemę“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo J. Narkevičius.

Bioversija 2024 08 19 m7

Teigiama, kad dabartinis reguliavimas neužtikrina greito ir sklandaus svarbių projektų įgyvendinimo, todėl siekiama procesus padaryti efektyvesniais.

Pataisų aiškinamajame rašte pateikiamas pavyzdys, kai įgyvendinant „Rail Baltica“ projektą, pirmame etape (geležinkelio vėžės projektavimo ir statybos) visuomenės poreikiams paimta daugiau kaip 994 ha žemės, o teisme nagrinėtos 43 bylos, susijusios su atlyginimo už paimamą žemę dydžio nustatymu.

Vienas svarbiausių pakeitimų - užtikrinti, kad faktiškai asmenų gaunamos kompensacijos už prarastą turtą nebūtų sumažinamos per mokestines prievoles. Atlyginimas, gautas už visuomenės poreikiams paimamą žemę ar kitą turtą, kai valstybė įgyvendina ypatingos valstybinės svarbos projektus, nebūtų apmokestinamas gyventojų pajamų ar pelno mokesčiu.

Taip pat siūloma leisti žemės savininko pageidavimu visuomenės poreikiams paimti daugiau žemės, nei reikia ypatingos valstybinės svarbos projektui įgyvendinti. Tai būtų galima tokiu atveju, jei po žemės paėmimo būtų apribojama galimybė likusį itin mažą sklypą panaudoti pagal buvusią paskirtį.

Įstatymais pakeitimais taip pat siekiama efektyvinti procesus ir tam tikras procedūras atlikti, kiek įmanoma, lygiagrečiai, tuo pačiu metu. Taip suderinus žemės paėmimo visuomenės poreikiams, projektavimo, statybinių tyrimų procesus, būtų galima taupyti apie 1,5-2 metus laiko ir greičiau įgyvendinti projektus.

Numatoma tobulinti ir asmenų informavimo procesą, tam naudojant elektroninių ryšių priemones. Ministerijos teigimu, tai ypač aktualu atliekant įvairias procedūras pandemijos laikotarpiu, kuomet būtina užtikrinti saugos priemonių laikymąsi dėl COVID-19.

Įstatymų pakeitimų paketui pritarus Vyriausybei, juos dar svarstys Seimas.

BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos