Vilnius. Pernai Valstybinė augalininkystės tarnyba išdavė 13 leidimų tiekti rinkai augalų apsaugos produktus išimties tvarka. Šiemet tokių leidimų išduota dvylika. Kas gali kreiptis dėl tokių leidimų išdavimo ir kokių tam reikia argumentų bei finansų?
Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) informuoja, kad dėl leidimo tiekti rinkai augalų apsaugos produktus išimties tvarka (120 dienų laikotarpiui) išdavimo gali kreiptis ūkininkai, žemdirbių organizacijos, valstybinės, aplinkosaugos ar mokslo įstaigos. Leidimai gali būti išduoti tik ribotam ir kontroliuojamam naudojimui, jeigu tokia priemonė pasirodo esanti būtina susiklosčius aplinkybėms, kurių negalima įveikti jokiomis kitomis pagrįstomis priemonėmis.
Norint gauti leidimą, reikia sumokėti valstybės rinkliavą. Rinkliava už leidimo tiekti rinkai augalų apsaugos produktus išimties tvarka (120 d. laikotarpiui) išdavimą dideliais plotais auginamiems augalams yra 868 Eur, mažais plotais auginamiems augalams – 144 Eur.
Mažais plotais auginami augalai – tai tam tikrų genčių augalai, kurių plotas Lietuvoje per trejus kalendorinius metus yra mažesnis negu 5 000 ha ir kurie išvardyti specialiame sąraše. Jų įrašyta beveik 100 rūšių.
Taip pat kartu su prašymu reikia pateikti pagrindimą, kad nėra alternatyvų kenkėjams naikinti registruotais augalų apsaugos produktais ar kitomis priemonėmis arba yra žinių, jog kenkėjai įgavo atsparumą Lietuvoje registruotiems augalų apsaugos produktams. Taip pat, reikia pateikti skaičiavimus, kokie bus patirti nuostoliai, nepanaudojus augalų apsaugos produkto, kuriam norima gauti leidimą.
Išduoda daug leidimų
Lietuva yra viena daugiausiai leidimų išimties tvarka išduodanti šalis ir Europos Komisija (EK) kažkada yra išreiškusi nuomonę, kad tai esą ydinga praktika. Tačiau tam yra objektyvių priežasčių. Lietuvoje dėl rinkos dydžio augalų apsaugos produktų pasiūla yra palyginti maža, todėl dažniau tenka spręsti augalų apsaugos produktų poreikius naudojant išimties tvarką, pagal visus jos reikalavimus.
„Tai yra įteisinta tvarka, ir naudotis ja nėra ydinga praktika, nors EK nuomone tai nėra labai gerai. Tokią nuomonę nesunku susidaryti, kai gyveni šalyje su didele rinka ir plačiu produktų pasirinkimu, o pagal ES teisę produktus reikia registruoti kiekvienoje šalyje atskirai ir tai kainuoja tiek administracinių išteklių, tiek rinkliavų prasme, todėl gamintojai kartais vengia savo produktus registruoti ten, kur jie nesitiki didelių pardavimų“, - paaiškina VAT direktorius Sergejus Fedotovas.
Išduotų leidimų skaičius Lietuvoje nuolat auga, nuo 2 leidimų 2011 m. iki 13 leidimų 2019 m., tačiau augimo tendencija būdinga ne tik Lietuvai, bet ir visai Europos Sąjungai: 2011 m. išduoti 127 leidimai, 2018 m. – 550 leidimų.
EK griežtai stebi leidimų išdavimo pagrįstumą. Informaciją apie išduotus leidimus valstybės narės privalo skelbti Augalų apsaugos produktų paraiškų valdymo sistemoje (angl. Plant Protection Product Application Management System), nuo 2020 m. vasario mėn. visi išduoti leidimai skelbiami viešai.
EK nuolat pabrėžia, kad leidimai gali būti išduoti tik tais atvejais, kai nėra alternatyvių priemonių iškilusioms grėsmėms įveikti. Dažniausios priežastys, kodėl reikalingi leidimai tiekti rinkai augalų apsaugos produktus išimties tvarka (120 d. laikotarpiui) yra jų trūkumas, ypač mažais plotais auginamiems augalams, veikliųjų medžiagų patvirtinimo panaikinimas Europos Sąjungoje, dėl ko ilgainiui sumažėja produktų asortimentas, ir naujų, alternatyvių medžiagų nebuvimas rinkoje. Kadangi naujų veikliųjų medžiagų ir tuo pačiu augalų apsaugos produktų atsiradimo ir pateikimo į rinką procesas yra labai ilgas, tam reikia didelių finansinių išteklių.
Su pesticidų trūkumu mažais plotais auginamiems augalams susiduria ir kitos šalys. ES yra specialiai sukurtas Mažų naudojimų koordinavimo padalinys (angl. Minor Uses Coordination Facility), kurio darbe dalyvauja ir Lietuva. Pagrindinis padalinio tikslas – padėti valstybėms narėms spręsti problemas, susijusias su augalų apsaugos produktų trūkumu mažais plotais auginamiems augalams, dalintis informacija apie kitose valstybėse narėse registruotus pesticidus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)